Superkomputery AMD na szczycie – Frontier ustępuje miejsca debiutującemu El Capitan’owi

AMD i HPE po raz kolejny udowadniają swoją dominację w świecie superkomputerów, co potwierdza najnowszy ranking Top500. Nowym liderem zestawienia został El Capitan, system AMD, który deklasuje konkurencję osiągami na poziomie 1,7 eksaflopa, wyprzedzając dotychczasowego lidera Frontiera.

Klaudia Ciesielska
EL Capitan, HPE, AMD

AMD i HPE umacniają swoją pozycję liderów w branży superkomputerów, co potwierdza najnowszy ranking Top500, aktualizowany co sześć miesięcy. Na szczycie listy zadebiutował superkomputer El Capitan, który zastąpił dotychczasowego lidera, również stworzonego przez AMD – Frontiera. To kolejny cios dla Intela, który z trudem rywalizuje o miejsce w ścisłej czołówce.

El Capitan, wyposażony w niemal 45 000 akceleratorów AMD MI300A i ponad 11 milionów rdzeni, osiąga teoretyczny szczyt mocy obliczeniowej na poziomie 2,7 eksaflopów. W testach praktycznych zarejestrowano już 1,7 eksaflopa, co znacznie przewyższa wynik Frontiera (1,3 eksaflopa). Trzeci w zestawieniu system – Intel Aurora – osiągnął dotychczas 1,01 eksaflopa, co stawia firmę w trudnej pozycji w walce o pozycję lidera.

HPE – ukryta siła za sukcesami superkomputerów

Choć AMD przyciąga uwagę osiągnięciami swoich procesorów i akceleratorów, prawdziwym fundamentem technologii superkomputerowych jest HPE. Firma odpowiada za konstrukcję całej czołowej trójki w rankingu Top500, w tym systemów eksaskalowych El Capitan, Frontier i Aurora. Rozwiązania HPE Cray stanowią podstawę wielu innych maszyn w pierwszej dziesiątce zestawienia.

HPE odnosi także sukcesy w Europie. Włochy mogą pochwalić się superkomputerem HPC6 firmy Eni, który zadebiutował na piątym miejscu jako najpotężniejszy system korporacyjny na świecie. Natomiast Alps w Szwajcarii oraz fiński Lumi uplasowały się odpowiednio na siódmym i ósmym miejscu.

Ad imageAd image

AMD na czele, Intel w odwrocie

W rankingu Top500 AMD nie tylko utrzymuje pozycję lidera, ale również zwiększa swoją przewagę nad konkurencją. Intel, mimo premiery Aurory, pozostaje daleko w tyle. Jeśli firma chce rzucić wyzwanie AMD, konieczne będą znaczne ulepszenia technologiczne. Tymczasem HPE cicho, lecz skutecznie, wzmacnia swoją pozycję jako kluczowy gracz w świecie superkomputerów.

AMD i HPE wyznaczają kierunek dla przyszłości wysokowydajnych obliczeń. Kolejne półrocze pokaże, czy Intel zdoła odpowiedzieć na tę dominację, czy też AMD i HPE dalej będą rządzić w świecie HPC.

Udostępnij