Wymiana lampy do projektora

Natalia Zębacka
Natalia Zębacka - Redaktor Brandsit
3 min

Projektory to urządzenia powszechnie wykorzystywane nie tylko w szkołach i na uczelniach, ale także podczas konferencji oraz spotkań biznesowych. Co ciekawe projektory coraz częściej stanowią idealne uzupełnienie kina domowego. Elementem, który wymaga okresowej wymiany, jest lampa projektora. Omówimy dzisiaj, w jaki sposób można wymienić lampę i jak zredukować koszty całej operacji.

Jak długo działa lampa w projektorze?

Trudno jest co do minuty określić żywotność lampy w projektorze. Wpływ na to ma wiele czynników w tym jakość lampy oraz intensywność użytkowania projektora. Faktem jest, że lampa nie gaśnie nagle. Postępujące zużycie tego elementu objawia się stopniowym spadkiem intensywności światła. Im dłużej pracuje projektor, tym szybciej zużywa się lampa. Korzystając z projektora w sposób standardowy, można liczyć na żywotność lampy sięgającą 1000 godzin pracy. Mniej więcej po takim czasie specjaliści zalecają jej wymianę. Jeśli jednak projektor pracuje w trybie ekonomicznym, to żywotność lampy może wynieść nawet 2000 godzin. Właściwe włączanie i wyłączanie projektora również ma duży wpływ na czas działania lampy.

Czy trzeba wymieniać całą lampę?

Spadek mocy lampy w projektorze nie wymaga wymiany całego urządzenia. W takiej sytuacji należy zakupić nową lampę i zamontować ją w projektorze. Można zdecydować się na zakup samej żarówki lub żarówki w obudowie. W przypadku zakupu samej żarówki, co jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym, trzeba umieścić ją w starej obudowie. Kupując żarówkę, należy zwrócić uwagę, aby była ona dopasowana do konkretnego modelu projektora. W przypadku montażu żarówki o zbyt dużej mocy można doprowadzić do awarii projektora. Niezależnie czy wybieramy oryginalną lampę, czy zamiennik muszą one pasować do konkretnego urządzenia. Wybierając zamienniki, warto kierować się renomą producenta. Kupując dobrej jakości zamiennik, nie odczujemy różnicy w jakości pracy projektora. Obecnie na rynku możemy spotkać również swego rodzaju hybrydy, a więc oryginalne lampy w nieoryginalnym module

Słów kilka warto poświęcić decyzji w sprawie zakupu samej lampy lub lampy z modułem. To drugie rozwiązanie daje nam większy komfort. Lampa osadzona w module montażowym jest bardzo łatwa do założenia. W przypadku egzemplarza bez modułu poziom trudności montażu znacząco wzrasta. Z drugiej strony żarówka bez modułu montażowego może być nawet 40-60% tańsza od żarówki z modułem. To znacząca różnica.

Wymieniać samodzielnie czy w serwisie?

Na koniec pozostaje decyzja czy zlecić wymianę fachowcom, czy spróbować zrobić to samodzielnie. W przypadku lampy z modułem montażowym nie musi to być wcale trudne zadanie. Nieco wyższy stopień skomplikowania wykazuje wymiana samej żarówki. Z drugiej strony skorzystanie z usług serwisu może podnieść koszt całej wymiany nawet o 30%.

- Advertisement -

Wybierając lampę do projektora, warto zajrzeć na stronę https://przenosne.pl/pol_m_Lampy-do-projektorow-195.html. Znajduje się tam szeroki wybór lamp do różnych modeli projektorów. Kupując produkt dedykowany dla danego modelu projektora, zyskujecie gwarancję niezawodnej pracy przez wiele godzin.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -