Czym różni się rezonans magnetyczny od tomografu komputerowego?

Bartosz Martyka
3 min

Badania rezonansem magnetycznym oraz tomografem komputerowym stają się coraz popularniejsze w Polsce. Wg raportu Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w roku 2015 w Polsce wykonano 260 365 badań rezonansem magnetycznym ze środków NFZ. Badanie rezonansem magnetycznym powoli wypierają badania tomografem komputerowym ze względu na mniejszą szkodliwość (brak promieni RTG). Przyjrzymy się różnicom między tymi rodzajami badań i technologii jaka za nimi stoi.

rezonansCzym różni się rezonans magnetyczny od tomografu komputerowego?

Dzięki dokładnej diagnostyce obrazowej możliwe jest wykonanie niezwykle szczegółowego badania całego ciała. Najskuteczniejszymi metodami badań obrazowych są: rezonans magnetyczny oraz tomografia komputerowa. Każde z nich wykorzystuje inne techniki badawcze.

Niezawodny i bezbolesny

Rezonanse magnetyczne, nazywane też skrótem angielskiej nazwy MRI (magnetic resonance imaging) pozwalają na wykonanie przekrojowego i bardzo szczegółowego przeglądu wszystkich narządów. Jest to możliwe dzięki magnetycznym właściwościom atomów, z których złożona jest każda komórka ludzkiego ciała.  Do przeprowadzania tego badania niezbędne jest silne pole magnetyczne, fale radiowe, a także komputer przekształcający uzyskane dane w obrazy.  Sprzęt do rezonansu magnetycznego może mieć jedną z dwóch konstrukcji. Pierwsza z nich pozwala na dostęp do badanej osoby z trzech strony. Aparat do rezonansu magnetycznego o zamkniętej budowie wymaga umieszczenia pacjenta w specjalnym tunelu.

REKLAMA

Stosowana od wielu lat

Tomografia komputerowa to metoda badania obrazowego, która jest stosowana w medycynie od wielu lat. Pierwszy tomograf powstał pod koniec lat 60. XXw. Urządzenie to wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie. Pacjent umieszczany jest na specjalnym stole i wsuwany do wnętrza urządzenia, nad którym porusza się głowica wytwarzające promienie, pozwalające na zrobienie zdjęć organów w różnych płaszczyznach. W celu uzyskania bardziej dokładnych obrazów podaje się pacjentowi kontrast, zmieniający skalę pochłaniania promieni przez niektóre organy i w ten sposób polepsza ich widoczność.

Plusy i minusy

Obie przedstawione wyżej badania są skutecznymi metodami diagnostyki obrazowej. Tomografia komputerowa jest tańsza w wykonaniu, przez co także łatwiej dostępna. Niestety, promienie Rentgena są szkodliwe dla człowieka. Rezonans magnetyczny jest natomiast dużo bardziej dokładny, przez co może być uzupełnieniem tomografii w przypadku, gdy jej wyniki będą wymagały doprecyzowania.  Badanie rezonansem jest w pełni bezpieczne, ale za to koszt jego wykonania jest bardzo wysoki.

Dostępne rozwiązania

Dobry przekrój dostępnych na rynku rezonansów magnetycznych i tomografów komputerowych można znaleźć na stronie Philips Health – poświęconej profesjonalnemu sprzętowi medycznemu.