Czy trzeba dokumentować 10-minutową przerwę od pracy przy komputerze

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
4 min

Pracownica spodziewająca się dziecka powinna mieć 10-minutową przerwę w każdej godzinie pracy przy ekranie komputera. Przepisy nie wymagają od pracodawcy dokumentowania faktu udzielenia pracownicy w ciąży przerwy od pracy przy monitorze ekranowym. Jednak z własnej inicjatywy pracodawca może w tym zakresie ewidencję prowadzić.

Obowiązkowa przerwa dla pracownicy w ciąży

Ciężarna pracownica nie może pracować dłużej niż 8 godzin dobowo. W takiej dniówce roboczej (tj. nie przekraczającej 8 godzin na dobę) dopuszczalne jest wykonywanie pracy przy monitorze ekranowym, pod warunkiem, że po każdym 50-minutowym odcinku „pracy komputerowej” przypadnie 10-minutowa przerwa wliczana do czasu pracy.

Przykład

Ostatnia przerwa może skrócić dniówkę

Pracownicy w ciąży zatrudnionej w pełnym wymiarze czasu pracy od godz. 8.00 do godz. 16.00, ostatnia przerwa powinna zostać udzielona o godz. 15.50. W takim przypadku udzielenie ostatniej danego dnia przerwy może spowodować faktyczne skrócenie dobowego wymiaru czasu pracy pracownicy (pracownica będzie mogła wyjść z pracy o godz. 15.50). Decyzje w tym zakresie musi jednak podjąć pracodawca, jest on bowiem odpowiedzialny za organizację pracy w firmie.

- Advertisement -

Zapamiętaj: Przerwa musi zostać pracownicy udzielona w każdej godzinie pracy. Niedopuszczalne jest „kumulowanie” przerw.

Przepisy prawa pracy nie przewidują, ani obowiązku ewidencjonowania takich przerw, ani dokumentowania ich udzielenia. Omawianą przerwę można w tym zakresie przyrównać do 15-minutowej przerwy należnej wszystkim pracownikom, których wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin.

Udzielania przerw nie trzeba dokumentować

Kwestie ewidencji czasu pracy zostały szczegółowo uregulowane w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r., poz. 894). Zgodnie z jego przepisami obowiązkiem pracodawcy jest założenie i prowadzenie odrębnie dla każdego pracownika karty ewidencji czasu pracy. Obejmuje ona: pracę w poszczególnych dobach, w tym pracę w niedziele i święta, w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych oraz w dni wolne od pracy wynikające z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, a także dyżury, urlopy, zwolnienia od pracy oraz inne usprawiedliwione i nieusprawiedliwione nieobecności w pracy.

 

Zapamiętaj: Dokumentem ewidencjonującym czas pracy oraz potwierdzającym liczbę przepracowanych przez pracownika godzin nie jest lista obecności. Jest to jedynie dokument potwierdzający obecność pracownika w pracy.

Pomimo, że przepisy nie wymagają ewidencjonowania 10-minutowych przerw w pracy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca – z własnej inicjatywy – taką odrębną ewidencję prowadził (może to rozbić w dowolnie ustalonej przez siebie formie).

 

Podstawa prawna:

  • rozporządzenie Rady Ministrów z 3 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r., poz. 796),
  • § 8 i § 8a rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r., poz. 894).

Joanna Suchanowska
www.portalkadrowy.pl

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -