IBM Spectrum Virtualize – dostępność i bezpieczeństwo danych

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
6 min

Kryzys zbrojny tuż za naszą granicą oraz narastające zagrożenie konfliktem hybrydowym pokazuje jak na dłoni znaczenie bezpieczeństwa danych i infrastruktury krytycznej IT. Wykorzystanie do maksimum posiadanych możliwości sprzętowych i programowych do podniesienia poziomu zabezpieczeń jest teraz absolutnym priorytetem wszystkich zespołów ds. bezpieczeństwa IT w praktycznie każdej firmie.

Jak pokazują dostępne raporty, najszybciej rośnie segment chmur hybrydowych. Dla wielu przedsiębiorstw chmura hybrydowa jest już rzeczywistością, a dla znacznej części pozostałych będzie preferowanym modelem dla środowisk IT w najbliższej przyszłości. Przyczyna takiego stanu rzeczy wydaje się być oczywista – użytkownicy mogą korzystać z usług i uroków chmury publicznej, zachowując jednocześnie dla siebie newralgiczne dane i usługi w lokalnych centrach danych. Oznacza to, że kluczem do sukcesu jest możliwość obsługi środowiska hybrydowego z odpowiednią wydajnością, przy zachowaniu najwyższego poziomu zabezpieczenia danych.

Konrad Puchała, Kierownik Działu Składowania i Ochrony Danych w firmie Advatech
Konrad Puchała, Kierownik Działu Składowania i Ochrony Danych w firmie Advatech

„Cała trudność polega na umiejętnym i rozsądnym balansowaniu pomiędzy ograniczeniami  narzucanymi przez ochronę przed potencjalnymi cyberzagrożeniami a wymaganiami związanymi z dostępnością aplikacji biznesowych za pośrednictwem urządzeń mobilnych, często w niezabezpieczonych sieciach publicznych. Nie jest to wcale takie proste” –  mówi Konrad Puchała, Kierownik Działu Składowania i Ochrony Danych z firmy Advatech, jednego z największych integratorów rozwiązań informatycznych w Polsce.

W sytuacji, gdy często problemem jest znalezienie miejsca na szybko zapełniające się wolumeny danych, a do tego szybko rosną koszty sprzętu i ochrony danych, naturalnym krokiem jest budowa chmury hybrydowej. Zachęcają do tego niższe koszty eksploatacji, uproszczone i jednolite zarządzanie oraz bardzo wysoka wydajność i dostępność danych. W ścisłej czołówce rozwiązań tego typu są produkty IBM klasy korporacyjnej.

- Advertisement -

„Nasze dotychczasowe doświadczenia w tej dziedzinie wyraźnie wskazują, że wbrew pozorom możliwości wyboru nie ma zbyt wiele. Najczęściej rekomendujemy macierze z linii IBM FlashSystem lub rozwiązania IBM SAN Volume Controller (SVC) z systemem Spectrum Virtualize. Wtedy jesteśmy pewni, że sprostają one najbardziej wymagającym aplikacjom.  IBM Spectrum Virtualize to w istocie wysokiej klasy pamięć masowa zdefiniowana programowo SDS (Software-Defined Storage). Jest ona wykorzystywana także w konwergentnej infrastrukturze VersaStack ” dodaje Konrad Puchała z Advatech. 

Swój sukces rynkowy IBM Spectrum Virtualize zawdzięcza w znacznej mierze zdolności do obsługi ponad 500 systemów pamięci masowych pochodzących od różnych dostawców. Tak szeroka gama obsługiwanych rozwiązań oznacza, że może być on używany praktycznie z każdą pamięcią masową w dowolnym centrum danych. Użytkownicy macierzy IBM FlashSystem bardzo wysoko oceniają wydajność lustrzanego kopiowania danych oraz migracji danych pomiędzy środowiskiem lokalnym a chmurowym. Dzięki temu, relatywnie prosto tworzy się i realizuje skuteczne procedury DR – Disaster Recovery. IBM Spectrum Virtualze bardzo sprawnie dokonuje replikacji danych pochodzących ze źródeł lokalnych oraz zapewnia wysoki poziom odporności na cyberzagrożenia, a to za sprawą kopii danych w chmurze AWS, gdzie przechowuje się fizycznie odseparowane obrazy stanów.

IBM FlashSystem w połączeniu z IBM Spectrum Virtualize zapewnia dostępność do danych na poziomie sześciu dziewiątek (99,9999%). Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, analiz predykcyjnych i optymalizacji pracy całego systemu pamięci masowej, o 43% rośnie efektywność kosztowa całego rozwiązania. Dodatkowo, konsolidacja i funkcje zarządzania macierzami widzianymi jako jedna pula, o 60% redukują czas niezbędny na administrowanie i zarządzanie. Bez względu na to, czy jest to środowisko lokalne, czy chmura IBM Cloud albo AWS, użytkownicy korzystają ze swojego interfejsu w identyczny sposób, a to dla każdej organizacji oznacza wymierne korzyści finansowe i czasowe związane chociażby z krótszym czasem szkolenia administratorów.

„W IBM Spectrum Virtualize bardzo cenię zdolność do obsługi aplikacji działających na serwerach fizycznych oraz szerokie możliwości wirtualizacji serwerów w połączeniu z technologiami VMware vSphere, Kubernetes, czy Docker. Często korzystam także z wtyczek obsługujących Microsoft System Center Operations Manager i VMware vCenter. Dzięki nim można szybko i sprawnie zarządzać tymi środowiskami. Z punktu widzenia bezpieczeństwa danych ważne jest także to, że mam pod ręką VMware vCenter Site Recovery Manager – w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń, to praktycznie bezzwłocznie mogę przystąpić do usuwanie skutków awarii”komentuje Konrad Puchała z firmy Advatech.

Zalety IBM Spectrum Virtualize widać w momencie, gdy w chmurze publicznej potrzebna jest funkcjonalność środowiska lokalnego. Użytkownicy mogą bez zakłóceń przenosić dane, korzystać z funkcji IBM FlashCopy do tworzenia obrazu stanu, czy automatycznie przenosić dane pomiędzy poziomami pamięci, wykorzystując moduł IBM Easy Tier.

Zaawansowane technologie replikacji zaimplementowane w IBM Spectrum Virtualize umożliwiają obsługę ciągłej replikacji z lokalnej pamięci masowej do chmury publicznej lub między centrami przetwarzania danych w chmurze publicznej. Replikacja znacząco poprawia bezpieczeństwo danych i jest nieoceniona przy usuwaniu skutków awarii. Synchroniczny i asynchroniczny zapis lustrzany obsługuje różne docelowe okresy dopuszczalnej utraty danych i docelowe czasy odtworzenia. W chmurze AWS przeniesienie obrazów stanu do środowiska S3 (Simple Storage Service) zapewnia ich odseparowanie za pomocą techniki „air gap”, co podnosi poziom ogólny poziom cyberbezpieczeństwa infrastruktury IT.

„Oprogramowanie IBM Spectrum Virtualize używane jest w ponad 180 tysiącach systemów do zarządzania ponad 11 eksabajtami danych. Te liczby muszą imponować, ale są także dowodem na to, że nawet w bardzo wymagających organizacjach możliwe jest efektywne połączenie bezpieczeństwa z wydajnością. Nasze doświadczenia z polskiego rynku w pełni potwierdzają zalety IBM FlashSystem oraz Spectrum Virtualize” podsumowuje Konrad Puchała  z Advatech.  

Udostępnij
- REKLAMA -