Co czwarty Polak nie zabezpiecza swojego nowego domu

- Reklama -

Liczba kradzieży z włamaniem w Polsce spada, ale wykrycie tego typu przestępstw udaje się jedynie w 36% spraw[1]. Statystyki nie napawają optymizmem, a szanse na odzyskanie skradzionego mienia nie są wysokie. Pomimo tego, jak wynika z danych Oferteo.pl, 26% osób budujących w 2018 roku dom nie zastosowało w nim żadnego zabezpieczenia antywłamaniowego.

Co czwarty dom nie ma nawet alarmu

Wyniki analizy Centrum Badania Opinii Społecznej ukazują powszechne przekonanie wśród Polaków, że ich miejsce zamieszkania i najbliższa okolica są bezpieczne. Deklaruje tak aż 93% respondentów[2]. Czy przekłada się to na rozwiązania antywłamaniowe stosowane w domach? Według „Raportu o budowie domów w Polsce 2018” Oferteo.pl, największego serwisu łączącego poszukujących towarów i usług z ich dostawcami, na jakiekolwiek zabezpieczenia antywłamaniowe w swoim domu zdecydowało się 74% badanych.

Statystyki policyjne potwierdzają, że z roku na rok przypadków kradzieży z włamaniem jest mniej. Liczba takich przestępstw spadła z ponad 141 tysięcy w 2007 roku do 65 tysięcy w 2017. Jednocześnie w omawianym okresie wzrosła wykrywalność: z 27% do 36%. Nie zmienia to faktu, że tylko co trzeci poszkodowany ma szanse na odzyskanie skradzionego mienia[3].

Jak Polacy zabezpieczają swoje domy?

Polacy, którzy decydują się na zabezpieczenia najczęściej wybierają alarmy (80%), kamery (64%) oraz antywłamaniowe rolety, okna lub drzwi (63%).

Mniej popularne wśród ankietowanych przez Oferteo.pl były zabezpieczenia bram garażowych (31%) czy też pełna obsługa firmy ochroniarskiej (27%).

Smart home w trosce o bezpieczeństwo

60% osób budujących dom w 2018 roku wdrażało w nim urządzenia z kategorii smart home (inteligentnego domu). Wśród tych sprzętów często znajdowały się rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa, takie jak inteligentne alarmy (70%), kamery monitoringu (47%), bramy garażowe (45%), a także zamki (18%).

Na rynku istnieją firmy, które zajmują się doborem odpowiednich urządzeń, ich rozmieszczeniem w domu i konfiguracją. Warto powierzyć bezpieczeństwo naszego domu profesjonalistom, którzy przedstawią nam najbardziej optymalne rozwiązanie – podsumowuje Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.

Metodologia badania
Przedstawione w „Raporcie o budowie domów w Polsce” dane pochodzą z analizy ponad 17 tysięcy zapytań ofertowych złożonych w 2018 roku w serwisie Oferteo.pl przez osoby poszukujące towarów i usług związanych z budową domów oraz z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2019 roku metodą CAWI na próbie 600 osób, które w 2018 roku budowały dom.
[1] http://www.statystyka.policja.pl/st/przestepstwa-ogolem/przestepstwa-kryminalne/7-wybranych-kategorii-p/kradziez-z-wlamaniem/121941,Kradziez-z-wlamaniem.html
[2] https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2018/K_061_18.PDF
[3] http://www.statystyka.policja.pl/st/przestepstwa-ogolem/przestepstwa-kryminalne/7-wybranych-kategorii-p/kradziez-z-wlamaniem/121941,Kradziez-z-wlamaniem.html
- Reklama -

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -