Ad image

Czym jest Big Data i jak może pomóc Twojej firmie?

Dane są dziś na wagę złota. Odpowiednia ich analiza pozwala na uzyskanie bardzo wartościowych informacji, które dają zdecydowaną przewagę nad konkurencją. To właśnie z tego powodu cały świat biznesu zwraca coraz większą uwagę na Big Data.

Korzyści z analizy danych dotyczą zarówno małych firm, jak i wielkich korporacji, dlatego każdy chce dziś korzystać z narzędzi Big Data. Czym właściwie jest Big Data? Jakie daje możliwości i dlaczego analiza danych to dziś tak istotny element biznesu oraz strategii marketingowych? W tym artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące Big Data.

Big Data – co to jest?

Mianem Big Data określa się dzisiaj przetwarzanie oraz analizę ogromnych ilości danych, dzięki czemu zyskuje się wiele cennych i wartościowych informacji. Przedsiębiorstwa potrafią generować dziś wielkie ilości danych. Pochodzą one z różnych działów oraz sektorów danej firmy i magazynowane są w tak zwanych „hurtowniach danych” (data warehouse).

Jak sama nazwa wskazuje, Big Data odnosi się do naprawdę dużych zbiorów danych, które często liczone są w tera lub nawet petabajtach. Z tego też powodu nie sposób przetwarzać tak dużych ilości informacji ogólnodostępnymi i powszechnymi metodami. Potrzebne są do tego specjalne rozwiązania.

Dzięki rozwojowi technologicznemu nawet tak ogromne ilości plików mogą być szybko i sprawnie przetwarzane, odkrywając przed przedsiębiorstwem praktycznie niewyczerpane źródło nowych, wartościowych informacji.

Czytaj również: Big Data – Co to jest i jakie są zastosowania tej analizy?

Przykłady zastosowania Big Data

Definicja Big Data jest dość ogólna, dlatego przejdźmy do konkretów. Przykładowych zastosowań Big Data jest wiele. Ogólnie rzecz biorąc przetwarzanie danych i ich szczegółowa analiza pozwala dostrzegać zachowania społeczne, obserwować wzrastające trendy, a nawet je kreować. Analiza i przetwarzanie Big Data może być zatem stosowane przez rządy państw, korporacje, firmy i przedsiębiorców, aby jeszcze lepiej poznać najnowsze trendy i aktywnie na nie wpływać.

Co więcej, Big Data może być także czynnym i wartościowym narzędziem w rozwoju idei IoT, czyli Internet of Things. Koncepcja ta zakłada połączenie wszystkich otaczających nas urządzeń, aby te mogły przesyłać między sobą dane.

Smart domy, inteligentne miasta, sieć służby zdrowia, monitorowanie środowiska, to tylko niektóre z przykładów możliwości IoT. Gromadzenie i przetwarzanie tak dużej ilości danych możliwe jest tylko dzięki odpowiednim rozwiązaniom, znanym właśnie z Big Data.

Analiza danych Big Data w biznesie

Lustereczko powiedz przecie, czego moi klienci potrzebują najbardziej na świecie? Korzyści Big Data w biznesie spokojnie można wyrazić powyższym zdaniem. Big Data pozwala tworzyć i precyzować profile potrzeb klientów. Dzięki temu firma dostosowuje rozwiązania pod obecne trendy i zapotrzebowanie.

Co więcej, analiza i przetwarzanie tak dużych wolumenów danych umożliwia także kreowanie zachowań konsumentów, co w sektorze marketingu i reklamy daje wręcz niekończące się możliwości. Doskonałym tego przykładem może być połączenie standardowych źródeł z danymi pochodzącymi z geolokalizacji czy social mediów. Tworzenie kampanii marketingowych opartych o bardzo precyzyjnie rozpoznaną grupę docelową jeszcze nigdy nie był tak skuteczne!

To właśnie dlatego narzędzia Big Data tak dobrze przyjęły się w biznesie. Duże ilości danych pomagają także w wewnętrznych sprawach każdego przedsiębiorstwa. Analiza danych pokazuje aktualną sytuację firmy. Co więcej, tak przetworzone dane pozwalają także na tworzenie predykcji rozwoju biznesu, co zdecydowanie ułatwia procesy decyzyjne.

Zarządzanie Big Data – metody i rozwiązania

Generowanie wszelkich danych w biznesie jeszcze nigdy nie było tak intensywne jak dzisiaj. Przedsiębiorcy, którzy chcą nadążyć za tym technologicznym pędem, muszą wdrażać w swoich firmach nowoczesne rozwiązania.

Jeżeli poszukujesz narzędzi Big Data, które będą maksymalnie efektywne i skuteczne, to na szczególną uwagę zasługuje firma Integral Solutions. Jest to oficjalny polski dystrybutor Informatica Corp. – lidera rozwiązań zarządzania danymi na skalę światową.

Integral Solutions zapewnia unikalne korzyści w swoich narzędziach dedykowanych systemowi Big Data. Świetnym tego przykładem może być rozwiązanie „out of the box”, które zapewnia stałą łączność z bazami danych w chmurze. Stały dostęp do szeregu użytecznych aplikacji sprawia, że cenne informacje masz zawsze pod ręką.

Co więcej, ich biblioteka Informatica posiada setki specjalnych gotowych wtyczek, a także własnych systemów. Dają one możliwość integracji z prawie wszystkimi rodzajami danych w dowolnym miejscu!

Warto zwrócić uwagę także na udostępnianie danych w systemie samoobsługowym. Umożliwia to maksymalnie szybki dostęp do wiarygodnych informacji o kliencie, co jest szczególnie istotne w biznesie. Bo przecież czas, to pieniądz!

Podsumowując, analiza Big Data przyczynia się do rozwoju każdej firmy, która zdecyduje się na tego typu rozwiązania. Jeżeli poszukujesz metod i systemów, które sygnowane są logiem renomowanej marki znanej na całym świecie, to rozwiązania Integral Solutions z pewnością wpiszą się w potrzeby Twojego biznesu!

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *