Znamy laureatki 20. edycji Nagrody im. Marka Cara, wręczonej na XXVII Forum Teleinformatyki

Klaudia Ciesielska
Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit
7 min

Dr n. o zdrowiu Dorota Kilańska, pielęgniarka, profesor UM w Łodzi, Prezes założyciel fundacji Florencja, Dyrektor ICN Centrum Badania i Rozwoju ICNP oraz Agata Miazga, analityczka danych, ekonomistka, pasjonatka otwartych danych i opierania polityk publicznych na danych zostały laureatkami tegorocznej Nagrody im. Marka Cara, tragicznie zmarłego, pomysłodawcy Forum Teleinformatyki. Nagroda przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w tworzeniu warunków dla rozwoju społeczeństwa informacyjnego.

Nagroda im. Marka Cara – tragicznie zmarłego w 1997 roku, pomysłodawcy i pierwszego Przewodniczącego Rady Programowej Forum oraz aktywnego popularyzatora nowoczesnych technologii w życiu społecznym – jest wręczana na Forum Teleinformatyki od 2002 roku. Wliczając tegoroczne laureatki, Nagrodą wyróżniono już 37 osób. Nagrodę przyznaje Kapituła, którą tworzą m.in. laureaci Nagrody z poprzednich lat.

Ideą Nagrody jest wyróżnienie wybitnych osiągnięć w tworzeniu warunków dla rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce.

Laureaci. W tajnym głosowaniu Kapituła zdecydowała, że laureatkami tegorocznej, dwudziestej edycji Nagrody im. Marka Cara są:

Dr n. o zdrowiu Dorota Kilańska, pielęgniarka, profesor UM w Łodzi, Prezes i założyciel fundacji Florencja  na Rzecz Upowszechniania Cyfryzacji i Rozwoju Standardów Opieki, z pomocą której od kilku lat upowszechnia zastosowanie e-Zdrowia wśród pielęgniarek. Dyrektor Akredytowanego przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek i Położnych – ICN Centrum Badania i  Rozwoju ICNP przy UM w Łodzi, zajmującego się interoperacyjnością danych pielęgniarskich, tłumaczeniem słownika pielęgniarskiego – od 2006 r. koordynuje proces tłumaczenia Międzynarodowej Klasyfikacji Praktyki Pielęgniarskiej (ICNPTM), będącej częścią SNOMED CT.

- Advertisement -

Kilkanaście lat współpracowała z CSIOZ; od kilku lat niezależny ekspert ds. informatyzacji ochrony zdrowia  European Federation of Nurses Association (EFN), Ministerstwa Zdrowia, Srebrny Lider Ochrony Zdrowia 2017 w obszarze Innowacje w Ochronie Zdrowia.

Praca naukowa i realizowane projekty dotyczą bezpieczeństwa pacjenta, w tym wpływu cyfryzacji pielęgniarstwa na efekty kliniczne, interoperacyjność zdarzeń medycznych, dokumentację medyczną. Od kilkunastu lat  zajmuje się podnoszeniem kompetencji cyfrowych w ochronie zdrowia, realizując m.in. projekty szkoleniowe z dokumentowania zdarzeń medycznych w EHR, wygłaszając wykłady z zakresu cyfryzacji ochrony zdrowia na konferencjach dla pielęgniarek w Polsce i poza granicami kraju.

Twórczyni aplikacji do dokumentowania zdarzeń medycznych z wykorzystaniem słownika ICNP – „ADPIECare Dorothea” wdrożonego do dydaktyki w uczelniach kształcących pielęgniarki w Polsce.
Więcej o laureatce

Nagrodę przyznano m.in. za:
·       wieloletnią pracę nad zmianą świadomości pielęgniarek i położnych co do potrzeby rozwijania ich kompetencji cyfrowych;
·       tworzenie dokumentacji elektronicznej, dostępnej dla uprawnionych pracowników ochrony zdrowia w każdym miejscu;
·       propagowanie wiedzy, działalność dydaktyczną i publikatorską z zakresu cyfryzacji zasobów informacyjnych ochrony zdrowia i pracę nad zmianą świadomości pielęgniarek i położnych co do potrzeby rozwijania ich kompetencji cyfrowych;

Agata Miazga, analityczka danych, ekonomistka, pasjonatka otwartych danych i opierania polityk publicznych na danych. W latach 2012-16 w Stowarzyszeniu Klon/Jawor współtwórczyni i koordynatorka programu i portalu MojaPolis.pl, ułatwiającego dostęp do lokalnych i regionalnych danych społeczno-ekonomicznych, a także monitorowanie działań władz i ich efektów. Wraz z zespołem Moja Polis rozwijała pierwsze w Polsce projekty dziennikarstwa opartego na danych: pozyskane z instytucji publicznych dane były weryfikowane, analizowane i zestawiane, a następnie opisywane  w przystępnych tekstach analitycznych.

