Cyberataki weszły na wyższy poziom – Miasto Oakland ogłosiło stan wyjątkowy z powodu ransomware

Izabela Myszkowska
Izabela Myszkowska - Redaktor Brandsit 3 min
3 min

Miasto Oakland ogłosiło lokalny stan wyjątkowy po zeszłotygodniowym bezpardonowym ataku ransomware na systemy miejskie. Spowodowana nim awaria sprawiła, że wiele systemów, takich jak urzędy, placówki medyczne i departamenty, zostało zainfekowanych, a niektóre całkowicie wyłączone.

Oakland ogłasza stan wyjątkowy

„Centrala 911, pogotowie przeciwpożarowe i systemy finansowe miasta nie zostały naruszone. Jednakże przełączenie sieci w tryb offline w celu powstrzymania ataku powoduje, że wiele systemów pozostaje wyłączonych. Departamenty miasta opracowują plany dalszego bezpiecznego świadczenia usług publicznych”.

poinformowali urzędnicy miejscy w aktualizacji z 13 lutego

Następnego dnia tymczasowy administrator miasta G. Harold Duffey ogłosił lokalny stan wyjątkowy w związku ze skutkami przestojów.

„Ogłoszenie lokalnego stanu wyjątkowego pozwala miastu Oakland przyspieszyć zakup sprzętu i materiałów, aktywować w razie potrzeby pracowników ratowniczych i wydawać zamówienia w trybie przyspieszonym”

powiedział rzecznik prasowy miasta Oakland

Miejski dział IT współpracuje z ekspertami ds. cyberbezpieczeństwa, aby odzyskać siły po ataku.

Odbudowa zniszczonej sieci po ataku ransomware

Najnowsza aktualizacja z 15 lutego ujawnia, że miasto codziennie pracuje nad przywróceniem systemów, których dotyczy problem, działając tak szybko i bezpiecznie, jak to tylko możliwe. Mieszkańcy Oakland wciąż mają trudności z pobieraniem płatności, przetwarzaniem raportów oraz wydawaniem różnorodnych pozwoleń i licencji.

„W rezultacie niektóre z naszych budynków są zamknięte. Zachęcamy obywateli do wysyłania e-maili do punktów usługowych, które chcą odwiedzić, w celu uzyskania informacji na temat godzin funkcjonowania danej instytucji”.

poinformowało miasto

Obecnie nadal nie jest jasne, kto stoi za atakiem i czego żąda w zamian za klucze deszyfrujące lub powstrzymanie wycieku danych należących do miasta.

„Przykład Oakland jest dowodem na to, że ataki hakerskie na infrastrukturę całych miast są możliwe do zrealizowania, a przy tym niezwykle niebezpieczne. Na szczęście tym razem hakerzy nie wyłączyli sieci kluczowych placówek i urzędów, takich jak elektrownie, operatorzy energii elektrycznej, szpitale, departamenty policji czy straż pożarna. Gdyby tak się stało, następstwa tego cyberprzestępstwa mogłyby być tragiczne. Dlatego zawsze zachęcamy wszystkich administratorów sieci, aby korzystali z dodatkowych zabezpieczeń przed złośliwym oprogramowaniem typu ransomware”

mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora Bitdefender
Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz