Czy firmowa księgowość może być prosta?

Bartosz Martyka
Bartosz Martyka - Redaktor naczelny Brandsit
2 min

Kontrolę nad kwestiami finansowymi zapewnić może odpowiednie oprogramowanie księgowe.

Prowadzenie firmowej księgowości – zarówno przez firmy, jak i przez biura rachunkowe – nie musi być trudne. Wystarczy zdecydować się na odpowiedni program księgowy, taki jak „Ala”: z intuicyjnym interfejsem, rozbudowaną funkcjonalnością, dożywotnią licencją oraz gwarancją zgodności z aktualnymi przepisami.

Dlaczego warto postawić na „Alę”?

Program „Ala” pozwala przede wszystkim na prowadzenie księgowości uproszczonej w dwóch formach: Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów (KPiR) oraz Ewidencji Przychodów (Ryczałt). Pierwsza z nich skierowana jest m.in. do przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na opodatkowanie przychodów ze swojej działalności gospodarczej na zasadach ogólnych. Natomiast druga – dla tych, którzy postanowili skorzystać z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jako formy opodatkowania.

Możliwości oprogramowania poradzą sobie również z księgowością przedsiębiorców, którzy są podatnikami podatku od towarów i usług. Dzięki niemu przejrzyście i sprawnie wygenerować można wszelkie rejestry VAT (np. sprzedaży i zakupu), jak też dokumenty, które potwierdzają czynności podlegające opodatkowaniu (sprzedaż czy zakup towarów lub usług). Program skalkuluje koszty, służące rozliczeniu podatku VAT, a także przygotuje odpowiednie pliki do druku.

Kolejna funkcja dotyczy e-Deklaracji oraz stosownej komunikacji z urzędem skarbowym. Za pośrednictwem programu można wygenerować, sprawdzić i przesłać organowi skarbowemu wszelkie niezbędne deklaracje oraz zeznania. Dostępne są najnowsze wersje podatkowych formularzy – zarówno PIT-5(L) czy PIT-5(k), jak i VAT-7 oraz VAT-UE. „Ala” nie zapomina również o najnowszym wymogu, stawianym przed przedsiębiorcami – jednolitym pliku kontrolnym JPK_VAT.

- Advertisement -

Nie mniej istotne dla księgowości każdej firmy jest rzetelne ewidencjonowanie majątku trwałego przedsiębiorstwa. Od tego m.in. zależne są dokonywane odpisy amortyzacyjne posiadanych przez nią środków trwałych. W ten sposób ewidencjonować można również przebieg pojazdów, dokonując chociażby spisu i rozliczenia kosztów eksploatacji oraz rejestracji samych przebiegów. Jest to nieuniknione, jeżeli firma korzysta z tzw. kilometrówki.

Kolejną z oferowanych przez program zalet jest nadzór i kontrola nad należnościami oraz zobowiązaniami. Jeżeli faktury nie są opłacone w ustawowym terminie, zostają wyksięgowane. To zatem jedna z wielu funkcji, ułatwiających pracę firmowej księgowości.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -