Dołącz już teraz do uczestników Plebiscytu 

BITy 2022

Branża nie może wziąć na siebie nowej opłaty reprograficznej

Udostępnij

Wyzwania na rynku e-commerce, bezpieczeństwo cyfrowe w związku z wojną na Ukrainie, inwestycje w rozwój cyfrowy, a także cyfrowa kultura i pojawiający się w tym kontekście pomysł rozszerzenia opłaty reprograficznej – to główne tematy dyskusji z udziałem przedstawicieli Cyfrowej Polski podczas kolejnej edycji Forum Ekonomicznego, które odbyło się w dniach 6-8 września w Karpaczu.

Związek Cyfrowa Polska na miejscu reprezentował prezes Cyfrowej Polski Michał Kanownik oraz Jacek Łęgiewicz, Członek Zarządu organizacji. W Forum uczestniczyli także przedstawiciele firm członkowskich, w tym Lenovo, Amazon oraz Google, którzy rozmawiali o ważnych z punktu widzenia cyfrowej gospodarki tematach.

Przeciwko opłacie reprograficznej

6 września w Salonie „Rzeczpospolitej” prezes Cyfrowej Polski debatował o regulacjach związanych z cyfrową kulturą. Głównym tematem była kwestia ustawy o artystach zawodowych, która zakłada rozszerzenie opłaty reprograficznej na kolejne urządzenia elektroniczne. Z tak pozyskanych środków resort kultury chce finansować m.in. emerytury twórców. – Zgadzamy się z samą ideę ustawy: wydajny system emerytalny dla artystów jest niezmiernie ważne i konieczne. Jednak tworzenie go na podstawie opłaty reprograficznej to nie dobra droga. Przeciwko temu protestujemymówił Michał Kanownik. Jak przekonywał nowe regulacje uderzą bezpośrednio w konsumentów. Zabić mogą również polski sektor dystrybucji, którym trudniej będzie konkurować z zachodnią konkurencją. – Producenci i dystrybutorzy nie mogą wziąć na siebie nowej opłaty reprograficznej. Nie pozwolą im na to ich marże, które dziś są w wysokości 0,5 – 2 proc. Nie da się zatem odprowadzić ponad 100 mln zł z opłaty od sprzedaży przynoszącej np. 12 mln zysku, a do tego doprowadzi planowana regulacjawskazywał prezes Cyfrowej Polski.

Uszczelniać rynek e-commerce

Z kolei 7 września przedstawiciel Związku rozmawiał o nowych wyzwaniach na rynku e-commerce. Jak przekonywał Michał Kanownik, znaczenie tego sektora rośnie, szczególnie w kontekście firm MŚP. – To dla nich szansa rozwojowa i możliwość pozyskania nowych rynków zbytu. W tym procesie dużą rolę spełniają platformy sprzedażowe, które łączą klientów z dostawcamimówił. Zwrócił jednak przy tym uwagę na potrzebę regulacji unijnego i krajowego rynku w tym zakresie tak, aby utrudniać wchodzenie na europejski rynek platform e-commerce z krajów trzecich. – System ten musi być szczelny także pod względem podatkowym. Jednak ważne jest, aby tego rynku nadmiernie nie przeregulowaćstwierdził Michał Kanownik dodając, że rynek e-commerce wciąż mierzy się z problemem nieuczciwych sprzedawców. – Mamy też problem z podróbkami. Regulator musi utrudnić tego typu praktyki. Presja na platformy sprzedażowe na kontrolowanie tego, co sprzedaje będzie rosła powiedział prezes Cyfrowej Polski.

Inwestycje w polskie cyberbezpieczeństwo

Podczas Forum w Karpaczu w ramach „Forum Bezpieczeństwa”, strefy zbudowanej przez Cyfryzację KPRM, rozmawiano również o cyfrowym bezpieczeństwie w kontekście wojny na Ukrainie. Michał Kanownik zwracał uwagę na potrzebę zwiększenia wydatków nie tylko na narzędzia, które pomagają w zwiększanie cyberbezpieczeństwa, ale także inwestowania w wiedzę w tym zakresie i budowanie świadomości zagrożeń w całym społeczeństwie. Prezes Cyfrowej Polski zauważył również, że w Polsce już działają firmy, które mogą zapewniać rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa. – Powinniśmy je wspierać. One są gotowe nie tylko wdrażać je w naszym kraju, ale również budować globalne partnerstwa mówił podczas debaty w Karpaczu.

Zobacz

Nowy samochód elektryczny z tyskiej fabryki Stellantis trafi do sprzedaży w 2023 r.

Koncern Stellantis, który w fabryce w Tychach przygotowuje produkcję nowych modeli samochodów elektrycznych, podał, że pierwszy z nich, pod marką Jeep, trafi do sprzedaży w 2023 r. W ostatnich dniach tyski zakład informował o wyprodukowaniu 12,5-milionowego pojazdu w swej historii.

KE zatwierdziła wsparcie państwa w przymusowej likwidacji Getin Noble Bank

Komisja Europejska zatwierdziła w poniedziałek, zgodnie z unijnymi zasadami pomocy publicznej, szereg środków wsparcia w kontekście restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji polskiego Getin Noble Bank S.A.

Otwarto łącznik między systemami przesyłu gazu Bułgarii i Grecji

W sobotę oddano do użytku interkonektor łączący systemy przesyłu gazu Bułgarii i Grecji (IGB), dzięki któremu do tego pierwszego kraju popłynie gaz z Azerbejdżanu w objętości 1 mld m sześc. rocznie. Umowę o budowie tego łącznika międzysystemowego podpisano w 2009 r.

Od czego zależy czerwone ubarwienie ptaków? Naukowcy mają dowody

Dwa geny odpowiadają za przetwarzanie barwników karotenoidowych w organizmach ptaków i nadają czerwony kolor upierzenia. Karotenoidy znajdują się też w światłoczułych strukturach oczu, zatem wpływają na sposób widzenia – wynika z ustaleń międzynarodowego zespołu naukowców, w którym znalazła się Polka.

W USA huragan Ian zebrał tragiczne żniwo

Liczba ofiar śmiertelnych huraganu Ian, który w zeszłym tygodniu uderzył we wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, wzrosła do co najmniej 103, z czego większość osób zginęła na Florydzie, a kilka w Karolinie Północnej - podała agencja Reutera. Trwają poszukiwania ocalałych.

Glapiński: mamy zatrzymanie cyklu podwyżek, a nie formalny koniec cyklu podwyżek stóp procentowych

Zatrzymaliśmy, a nie formalnie zakończyliśmy cykl podwyżek stóp procentowych - powiedział prezes NBP Adam Glapiński w czwartek. Zaznaczył, że dotychczasowe podwyżki znacznie ograniczyły popyt na kredyt ze strony sektora prywatnego, a bez wzrostu kredytów wysoka inflacja w średnim okresie się nie utrzyma.
- Reklama -

REKLAMA