Ad image

BezpieczeństwoXD –  poważne cybertematy w lekkostrawnej formie

Ostatnie dwa lata to czas gwałtownego wzrostu liczby cyberataków na polskie przedsiębiorstwa, przede wszystkim z użyciem phisingu i ransomware. Pierwsza z metod odpowiada za niemal 90% incydentów skutkujących naruszeniem danych. Mimo, że liczba ataków ransomware nieco spadła, to stały się one jednocześnie bardziej dotkliwe i kosztowne dla firm. W ten sposób Polska wpisuje się globalny trend wskazujący na znaczne nasilenie działalności cyberprzestępców, którzy korzystają z tego, że coraz większa ilość danych osobowych, finansowych i korporacyjnych jest przechowywana i przetwarzana w przestrzeni wirtualnej.

W tej sytuacji oczywista staje się konieczność wdrażania zaawansowanych strategii zabezpieczeń oraz edukacji w zakresie cyberbezpieczeństwa. Spośród licznych nowych inicjatyw mających na celu podnoszenie poziomu wiedzy użytkowników o cyberzagrożeniach i metodach obrony przed nimi, wyróżnia się projekt Bezpieczeństwoxd stworzony przez firmę Advatech, jednego z największych polskich integratorów rozwiązań IT.

„Postanowiliśmy odczarować tematykę cyberbezpieczeństwa, bo nie powinna być to wiedza tajemna. Chcieliśmy stworzyć przestrzeń, w której każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego i interesującego, bez względu na stan wiedzy, jaką posiada. Dlatego skupiliśmy swoją uwagę na prezentowaniu istotnych treści w sposób łatwy i przystępny. Nasi konsultanci, bardzo często z olbrzymią wiedzą i doświadczeniem, dzielą się informacjami, ciekawostkami, praktycznymi aspektami realizacji strategii zabezpieczeń i ogólnie – pasją do cyberbezpieczeństwa. Dla wielu osób bezpieczenstwoxd.pl odkrywa niebezpieczną stronę naszego istnienia w obszarze cyberprzestrzeni”mówi Marcin Nosek, Dyrektor Techniczny firmy Advatech.

Bezpieczenstwoxd.pl stworzył zespół ekspertów z zakresu cyberbezpieczeństwa, który na co dzień zajmuje się ochroną klientów Advatech przed wszelkimi zagrożeniami dla ich danych i systemów biznesowych. Wiele lat zmagań z atakami cyberprzestępców pozwoliło na zdobycie rozległej wiedzy i doświadczenia, niezbędnych do skutecznego przeciwdziałania zagrożeniom. Jednak taka inicjatywa, jak bezpieczeństwoxd.pl wymagała czegoś więcej – wspólnej radości z pracy, kreatywności, chęci dzielenia się efektami własnych eksperymentów, najlepszymi praktykami, a przede wszystkim – determinacji w stawianiu czoła tym złym.

„Skąd taka nazwa? Bo domena niebezpiecznik.pl była już zajęta. A tak na serio, to wybraliśmy nazwę BezpieczeństwoXD.pl z pełną świadomością. Chcieliśmy połączyć powagę i znaczenie tematu cyberbezpieczeństwa z lekką i przyjazną dla każdego formą prezentowania informacji. Naszym celem był jasny i zrozumiały przekaz – zajmujemy się bezpieczeństwem, ale w swobodnej atmosferze, bez zbędnej sztywności, w taki sposób, aby każdy poczuł się od razu członkiem naszej społeczności. Informacje mają być dla każdego, na różnym poziomie zaawansowania, przystępne i takie, aby chciało się je od razu doczytać do końca. Mam nadzieję, że udało się nam to osiągnąć” – mówi Daniel Wysocki, Kierownik Działu Cyberbezpieczeństwa firmy Advatech.

Inicjatywa Bezpieczeństwoxd.pl jest cenna z bardzo prostego powodu. Żyjemy w świecie, gdzie praktycznie cała wiedza zgromadzona przez ludzkość jest na wyciągnięcie ręki. To wielki plus. Równie wielkim minusem jest jednak ilość dostępnych danych i konieczność ich selekcji oraz przetwarzania w użyteczne informacje. Wiele materiałów dostępnych w sieci, a poświęconych cyberbezpieczeństwu jest zbyt zawiłych, prezentowanych w sposób  zniechęcający wiele osób. Nawet wiedza zgromadzona w Dziale Cyberbezpieczeństwa Advatech wymaga selekcji i przemyślenia formy prezentacji tak, aby nawet osoby nietechniczne mogły się dowiedzieć czegoś ciekawego z tematyki, która ich bezpośrednio dotyczy, nawet jeśli oni sami o tym nie wiedzą.

„Mamy ambitny cel, aby każdy, bez względu na wiek, doświadczenie i aktualny poziom wiedzy z cyberbezpieczeństwa, znalazł u nas materiały przydatne w pracy lub w życiu prywatnym, bez względu na kanał komunikacji. Obojętnie, czy to wideo na YouTube, czy krótka notka prasowa, zawsze staramy się wyzwolić drzemiące w nas pokłady pracowitości i kreatywności tak, aby informacje były jak najciekawsze i atrakcyjne w formie. Dodatkowo będziemy uruchamiać konkursy z narodami, publikować wartościowe ebooki, a może i uda nam się wynaleźć jeszcze inne, nie mniej ciekawe metody inspirowania odbiorców do poszerzania swojej wiedzy”zapewnia Daniel Wysoki z Advatech.„Ponieważ nie jesteśmy zamkniętą grupą, zapraszamy wszystkich pasjonatów cyberbezpieczeństwa do dzielenia się swoimi przemyśleniami i ciekawymi informacjami na łamach naszego portalu”.

“W przyszłości będziemy starali się pokazywać i zwracać szczególną uwagę na aspekty bezpieczeństwa produktów naszych topowych dostawców takich jak Oracle, VMware, Veritas, Dell, Microsoft czy CommVault. Nie zabraknie zarówno praktycznych warsztatów dla każdego użytkownika, jak i dedykowanych rozwiązań dla rynku enterprise z uwzględnieniem wymagań regulacyjnych, takich jak DORA, NIS2 czy RODO”mówi Marcin Nosek, Dyrektor Techniczny, Advatech.


Więcej o BezpieczeństwoXD: