Dane z satelitów w służbie bezpieczeństwa: jak optyka satelitarna zmienia systemy obronne

Raport Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) opracowany we współpracy z McKinsey & Company ujawnia rosnące znaczenie technologii kosmicznych i danych satelitarnych w globalnej gospodarce, prognozując, że wartość gospodarki kosmicznej może wzrosnąć z 630 miliardów USD w 2023 roku do 1,8 biliona USD do 2035 roku. Jednym z najszybciej rozwijających się sektorów jest sektor obserwacji Ziemi.

Newsroom BrandsIT
Mikołaj Podgórski, COO i współzałożyciel Scanway S.A

Jak wskazuje raport „Space: The $1.8 Trillion Opportunity for Global Economic Growth”, dane optyczne stają się z roku na rok coraz powszechniejsze w zastosowaniu w wielu sektorach, umożliwiając m.in. analizy militarne, ale także skuteczne zarządzanie zasobami naturalnymi, przestrzenią miejską oraz reagowanie na zmiany środowiskowe. Odgrywają one również istotną rolę w śledzeniu zanieczyszczeń powietrza i emisji gazów cieplarnianych. Współczesne satelity do monitorowania środowiska umożliwiają np. dokładne wykrywanie wycieków metanu.

– Jesteśmy częścią koreańskiego projektu o nazwie NarSha, która zakłada stworzenie konstelacji 12 mikrosatelitów dla globalnej infrastruktury monitorowania punktowych źródeł metanu w czasie zbliżonym do rzeczywistego i z rozdzielczością przestrzenną na poziomie lokalnym. Dzięki niej, możliwe będzie precyzyjne i szybkie identyfikowanie źródeł emisji metanu najpierw w Korei, z możliwością zastosowania rozwiązania na całym świecie, co przyczyni się do skuteczniejszego przeciwdziałania postępującym zmianom klimatycznymkomentuje Mikołaj Podgórski, COO i współzałożyciel Scanway S.A.Dodam, że metan jest gazem cieplarnianym dużo bardziej szkodliwym dla atmosfery niż CO2podsumowuje. 

Dane satelitarne są coraz ważniejsze dla rolnictwa, gdzie wspierają precyzyjne zarządzanie produkcją, monitorowanie kondycji gleby, dostępności wody oraz jakości roślin. Dzięki nim, rolnicy mogą maksymalizować zbiory, oszczędzać zasoby wodne i efektywniej wykorzystywać nawozy, co bezpośrednio wpływa na wydajność i zrównoważoną gospodarkę rolną.

Raport WEF zwraca uwagę, że dane optyczne z satelitów są szeroko wykorzystywane w przewidywaniu i reagowaniu na klęski żywiołowe, takie jak pożary, powodzie i huragany. Przykładem wykorzystania tych danych jest powódź w Europie, która miała miejsce jesienią 2024 roku. Dzięki zastosowaniu danych radarowych (przekazanych, np. przez firmę ICEYE) i optycznych z Europejskiego Programu Obserwacji Ziemi Copernicus, można było lepiej kontrolować przebieg powodzi w południowo-zachodniej Polsce. To niezwykle ważne, ponieważ obrazy satelitarne umożliwiają ocenę sytuacji w czasie rzeczywistym, co przyspiesza działania ratunkowe i umożliwia szybką ewakuację oraz dostarczanie pomocy na zagrożone tereny. Mapowanie obszarów podatnych na katastrofy wspiera także działania prewencyjne, zmniejszając ich potencjalne skutki. Dane dostarczane z orbity są także ważnym narzędziem wykorzystywanym do poprawy globalnych prognoz meteorologicznych. To właśnie dzięki precyzyjnym danym satelitarnym, prognozy krótko– i długoterminowe zyskują na jakości, co znajduje zastosowanie w wielu sektorach. Wg ekspertów, przychody z prognoz meteorologicznych opartych na danych optycznych mogą potroić się do 2035 roku (z 2 mld USD w 2023 roku do 6 mld USD do 2035 roku).

