in ,

Computex: Premiera nowych procesorów Intel Core X

Intel podczas targów Computex 2017 zapowiedział nową rodzinę procesów Core X, dedykowaną nowemu gniazdu LGA 2066, który obsługiwać będzie chipset Intel X299.

Jednostki podzielono na dwie oddzielne serie – Skylake-X i Kaby Lake-X – różniące się specyfikacją techniczną oraz  specjalnymi funkcjami. Zależnie od modelu będziemy mieli do czynienia z procesorami przeznaczonymi dla graczy albo profesjonalistów, ponieważ gama układów dostępnych dla podstawki LGA 2066 jest wyjątkowo szerokie.

intel-core-x-minNajwiększą różnicą technologiczną między Skylake-X oraz Kaby Lake-X jest zintegrowany kontroler pamięci DDR4 – pierwsza rodzina otrzyma czterokanałowy, druga tylko dwukanałowy. Producent poczynił także solidne cięcia w pamięci podręcznej L3, której nowe jednostki otrzymają znacznie mniej od poprzedników (dotyczy to tylko Skylake-X). Przykładowo, Intel Core i7-6900K dysponował 20 MB Cache L3, podczas gdy Intel Core i7-7900X może pochwalić się zaledwie 13,75 MB.

Pocieszające jest natomiast, że rozszerzono jednocześnie Cache L2 (256 KB → 1 MB na każdy rdzeń). Przybędzie też linii sygnałowych PCI-Express 3.0 dla najwyższych modeli, bowiem teraz zamiast 40 dostaniemy ich nawet 44. Wprowadzona zostanie również obsługa instrukcji AVX-512, znanych z układów Xeonie Phi, która modelowi Core i9-7980XE pozwoli osiągnąć wydajność obliczeniową rzędu 1 TFLOPS. Niestety, tylko wybrane układy otrzymają wsparcie AVX-512, a chociaż nie zostało to jeszcze dokładnie sprecyzowane, prawie na pewno nie będzie to Kaby Lake-X, a może nawet nie wszystkie Skylake-X.

Wybrane procesory oferować będą ponadto usprawnioną technikę Turbo Boost Max 3.0. Polega ona na dodatkowym zwiększeniu częstotliwości taktowania ponad standardowe Turbo dla maksymalnie dwóch najlepszych rdzeni procesora. Rozwiązanie będzie działać w pełni automatycznie na komputerach z systemem Windows 10. W przeciwieństwie do Broadwell-E, gdzie technikę pokazano po raz pierwszy (wtedy mówiło się o „Favored Core”), nie będzie wymagane instalowanie żadnych sterowników, czy ręczne włączanie opcji w biosie.

Jedną z ciekawszych zmian jest na pewno dodanie obsługi instrukcji AVX-512. Rozwiązanie to było już dostępne np. w Xeonie Phi, ale wraz z premierą Skylake-X po raz pierwszy zagości na rynku konsumenckim. Dzięki możliwości wykonywania tego typu obliczeń, Intel Core i9-7980X ma być według producenta pierwszym CPU o wydajności na poziomie przekraczającym 1 TFLOPS. Nie jest niestety jasne, do których konkretnie chipów trafi AVX-512.

Na koniec warto też wspomnieć o samych możliwościach chipsetu Intel X299. Konstrukcja oferuje do 30 linii dla urządzeń wejścia/wyjścia, z czego możemy użyć do 24 linii PCIe, do ośmiu portów SATA 3.0 i do 10 USB 3.0. Chipset pozwala też na użycie do trzech nośników PCIe 3.0 x4 wykorzystujących technikę Intel Rapid Storage, a także zapewnia pełną obsługę Intel Ethernet I219. Nie zabrakło ponadto kompatybilności z pamięcią Intel Optane i nowej magistrali DMI 3.0.

Na ten moment firma z Santa Clara nie podała oficjalnej daty wprowadzenia chipów do sprzedaży, ale mówi się o końcu czerwca. Wiadomo też, że na najwyższe w hierarchii modele trzeba będzie poczekać nieco dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chcesz wiedzieć więcej?
Zapisz się na nasz newsletter!
SUBSKRYBUJ
dane osobowe, pułapki

Niebezpieczny nieznajomy: udostępnianie w internecie a utrata cennych danych

red hat

Wirtualizacja od Red Hat