W Stowarzyszeniu odpowiadała także za rozwój portalu NaszaKasa.org.pl, prezentującego strukturę budżetu każdej gminy w Polsce, plany samorządów i ich realizację.

W Ministerstwie Cyfryzacji od 2016 r. do 2020 r. odpowiadała za obszar otwartych danych m.in. jako Dyrektor Departamentu Otwartych Danych i Rozwoju Kompetencji.

Wraz z zespołem przygotowała i w dużej mierze wdrożyła 2 innowacyjne wielowymiarowe projekty: Otwarte dane – dostęp, standard, edukacja i Otwarte dane  plus. W ich ramach powstał m.in. nowy, rozbudowany portal dane.gov.pl i standardy otwartości danych w 3 wymiarach: prawnym, bezpieczeństwa i technicznym (w tym API do 13 baz i rejestrów – MC i Partnerów: NFZ, MF, GUS, MSiT)

Efektem licznych podejmowanych i wdrażanych inicjatyw był awans Polski w rankingu Open Data Maturity in Europe z 23 w 2017 na 6 w 2020. Ponadto pozyskała dofinansowanie i rozpoczęła wdrażanie projektu Kronik@ – Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury, a wraz z zastępczynią, Justyną Jasiewicz, opracowała Program Rozwoju Talentów Informatycznych i koncepcję projektu Akademia Innowacyjnych Zastosowań Technologii Cyfrowych (AI Tech).

Obecnie pracuje jako freelancer i ekspertka, korzystająca na co dzień z otwartych danych niezbędnych do kształtowania polityk publicznych, także we współpracy z samorządami.
Więcej o laureatce

Nagrodę przyznano m.in. za:
·       wieloletnią, konsekwentną i efektywną pracę na rzecz otwierania i udostępniania danych publicznych;
·       uporczywą pracę na rzecz otwierania skarbca z danymi, które są potrzebne naszemu społeczeństwu, mającemu stać się społeczeństwem informacyjnym.

Nominowanymi do tegorocznej Nagrody im. Marka Cara byli także:
·       Adam Marciniak – wiceprezes CCC ds. technologii i digitalizacji;
·       Zdzisław Nowakowski – dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu, honorowy profesor oświaty;
·       Katarzyna Szymielewicz – prawniczka, działaczka społeczna i publicystka, współzałożycielka i prezeska Fundacji Panoptykon.

Więcej informacji o laureatach, nominowanych i składzie Kapituły

Kim był Marek Car?

Marek Car był pełnym energii i pomysłów człowiekiem, który zawsze czynnie uczestniczył w kreowaniu rzeczywistości, również branży informatycznej w Polsce. Z wykształcenia dziennikarz, wielką wagę przywiązywał zawsze do rzetelnej informacji. Był pomysłodawcą, realizatorem i bardzo aktywnym uczestnikiem wielu przedsięwzięć. Dziś trudno je wszystkie wyliczyć. Wśród najważniejszych należy wymienić: biuletyn Boss-Komputer, tygodnik Komputer wraz z jego rosyjską wersją, pierwsze węzły sieci FIDO w Rosji, Stowarzyszenie Rozwoju Systemów Otwartych, Polska Społeczność Internetu (PSI), Stowarzyszenie PRO, początki pierwszej akcji Internet dla Szkół (IdS), tygodnik Teleinfo. Ukoronowaniem dokonań Marka Cara było sprawowanie funkcji Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. Informatyki. Zainicjował wówczas proces instytucjonalnej standaryzacji informatyki publicznej w Polsce. Po zakończeniu pracy w rządzie, w połowie lat dziewięćdziesiątych, współtworzył jedną z pierwszych polskich firm – dostawców usług internetowych (ISP) – Polska OnLine, w której był odpowiedzialny między innymi za powstanie pierwszego polskiego portalu informacyjnego. To właśnie Marek Car był twórcą celnego rozwinięcia angielskiego skrótu WWW – Wszechnica Wiedzy Wszelakiej.

Honorowymi Patronami XXVII Forum byli: Janusz Cieszyński – Sekretarz Stanu w KPRM, Narodowy Bank Polski, Rektor Uniwersytetu Warszawskiego i Prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego.
Fundatorem Nagrody im. Marka Cara był: SAS Institute.
Patronami medialnymi byli: BrandsIT.pl, CyberDefence24 i ITWIZ.pl.
Organizatorami Forum byli: BizTech Konsulting SA i Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji.

Udostępnij
- REKLAMA -