Ad image

Branża IT tylko dla młodych – prawda czy mit?

Izabela Myszkowska - Redaktor Brandsit

W 2018 r. Stack Overflow przeprowadziło badanie wśród ponad 100 000 programistów z całego świata, próbując poznać to środowisko możliwie najlepiej. Ponad 75% uczestników badania miało nie więcej niż 34 lata, a 93% nie ukończyło 45 lat. Średni wiek reprezentantów Polski w tym badaniu wynosił niespełna 25 lat. Choć branża IT to nie tylko programiści, to jednak wspomniane wyniki dobrze oddają strukturę wieku jej pracowników. Przyczyn takiego stanu rzeczy można upatrywać zarówno po stronie pracowników jak i pracodawców.

Zdaje się, że nierzadko zarówno pracodawcy jak i nieco starsi pracownicy dostrzegają przede wszystkim ograniczenia wynikające z wieku pracownika branży IT. Skupiają się na wolniejszym tempie nauki, nienadążaniu za nowymi technologiami w takim tempie jak młodsi przedstawiciele branży, większej męczliwości i trudniejszej adaptacji do nowych warunków pracy. Brak wiary w siebie i w swoje możliwości wydaje się największym przekleństwem pracowników IT po pięćdziesiątce, ale doskwiera on również czterdziestoletnim programistom, którzy czują, że nie sprostają wymaganiom dzisiejszego świata.

Pracodawcy i pracownicy koncentrują się zatem na słabszych stronach starszych przedstawicieli branży, nie doceniając ich ogromnego potencjału. Niezaprzeczalny jest bowiem fakt, że doświadczenie zawodowe to nie tylko umiejętności techniczne i merytoryczne, ale również kompetencje z obszaru relacji i budowania kapitału społecznego, budowania i prowadzenia zespołu, radzenia sobie ze zmianami, trudnościami i wyzwaniami dnia codziennego, realizowania projektów i osiągania celów oraz rozliczne doświadczenia podnoszenia się po porażkach i świętowania sukcesów.

Zaprzeczanie ograniczeniom starszych pracowników IT nie ma sensu, ale niedostrzeganie ich ogromnego potencjału niesie za sobą jeszcze większe ryzyka i potencjalne koszty dla branży. Dlatego też warto przyjrzeć się temu zagadnieniu z bliska i zastanowić się jak zmienić rynek, by starsi przedstawiciele branży byli bardziej doceniani przez innych i przez samych siebie i by mieli szansę rozwinąć skrzydła w zawodzie.

Punktem wyjścia zdaje się zrozumienie, że branża IT to nie tylko inżynierowie oprogramowania, których praca zmienia się wyjątkowo dynamicznie. Wiele zawodów powiązanych z branżą IT nie wymaga niemal bezustannej aktualizacji całej swojej wiedzy, co czyni słabsze strony starszych pracowników mniej istotnymi. Przykładami takich zawodów są projektanci, analitycy danych, menadżerowie projektów, specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa oraz wiele innych. Warto jednak podkreślić, że w każdej z ról zawodowych powiązanych z IT można osiągnąć sukces niezależnie od wieku, niektóre z nich wymagać będą jedynie więcej pracy od starszych pracowników.

Na szczęście coraz bardziej widoczny jest w branży IT trend reskillingu i uskillingu, z każdym dniem bardziej wspierany przez przedsiębiorców. Z jednej strony widoczna jest u pracowników IT chęć rozwijania kompetencji by zdobywać nowe, lepsze stanowiska w swojej branży, z drugiej zaś strony chęć rozwinięcia umiejętności, by mimo postępu technologicznego nie wypaść z zawodowej roli. Należy również zauważyć coraz bardziej liczną grupę osób, które po latach decydują się zawalczyć o swoje marzenia i przebranżowić się zmieniając obszar swojej pracy z przeróżnych dziedzin na IT. Przedsiębiorcy zaś coraz chętniej wspierają działania re- i upskillingowe swoich pracowników, nierzadko będąc inicjatorami takich rozwiązań. Wiele firm z branży IT docenia różnorodność w zespole, w tym różnice wiekowe między członkami zespołu. Niektóre firmy prowadzą już nawet programy rekrutacyjne dla starszych kandydatów do pracy, aby zachęcić ich do pracy w branży IT.

Na rynku pojawia się wiele inicjatyw mających na celu pomóc ludziom zmienić swoją zawodową przyszłość i związać ją z branżą IT. Jedną z nich jest oferta Future Collars, prężnie działającej firmy stawiającej na pełnych pasji ludzi w każdym wieku, chcących rozwinąć skrzydła w branży IT. Future Collars oferuje szkolenia i kursy pozwalające zdobyć niezbędne kompetencje techniczne, by stawiać pierwsze kroki w nowej branży.  Co ważne, absolwenci szkoły Future Collars, również Ci którzy postanowili zmienić swoje życie w wieku 40-50 lat, odnoszą już sukcesy w branży IT i wcale nie zamierzają poprzestać na laurach.

–  Jak uczyć pracodawców, aby łączyli pokolenia i nie bali się zatrudniać pracowników 50+? Dużo zależy od kompetencji. Jeżeli ktoś ma kompetencje to nie ma znaczenia ile ma lat. Dla pracodawców liczy się rachunek ekonomiczny, który pokrywa się z pracownikiem o kompetencjach, które dziś są poszukiwane. Dlatego zachęcam do stawiania na #reskilling #upskilling czyli nieustannego podnoszenia swoich umiejętności. Jest to korzyść nie tylko dla pracownika, ale również dla pracodawcy. Zachęcamy pracodawców, aby inwestowali w podnoszenie kompetencji swoich pracowników i przyjmowali tych, którzy świadomie podjęli decyzje o przebranżowieniu, bez względu na wiek – komentuje Joanna Pruszynska-Witkowska, CEO Future Collars 

Historie z życia wzięte

“Kilka razy w swojej karierze zaczynałem coś od zera” tak swoją historię rozpoczyna Pan Mariusz, który w wieku 50 lat z sukcesem rozpoczął przygodę z IT. Pan Mariusz jest przykładem osoby, która ma bogate doświadczenie zawodowe – ponad dwadzieścia lat pracował w branży finansowej, prowadził fundację działającą na rzecz sportowców z niepełnosprawnością, a przez ostatnie trzy latał firmę turystyczną, którą musiał zamknąć ze względu na pandemię. Zaczął wtedy myśleć o pracy w branży, która dałaby mu stabilne zatrudnienie do końca aktywności zawodowej. Idąc śladami żony, postanowił spróbować swoich sił w IT. Zgłosił się do funduszu Różnorodność w IT Future Collars. Wybrał kurs Python Developer. Po 4 miesiącach nauki i mentoringu, Pan Mariusz rozpoczął pracę przy tworzeniu gier i codziennie uczy się czegoś nowego. 

Historia Pana Mariusza udowadnia, że dzięki determinacji i chęci do nieustannego rozwoju, zmiana branży i wejście do IT są możliwe w każdym wieku!

Choć w branży IT wciąż dominują młodzi ludzie, to jednak coraz wyraźniejszy jest trend zatrudniania osób z nieco starszym numerem pesel i coraz głośniej mówi się o ich niepodważalnych zaletach dla młodych zespołów, do których dołączają. Zatem praca w IT może być dla każdego, niezależnie od wieku, trzeba tylko dać sobie szansę i uwierzyć w to, że możemy spełniać własne marzenia.

SOURCES:FutureCollars
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *