ARCHOS z oprogramowaniem Liberty

Bartosz Martyka
3 min

ARCHOS jeszcze w tym roku dostarczy na rynek pierwsze urządzenia mobilne z fabrycznie zainstalowanym oprogramowaniem Liberty. Pozwoli ono precyzyjnie kontrolować, jakie informacje są udostępniane serwisom internetowym. Mechanizm ten da użytkownikowi możliwość zarządzania jego prywatnością oraz sprawi, że będzie mógł on zarobić na danych, które udostępnia, jeśli tylko zgodzi się na ich przekazywanie do potencjalnych reklamodawców.

ARCHOS oficjalnym partnerem Liberty

W świecie, w którym z sieci korzysta ponad 4,1 mld osób, sam segment usług związanych ze zbieraniem, analizą i udostępnianiem danych ma wartość około 135 mld. dolarów rocznie. W praktyce jednak użytkownicy internetu rzadko kiedy są stroną transakcji, które dotyczą ich aktywności w sieci. Idea stojąca za oprogramowaniem Liberty to tzw. polityka fair play, w myśl której osoba korzystająca z przeglądarki ma prawo do gratyfikacji, jeśli przedmiotem transakcji są jej zwyczaje, preferencje zakupowe, lokalizacja czy internetowa historia.

Partnerstwo nawiązane pomiędzy firmami ARCHOS oraz Liberty da posiadaczowi smartfonu lub tabletu wyjątkowe narzędzie – przeglądarkę Liberty. Użytkownik w pełni świadomie i dobrowolnie będzie mógł z niej skorzystać by chronić swoją prywatność lub dzielić się informacjami o swojej aktywności w internecie, zdobywając w ten sposób tokeny AIM (Activity Interchange Mine).

 

REKLAMA

Internet, który pracuje na wszystkich

Jednym z kluczowych elementów tego mechanizmu, jest kontrola w czasie rzeczywistym nad informacjami, które użytkownik przeglądarki Liberty udostępnia partnerom programu. Może on postawić na prywatność i maksymalnie ograniczyć swój cyfrowy ślad lub podjąć decyzję o odpłatnym przekazaniu zanonimizowanych danych obejmujących jego aktywność w sieci.

Cały mechanizm przekazywania danych opiera się na mechanizmie blockchain, a kluczowe informacje nt. użytkownika są szyfrowane z zastosowaniem opracowanej przez Liberty technologii SIM&PIN. Zarobione w ten sposób tokeny AIM użytkownicy będą mogli wykorzystać jako wirtualną walutę lub wymienić na inne środki płatnicze, np. kryptowaluty. Tokeny wzorem kryptowalut, będzie można przechowywać w dedykowanych portfelach – między innymi w stworzonym przez firmę ARCHOS sprzętowym portfelu do kryptowalut ARCHOS Safe-T Mini.

Liberty ma obecnie w Europie ponad 50 tysięcy zarejestrowanych użytkowników oraz 10 tysięcy partnerów.

Oprogramowanie Liberty na urządzeniach ARCHOS

Wybrane smartfony i tablety marki ARCHOS z zainstalowanym fabrycznie oprogramowaniem firmy Libery zadebiutują na rynku europejskim w czwartym kwartale 2018 roku. Sprzętowy portfel do kryptowalut, wspierający także tokeny AIM, pojawi się w sprzedaży już wkrótce.