Cyberbezpieczeństwo w przemyśle – chmura stwarza nowe możliwości

Natalia Zębacka
Natalia Zębacka - Redaktor Brandsit
4 min

Wielkość rynku cyberbezpieczeństwa przemysłowego została wyceniona na 16,2 mld USD w 2022 r. i ma osiągnąć 20,1 mld USD do 2027 r.; oczekuje się, że w latach 2022-2027 wzrośnie co roku o 4,4%.

Coraz większy nacisk kładziony jest na integrację IoT z przemysłowymi systemami sterowania. Podobnie rosnące znaczenie usług cyberbezpieczeństwa przemysłowego opartych na chmurze w celu stworzenia lukratywnych możliwości dla graczy na rynku cyberbezpieczeństwa przemysłowego. Oczekuje się jednak, że brak świadomości na temat najlepszych praktyk i krytycznego znaczenia cyberbezpieczeństwa w przemysłowych systemach sterowania będzie ograniczać wzrost rynku.

Cyberataki i zagrożenia dla infrastruktury krytycznej wzrosły na przestrzeni lat ze względu na rosnące wykorzystanie podłączonych urządzeń i systemów IT. Zamiast kraść dane, napastnicy cyfrowi mają na celu dostęp do przemysłowych systemów sterowania, takich jak SCADA, DCS i PLC, na których organizacje polegają przy zarządzaniu swoimi procesami przemysłowymi. Z systemów sterowania korzystają takie branże, jak farmaceutyczna, naftowa i gazowa, produkcyjna i elektroenergetyczna. Systemy te są połączone z dużą liczbą czujników za pomocą infrastruktury sieciowej (systemy przewodowe lub bezprzewodowe). Wszelkie zmiany w infrastrukturze sieci kontrolnej dokonywane przez branże infrastruktury w celu zaspokojenia ich potrzeb biznesowych mogą prowadzić do wzrostu cyberataków.

Przemysłowy rynek cyberbezpieczeństwa dla produktów został zasadniczo podzielony na bramy i urządzenia sieciowe. Bramy pomagają zapobiegać cyberatakom na systemy SCADA, umożliwiając im bezpieczne łączenie się z systemami zarządzania informacją. Bramy pomagają zarządzać dostępem użytkowników do sieci poprzez bezpośredni dostęp do sieci w strefie przemysłowej. Ponadto urządzenia sieciowe są dalej klasyfikowane jako routery i przemysłowe przełączniki Ethernet.

- Advertisement -

Oczekuje się, że w 2027 r. największy udział będą miały firmy z branży energetycznej

Firmy energetyczne coraz częściej przyjmują rozwiązania w zakresie cyberbezpieczeństwa i ulepszają swoje możliwości w zakresie cyberbezpieczeństwa, aby chronić swoje systemy przemysłowe przed szybko ewoluującymi zagrożeniami cybernetycznymi. Cyberbezpieczeństwo w przedsiębiorstwach energetycznych pomaga łagodzić wyzwania związane ze starzejącą się infrastrukturą sieciową, monitorować pracę systemu elektroenergetycznego, utrzymywać równowagę między wytwarzaniem a produkcją energii oraz zapewniać szybkie i efektywne sposoby przywracania usług po przerwach. Znaczenie systemów monitoringu wzrosło wraz z rosnącym wykorzystaniem źródeł odnawialnych w sieciach elektroenergetycznych.

Region Azji i Pacyfiku obejmuje gospodarki wschodzące, takie jak Chiny i Indie. W krajach tych istnieje duża liczba małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), które łącznie zatrudniają ponad 70% ogółu ludności w tych krajach. Te MŚP zapewniają możliwości rozwoju dostawcom rozwiązań i usług w zakresie cyberbezpieczeństwa przemysłowego klientom z branży produkcyjnej, transportowej i energetycznej. W budżecie na 2021 rząd Singapuru zapowiedział inwestycję 1,8 mld USD w strategie gospodarcze na najbliższe cztery lata. Część tej inwestycji jest również dedykowana Agencji ds. Cyberbezpieczeństwa (CSA) z Singapuru.

Jednak potrzeba ogromnych inwestycji związanych z pomyślnym wdrożeniem projektu bezpieczeństwa przemysłowego systemu sterowania ogranicza MŚP przed przyjęciem silnych praktyk bezpieczeństwa w swoich organizacjach. Oczekuje się jednak, że takie czynniki, jak rosnąca złożoność przedsiębiorstw, rosnący trend BYOD, a także szybkie przejście w kierunku cyfryzacji i wirtualizacji, zachęcą MŚP do przyjęcia różnych rozwiązań i usług w zakresie sterowania przemysłowego.

Udostępnij
- REKLAMA -