Ad imageAd image

– Dane optyczne, szczególnie te przetwarzane w czasie rzeczywistym, są kluczowe dla skutecznego zarządzania zasobami oraz ochrony środowiska w skali globalnej. Precyzyjne monitorowanie emisji w miastach przemysłowych czy regionach rolniczych umożliwia szybką reakcję na wykryte zagrożenia. To właśnie bezpośrednio dzięki tym informacjom, przedsiębiorstwa oraz samorządy mogą podejmować skuteczne działania zaradczekomentuje Mikołaj Podgórski.

Jak podkreśla ekspert, technologie te w połączeniu z nowoczesnymi centrami przetwarzania danych pozwalają na generowanie szczegółowych raportów, które wspierają zarówno przedsiębiorstwa, jak i samorządy w podejmowaniu efektywnych działań. Scanway, jako firma rozwijająca zaawansowane systemy optyczne, koncentruje się na projektowaniu instrumentów pozwalających na precyzyjną analizę zasobów wodnych, leśnych oraz monitorowanie emisji zanieczyszczeń. 

Przykład wdrożenia tego typu technologii może obejmować analizę kluczowych obszarów, konfigurację instrumentów optycznych oraz dostosowanie monitoringu do specyficznych potrzeb klienta. Dane z obrazowania, przy wsparciu odpowiedniej infrastruktury, mogą być przesyłane w czasie rzeczywistym do zainteresowanych stron za pośrednictwem dedykowanej platformy analitycznej, wspierając podejmowanie natychmiastowych działań na rzecz czystszego powietrza. Taki model zastosowania technologii Scanway ilustruje, jak zaawansowane rozwiązania optyczne mogą wspierać redukcję emisji, zgodność z przepisami oraz poprawę zdrowia publicznego.

– W sektorze kosmicznym dane optyczne aktualnie są kluczowym zasobem. Patrząc globalnie, widzimy, że umiemy latać w kosmos oraz wysłać tam tysiące satelitów. Natomiast największym wyzwaniem jest obecnie uporządkowanie strumienia danych optycznych, zarządzanie tym strumieniem i właściwe przetwarzanie satelitarnych danych optycznychpodkreśla Mikołaj Podgórski.

Ten sam raport zwraca uwagę, że coraz więcej krajów rozwija programy kosmiczne, włączając dane optyczne jako integralną część swoich strategii obronnych. Dane optyczne będą kluczowym elementem integracji systemów obronnych, które łączą różne platformy wojskowe (np. naziemne, morskie i powietrzne) z infrastrukturą kosmiczną. Dzięki nim, możliwe jest podejmowanie precyzyjnych decyzji, poprawa świadomości sytuacyjnej oraz zwiększenie bezpieczeństwa narodowego.

Wartość sektora obronnego związanego z wykorzystaniem danych z satelitów, w tym danych optycznych, wyniosła w 2023 roku około 66 miliardów USD, a prognozy wskazują na wzrost do 180 miliardów USD w 2035 roku. Technologie satelitarne mają również kluczowe znaczenie dla zaawansowanych systemów komunikacji i nawigacji w sprzęcie wojskowym. Szacuje się, że ich wartość ma wzrosnąć z 27 miliardów USD w 2023 roku do 68 miliardów USD w 2035 roku. Równocześnie satelitarne usługi obronne, takie jak śledzenie logistyki wojskowej czy reagowanie kryzysowe, wzrosną z 1 miliarda USD w 2023 roku do 3 miliardów USD w 2035 roku.

Jak podsumowują autorzy raportu „Space: The $1.8 Trillion Opportunity for Global Economic Growth”, technologie kosmiczne – w tym optyka satelitarna – wspierają globalne wysiłki na rzecz poprawy jakości życia, środowiska oraz bezpieczeństwa narodowego. I w tym kontekście Polska ma szansę odegrać istotną rolę w europejskim sektorze kosmicznym, dostarczając rozwiązania technologiczne na światowym poziomie.

Udostępnij