Alperia powierza firmie Kaspersky ochronę systemów swojej sieci energetycznej

Natalia Zębacka
Natalia Zębacka - Redaktor Brandsit
5 min

Dostawca energii Alperia powierzył firmie Kaspersky ochronę systemów zdalnego sterowania swoich elektrowni oraz sieci dystrybucji, które dostarczają energię elektryczną do 280 000 użytkowników w Południowym Tyrolu. Decyzja o wdrożeniu Kaspersky Industrial CyberSecurity for Nodes była podyktowana koniecznością posiadania wyspecjalizowanego rozwiązania dla środowiska przemysłowego, które zapewnia maksymalną ochronę bez ryzyka zakłócenia działania maszyn niezbędnych do świadczenia usług.

Alperia, południowo-tyrolskie przedsiębiorstwo powstałe w 2016 r. w wyniku fuzji dwóch największych lokalnych organizacji z branży dostawy energii elektrycznej, doprowadza obecnie energię elektryczną oraz gaz do 280 000 użytkowników, kierując 34 hydroelektrowniami, sześcioma lokalnymi ciepłowniami, siecią elektryczną o długości ponad 8 600 km oraz 700 stacjami ładowania.

Należący do Grupy Alperia oddział Telecommunications and Teleconduction obsługuje systemy telekomunikacyjne oraz służące do przesyłania danych produkcyjnych. Trzynastoosobowy zespół odpowiada za zdalne urządzenia końcowe, centra danych, obsługę sterowni oraz sieć przyłączy dwóch jednostek grupy: Alperia Greenpower, która zajmuje się wytwarzaniem energii, oraz Edyna, która odpowiada za dystrybucję energii elektrycznej.

Potrzeba znalezienia partnera strategicznego w zakresie rozwiązywania problemów IT wynikała z konieczności zabezpieczenia złożonego systemu przedsiębiorstwa Alperia, a dokładnie systemów zdalnego sterowania elektrowni oraz sieci energetycznych. Istotne było zatem, aby firma znalazła rozwiązanie, które odpowiada jej sposobowi zarządzania siecią systemów zdalnego sterowania, oferując bardziej zaawansowany system ochrony przed cyberatakami niż w przypadku zabezpieczania klasycznych punktów końcowych, oraz jest przeznaczone głównie dla środowiska przemysłowego. Bezpieczeństwo środowisk przemysłowych wymaga wdrożenia rozwiązań, które są zaprojektowane z myślą o takich systemach i potrafią zapewnić maksymalną ochronę bez ryzyka przestoju maszyn, które mają zasadnicze znaczenie dla świadczenia usług.

- Advertisement -

Po dokładnym przeanalizowaniu kilku dostępnych na rynku rozwiązań, w szczególności tych przeznaczonych dla środowisk przemysłowych, przedsiębiorstwo Alperia wybrało Kaspersky Industrial CyberSecurity (KICS). Rozwiązanie to powstało z myślą o ochronie różnych poziomów infrastruktur przemysłowych, w tym systemów SCADA, DCS, programowalnych sterowników logicznych, stacji technicznych oraz połączeń sieciowych. Cechą, które je wyróżnia, jest całościowe podejście do zapewniania cyberbezpieczeństwa zarówno firmom, jak i infrastrukturom krytycznym. Wszechstronność i elastyczność rozwiązania pozwala skonfigurować je zgodnie z potrzebami organizacji, co oznacza możliwość spełnienia wymagań określonego środowiska przemysłowego. Rozwiązanie nie tylko zapewnia ochronę przemysłowych punktów końcowych, ale również wykorzystuje technologie monitorowania pasywnego w celu zidentyfikowania anomalii i wykrycia potencjalnego włamania do sieci.

Instalacja rozwiązania bezpieczeństwa w systemach, które muszą działać w sposób ciągły, nie jest prostym zadaniem. Przedsiębiorstwo Alperia oraz firma Kaspersky postanowiły utworzyć wspólny zespół roboczy w celu opracowania najlepszego z możliwych rozwiązań. Pod koniec 2018 r. na kilku maszynach wdrożono na parę tygodni KICS for Nodes. Chciano nie tylko zweryfikować wpływ tego rozwiązania na wydajność, ale również dowiedzieć się, jakie wyjątki należy zdefiniować oraz jakie optymalizacje zintegrować. W przedsiębiorstwie Alperia wszystkie systemy są nadmiarowe. Dlatego początkowo rozwiązanie zostało zainstalowane jedynie na jednej z dwóch „zapasowych” maszyn – tej główniej – aby w razie problemów posiadać kopię zapasową bez narażania cyklu produkcji. Po zaliczeniu kilku testów obciążeniowych oraz potwierdzeniu, że nowy system nie generuje wyników fałszywie pozytywnych i nie spowalnia programów ani nie blokuje podstawowych usług, Kaspersky Industrial CyberSecurity został wdrożony oraz w pełni uruchomiony na 40 serwerach przedsiębiorstwa Alperia.

Współpraca była słuszną drogą do osiągnięcia naszego celu. Utworzenie grupy do zadań specjalnych obejmującej inżynierów z firmy Kaspersky pozwoliło dostosować produkt do naszej firmy. Jestem przekonany, że w takich przypadkach trzeba wyjść poza klasyczną relację klient-dostawca i skoncentrować się na stworzeniu szerszego partnerstwa. Dlatego też rozważamy sporządzenie umowy serwisowej z firmą Kaspersky, która wychodzi poza wsparcie produktowe i zapewnia usługę wsparcia dla całej sieci – powiedział Sandro Moretti, kierownik oddziału Teleconduction & Telecommunication w przedsiębiorstwie Alperia.

 

Jesteśmy dumni, że tak innowacyjny dostawca energii jak Alperia wybrał właśnie nas – komentuje Morten Lehn, dyrektor zarządzający we włoskim oddziale firmy Kaspersky. – Nie dziwi nas, że przedsiębiorstwa zapewniające kluczowe usługi takie jak dostarczanie energii elektrycznej w coraz większym stopniu dbają o zabezpieczenie obsługiwanych infrastruktur. Coraz większa liczba skomunikowanych urządzeń oraz postępująca cyfryzacja infrastruktur usług publicznych stwarzają wiele możliwości, ale trzeba też pamiętać o szybko rosnących zagrożeniach. Incydenty informacyjne na poziomie przemysłowym należą do najgroźniejszych, ponieważ oprócz tego, że są trudne do usunięcia, mogą prowadzić do zatrzymania produkcji oraz spowodować poważne straty ekonomiczne. Dzieje się tak głównie wtedy, gdy incydent ma miejsce w sektorze o krytycznym oraz istotnym znaczeniu jak w przypadku energetyki. W przyszłości będziemy kontynuowali nasze wysiłki, aby dostarczać szyte na miarę rozwiązania bezpieczeństwa informatycznego, które uwzględniają nieustannie zmieniające się potrzeby firm we wszystkich sektorach.

Udostępnij
- REKLAMA -