Blockchain: Jak zachować bezpieczeństwo?

Natalia Zębacka
Natalia Zębacka - Redaktor Brandsit
3 min

W związku z ostatnimi wiadomościami o katastrofie Luny i zhakowaniu kolejnej gwiazdy, niektórzy zastanawiają się, jak bezpieczna jest branża kryptowalut zarówno dla inwestorów, jak i firm.

„Branża kryptowalut i blockchain  to obecnie najszybciej rozwijający się sektor na świecie. Każdego dnia przyciąga coraz więcej talentów do pracy w kosmosie. Dla indywidualnego inwestora oznacza to prowadzenie badań, przechowywanie własnych kluczy prywatnych w trybie offline i unikanie ataków typu phishing”mówi Jesse Anglen, dyrektor generalny Rapid Innovation.

Jednym ze sposobów przeprowadzania ataków phishingowych przez osoby atakujące jest tworzenie fałszywych stron internetowych, które wyglądają identycznie jak legalne. Następnie wykorzystują te witryny, aby nakłonić użytkowników do podania danych osobowych lub wysłania kryptowaluty na fałszywe konto.

Inną powszechną taktyką jest wysyłanie fałszywych wiadomości e-mail, które wydają się pochodzić z zaufanego źródła. Te e-maile często zawierają linki lub załączniki, których kliknięcie spowoduje zainstalowanie złośliwego oprogramowania na komputerze ofiary.

- Advertisement -

Korzystaj z portfeli sprzętowych, czyli urządzeń offline, które przechowują Twoje klucze prywatne. Nawet jeśli Twój komputer zostanie zhakowany, złodziej nadal będzie potrzebował fizycznego dostępu do portfela sprzętowego, aby ukraść Twoje monety.

„Aby firmy mogły chronić się w tej przestrzeni, może to oznaczać zbudowanie prywatnego łańcucha bloków w celu zaspokojenia konkretnych potrzeb organizacji. Większość firm nie chce przechowywać swoich prywatnych danych na w pełni zdecentralizowanym łańcuchu bloków. Czy to oznacza, że ​​nie powinny mieć pozwolenie na korzystanie z tej technologii? Oczywiście, że nie. Na szczęście istnieją inne opcje”powiedział Jesse Anglen .

Prywatny blockchain to sieć z uprawnieniami, w której tylko wybrani uczestnicy mają dostęp do danych i biorą udział w procesie konsensusu. Ten rodzaj sieci jest często używany przez organizacje, które muszą udostępniać poufne dane ograniczonej liczbie użytkowników.

„Można je dostosować do konkretnych potrzeb organizacji. Na przykład firma może korzystać z prywatnej platformy, aby śledzić swój łańcuch dostaw lub zmniejszać ryzyko oszustwa. Lub twórca gier użyje prywatnego łańcucha bloków, aby móc aby nagradzać uczestników natywnymi tokenami lub dostępem do własności samej gry. Ta technologia ma zastosowanie praktycznie w każdej branży, o jakiej można pomyśleć”.

Bardzo ważne jest, aby każda firma kształciła się w zakresie tej transformacyjnej technologii i wybrała renomowaną platformę blockchain,  aby pomóc im w bezpiecznym wykorzystaniu jej w swojej organizacji.

Udostępnij
- REKLAMA -