Ad image

Amazon inwestuje w technologię. W ciągu 3 lat zainwestował krocie w centra dystrybucyjne

Izabela Myszkowska - Redaktor Brandsit 6 min

Amazon nieustannie inwestuje w nowe technologie wspierające pracowników i zapewniające klientom szybką i niezawodną dostawę. Beneficjentami tych rozwiązań są również pracownicy centrów logistycznych i odbiorcy w Polsce.

Amazon ogłosił, że w ciągu ostatnich trzech lat zainwestował ponad 400 mln euro w nowe technologie wspierające pracowników centrów dystrybucyjnych w Europie. Usprawnienia te nie ominęły również dziesięciu centrów logistycznych zlokalizowanych w Polsce.

Firma znana jest z rozwoju i wprowadzania najnowocześniejszych rozwiązań do swojej sieci logistycznej i stale inwestuje w poprawę warunków zatrudnienia. Przyczynia się to do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa pracowników i zapewnia klientom szeroki wybór produktów oraz szybką, niezawodną dostawę.

Europejskie laboratorium na straży innowacji

Za najnowsze innowacje odpowiada utworzony w 2019 roku zespół European Advanced Technology. Skupia się on na rozwoju sprzętu i oprogramowania oraz testuje rozwiązania w obszarze robotyki przemysłowej, pojazdów samojezdnych oraz systemów automatycznego pakowania i sortowania.

W ciągu ostatnich trzech lat, zespół działający w Europejskim Laboratorium Innowacji we włoskim Vercelli wprowadził już ponad 550 innowacji technologicznych w centrach logistyki Amazon w całej Europie. Wśród opracowanych ulepszeń wymienić można:
· Sortowniki towarów – w pełni zautomatyzowany system sortowania, dzięki któremu pracownicy nie muszą szukać produktów w pojemnikach. Pozwala ograniczyć obciążenie i zmęczenie mięśni.
· Przenośniki paletowe – duże ramiona mechaniczne, które pozwalają przenosić palety bez użycia wózków widłowych i automatycznie przemieszczać wiele przedmiotów na raz.
· Podnośniki pojemników – maszyny, które samoczynnie podnoszą pojemniki i umieszczają je na przenośnikach taśmowych.
· Samojezdne wózki transportowe (AGV) – roboty pomocnicze, które płynnie poruszają się po centrum, przenosząc towary za pracowników, ograniczając konieczność pchania lub ciągnięcia wózków czy pojemników.

– Od samego początku Amazon inwestuje w technologie i innowacje wspierające pracowników w ich codziennym życiu, poprawiające bezpieczeństwo pracy i zapewniające klientom szybką i niezawodną dostawęmówi Stefano La Rovere, dyrektor, Worldwide Robotics Advanced Technology w Amazon. – W ciągu zaledwie trzech lat zainwestowaliśmy ponad 400 mln euro w badania i rozwój oraz wprowadziliśmy ponad 550 innowacji technologicznych w naszych centrach logistyki w całej Europie. A to dopiero początek – nieustanie pracujemy nad kolejnymi innowacjami i rozwojem coraz to nowocześniejszych technologii, które będziemy wdrażać w najbliższych latachdodaje.

Usprawnienia wprowadzane przez Europejskie Laboratorium Innowacji znajdują także uznanie w oczach polskich pracowników. Tak na ich temat wypowiedziała się Marzena Banasik, Stow Process Guide w centrum dystrybucyjnym Amazon w Gliwicach.

– Technologie towarzyszą nam na każdym kroku i choć z robotami nie można rozmawiać, są dla nas prawdziwymi kompanami – pomagają nam m.in. sortować produkty czy przenosić towary. To wszystko zwiększa komfort pracy, nasze bezpieczeństwo i znacząco przyczynia się do budowania pozytywnej atmosfery. Właśnie to poczucie, że technologia nad nami czuwa jest jedną z rzeczy, którą cenię w pracy w Amazon najbardziej.

Technologia wspiera tworzenie nowych miejsc pracy

Powyższe innowacje zostały opracowane i były wdrażane przez Amazon od 2010 roku, w ramach inwestycji wynoszących ponad 100 mld euro. Jednocześnie Amazon nieustannie tworzy nowe miejsca pracy – obecnie jest to ponad 200 000 osób w całej Europie, z czego aż 25 000 w Polsce. W samym 2021 roku, Amazon stworzył ponad 65 000 stałych miejsc pracy w europejskich filiach.

– W Amazon udowadniamy, że automatyzacja nie tylko nie prowadzi do utraty miejsc pracy, ale działa też na korzyść pracowników. Nasze centra dystrybucyjne z każdym rokiem zyskują nowe rozwiązania technologiczne, które pomagają ich odciążyć, jednocześnie zwiększając poziom bezpieczeństwa. Co więcej, stale zwiększamy zatrudnienie i inwestujemy w rozwój naszych kadr. Technologia pozwala też naszym pracownikom opanować nowe umiejętności, w tym m.in. te dotyczące analizy procesów logistycznych, co stwarza im dodatkowe możliwości rozwojuwyjaśnia Tomasz Michalski, zarządzający centrum dystrybucyjnym Amazon w Gliwicach.

Nowe stanowiska utworzone dzięki inwestycjom w rozwój obejmują:
· AR Tech: Inżynierowie wyposażeni w specjalne Kindle, które wyświetlają wirtualną mapę strefy czy piętra w centrach robotycznych. Identyfikują bezpieczne wejścia/wyjścia i ścieżki, dzięki którym mogą dotrzeć do robota Amazon Robotics w celu przekazania go do konserwacji.
· Amnesty Floor Monitor: Pracownicy wykorzystujący te same systemy oparte o Kindle co w przypadku AR Tech, by dotrzeć do przedmiotów, które spadły z półek.
· Quarterback: Osoby zarządzające zespołem Amnesty Floor Monitor, przekazujące wskazówki dotyczące najszybszej trasy do zgubionych przedmiotów.

Inwestycje w technologię umożliwiły pracownikom Amazon rozwój nowych umiejętności lub objęcie nowych ról w firmie. W ramach programu „Postaw na Swój Rozwój”, Amazon pokrywa 95% kosztów nauki i dodatkowych opłat (do 26 000 zł w ciągu 4 lat) co umożliwia im uzyskanie certyfikatów, dyplomów i kwalifikacji zawodowych, w tym w zakresie informatyki i robotyki.