Zabezpieczanie przyszłości – dlaczego biometria jest kluczem do ochrony naszych danych

Natalia Zębacka
Natalia Zębacka - Redaktor Brandsit
3 min

W swej istocie biometria odnosi się do unikalnych cech fizycznych i behawioralnych, które wyróżniają każdą osobę. Cechy te obejmują odciski palców, rysy twarzy, wzór tęczówki – uważane za najdokładniejsze dane biometryczne, układ żył, a nawet sposób, w jaki dana osoba chodzi, pisze na klawiaturze lub przewija na ekranie dotykowym. Systemy biometryczne wychwytują i analizują te charakterystyczne cechy, przekształcając je w reprezentacje matematyczne, które można porównać z wcześniej zapisanym szablonem w celach identyfikacji lub weryfikacji.

Wyższość biometrii polega na jej niezrównanej dokładności i wygodzie. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod, takich jak hasła czy PIN-y, które można łatwo zapomnieć lub ukraść, identyfikatory biometryczne są nierozerwalnie związane z człowiekiem. To nieodłączne powiązanie między osobami i ich cechami biometrycznymi znacznie utrudnia nieupoważnionym osobom podszywanie się pod inną osobę.

Biometria jest powszechnie wykorzystywana w smartfonach, laptopach, w płatnościach czy identyfikacji osób na lotniskach i halach produkcyjnych, a także w transporcie publicznym. Jest z nami na każdym kroku. Według danych WebinarCare rynek biometrii w najbliższych latach będzie dynamicznie się rozwijał. Analitycy prognozują, że do 2027 roku osiągnie wartość blisko 55,5 miliardów dolarów. Co warto zauważyć jest ona akceptowalna przez użytkowników. Z badań Reservations.com wynika, że ponad 75% Amerykanów korzystało z technologii biometrycznej, która obejmuje wszystko, od skanowania odcisków palców, identyfikację twarzy, dynamikę podpisu i geometrię dłoni. Co ciekawe, ponad 42% z nich aprobuje stosowanie technologii rozpoznawania twarzy na lotniskach w celu poprawy bezpieczeństwa.

– Biometria to szansa na 100% gwarancję ochrony naszych danych. Jak wynika z badania Juniper Research, uwierzytelnianie biometryczne będzie w stanie zabezpieczyć transakcje płatnicze o wartości do 2,5 biliona dolarów, a ponad 60% transakcji płatniczych wykorzystujących uwierzytelnianie biometryczne będzie realizowanych zdalnie. Co ważne biometria jest i będzie powszechnie stosowana niemalże w każdej dziedzinie codziennego życia. Około 72% operatorów hoteli spodziewa się wdrożenia technologii rozpoznawania twarzy do 2025 r., która będzie wykorzystywana jako środek interakcji i identyfikacji użytkownika. komentuje Dr Mateusz Trokielewicz, ekspert biometrii, Członek Stowarzyszenia Global Biometrics Council

- Advertisement -

Biometria odgrywa coraz większą rolę w naszym życiu codziennym. Dzięki wykorzystaniu ogólnodostępnych danych, jesteśmy w stanie poprawić bezpieczeństwo, wygodę i efektywność wielu aspektów naszego życia. Jednak wraz z tymi korzyściami pojawiają się także wyzwania związane z ochroną prywatności i bezpieczeństwem danych. Dlatego ważne jest, aby rozwijając technologie biometryczne, równocześnie dbać o zachowanie równowagi między innowacją a ochroną naszych danych osobowych.

Udostępnij
- REKLAMA -