5 najpopularniejszych cyberoszustw w związku z Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi 2020

Udostępnij

Z rocznym opóźnieniem rozpoczęły się Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020 w Tokio. Tym razem wszystkie konkurencje rozegrają się bez udziału widzów. W ten sposób ograniczone zostaną zagrożenia fizyczne – z punktu widzenia zdrowia oraz cyberbezpieczeństwa (takie jak kradzież danych z wykorzystaniem luk w zabezpieczeniach publicznej sieci Wi-Fi w obiektach sportowych). Jednak kibice sportowi powinni mieć się na baczności, ponieważ cyberprzestępcy będą stosowali różne oszustwa online wykorzystujące ich chęć obejrzenia igrzysk olimpijskich. Aby uzyskać pełniejszy obraz tego, w jaki sposób oszuści próbują zarobić na zainteresowaniach widzów, eksperci z firmy Kaspersky przeanalizowali strony phishingowe związane z igrzyskami, które zostały stworzone w celu kradzieży danych uwierzytelniających użytkowników.

W ramach badania eksperci z firmy Kaspersky znaleźli fałszywe strony oferujące transmisje relacji z różnych rozgrywek olimpijskich, prowadzące sprzedaż biletów na konkurencje olimpijskie, które tak naprawdę odbędą się bez widzów, oferujące różne prezenty reklamowe, czy nawet pierwszą fałszywą wirtualną walutę igrzysk olimpijskich.

Transmisje online na żywo

W związku z tym, że widzowie przenieśli się ze stadionów do świata online, eksperci z firmy Kaspersky znaleźli różne strony phishingowe oferujące przesyłanie strumieniowe relacji z igrzysk. Niektóre z nich wymagają od użytkowników zarejestrowania się w celu obejrzenia materiałów wideo. Jeśli użytkownik poda swoje dane uwierzytelniające, może zostać przekierowany na stronę rozprzestrzeniającą rozmaite szkodliwe pliki. Oprócz tego, że na jego urządzeniu zostanie zainstalowane szkodliwe oprogramowanie, użytkownik przekaże swoje informacje identyfikacyjne w niepowołane ręce. Oszuści będą mogli wykorzystać takie dane do własnych celów lub sprzedać je sieci na cyberprzestępczym rynku.

Fałszywe bilety

Mimo że w tym roku żadne konkurencje nie odbędą się z udziałem widzów, nie przeszkadza to oszustom stosować wypróbowane (i niekiedy wciąż skuteczne) sztuczki, takie jak sprzedaż biletów pozwalających oglądać rozgrywki w miejscu, w którym się odbywają. Eksperci z firmy Kaspersky wykryli również strony oferujące rzekomy zwrot pieniędzy za zakupione bilety.

Podmioty związane z igrzyskami

Analizując wykryte zasoby online, badacze znaleźli również strony phishingowe podszywające się pod oficjalne podmioty związane z igrzyskami, takie jak oficjanta strona internetowa Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020 w Tokio czy strona Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Prezenty

Przy okazji każdego dużego wydarzenia oszuści naciągają ofiary na niezwykle hojne prezenty promocyjne. Eksperci z firmy Kaspersky znaleźli strony phishingowe oferujące możliwość wygrania telewizora, idealnie nadającego się do oglądania wydarzeń sportowych. Jest to dość popularny chwyt – zwykle każdy użytkownik zostaje szczęśliwym zwycięzcą, tyle tylko że ci „wybrańcy” muszą zapłacić koszty dostawy. Nie trzeba dodawać, że telewizor nigdy nie trafia do żadnego z rzekomych zwycięzców.

Token związany z igrzyskami olimpijskimi

Na koniec najważniejsze odkrycie badaczy z firmy Kaspersky: jest nim pierwsza wirtualna waluta, która stanowi fundusz wsparcia lekkoatletów olimpijskich. Nieistniejący. Oszuści przekonują, że kupując taki token, użytkownik wesprze finansowo utalentowanych sportowców na całym świecie, którzy potrzebują takiej pomocy.

Czytaj więcej artykułów z kategorii technologia

Źródło:Kaspersky

Zobacz

Uczenie maszynowe i inteligentne systemy w ochronie przed cyberprzestępczością

Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa zrobią wszystko, co w ich mocy,...

Polacy coraz częściej pracują po godzinach; prawie 6 godzin tygodniowo dodatkowej pracy za darmo

Polacy coraz częściej zostają w pracy po godzinach; badania wykazują, że pracownicy tygodniowo wykonują średnio 5 h 48 minut dodatkowej pracy za darmo - wynika z najnowszego raportu ADP "People at Work 2022: A Global Workforce View".

Tauron i Rafako podejmą dalsze mediacje ws. bloku w Jaworznie

Tauron i Rafako podejmą mediacje służące wypracowaniu nowego harmonogramu zakończenia okresu przejściowego, po którym blok energetyczny o mocy 910 megawatów w Jaworznie powinien pracować bez usterek - wynika z informacji Taurona. Dotąd zakładano, że okres przejściowy potrwa do końca października.

KOWR: tegoroczne plony zbóż mogą być wyższe niż w 2021 r.

Tegoroczne plony zbóż ozimych i jarych mogą być wyższe niż w roku ubiegłym, co pozwoli na uzyskanie dobrych zbiorów pomimo zmniejszenia powierzchni uprawy zbóż podstawowych - przekazał PAP wiceszef Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Marcin Wroński.

Ropa naftowa w poniedziałek rano w Europie drożeje

W poniedziałek ok. godz. 8.15 ropa naftowa Brent na londyńskiej giełdzie drożeje o 0,67 proc., do 95,56 dol. za baryłkę. W górę idą też notowania ropy naftowej WTI o 0,63 proc. do 89,57 dol. za baryłkę.

GPW: rekordowy udział inwestorów zagranicznych w obrotach na głównym rynku akcji w I połowie br.

W I półroczu tego roku inwestorzy zagraniczni wygenerowali 63 proc. obrotów na głównym rynku akcji GPW. To najwyższy udział za pierwsze półrocze w ciągu ostatniej dekady – podała Giełda Papierów Wartościowych w piątkowym komunikacie.
- Reklama -

REKLAMA