Ilość poruszających się na naszych drogach pojazdów rośnie praktycznie z roku na rok i są to wzrosty dosłownie skokowe. Przekłada się to niewątpliwie na bezpieczeństwo, gdyż prawdopodobieństwo wypadku lub kolizji drogowej również wzrasta wraz ze wzrostem ilości obecnych na ulicach samochodów.
Z uwagi na rozwój cywilizacyjny, rośnie również ogólna wartość poruszających się po naszych drogach pojazdów. Często są kwoty, jakie inwestujemy w swoje samochody stają się już pięciocyfrowe. Dalej jednak w wielu przypadkach są to oszczędności życia, lub inwestycja kredytowana.
Nic więc dziwnego, że duży nacisk kładziemy na odpowiednie jej zabezpieczenie oraz dbamy, by nic się naszemu samochodowi nie stało. Jednym z najlepszych zabezpieczeń, coraz częściej stosowanych w ostatnim czasie, są wideorejestratory czyli inaczej kamerki samochodowe. Jakie jest ich dokładne zadanie?
Przyjrzyjmy się temu problemowi nieco bliżej w poniższym artykule. Z modelami, aktualnie dostępnymi na rynku, zapoznać się można w najnowszym rankingu wideorejestratorów.
Jakiego rodzaju zabezpieczeniem jest wideorejestrator?
Z powodu rosnącego ruchu i rosnącego zagrożenia, do wypadków i kolizji drogowych dochodzi coraz częściej. Poruszanie się po drogach to zawsze spore ryzyko, dlatego też ustawodawca nakłada na kierowców posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Jego zadaniem jest ochrona interesów otoczenia, przed potencjalną szkodą wywołaną przez osobę ubezpieczoną. W sytuacji, w której dochodzi do naruszenia praw majątkowych poprzez uszkodzenie samochodu, lub wręcz zdrowia uczestników – wtedy ubezpieczyciel wypłaca stosowne zadośćuczynienie osobie, która została w wypadku pokrzywdzona z nie swojej winy.
Jest ono wypłacane z ubezpieczenia sprawcy, który tym samym traci prawo do wszelkich zniżek, jest więc za spowodowanie niewłaściwej sytuacji na drodze karany podwójnie.
W przypadku, gdy tego rodzaju manewr nie pokryje usunięcia całej szkody, może być zasądzone dodatkowe zadośćuczynienie w formie odszkodowania wypłacanego pokrzywdzonemu lub pokrzywdzonym tak, by maksymalnie zlikwidować wszystkie szkody.
Jest to proceder uczciwy, jednakże by uzyskać tego typu wypłatę, należy udowodnić winę sprawcy i to na nas ciąży ten obowiązek. Wynika to ze standardowej zasady prawniczej, polegającej na domniemaniu niewinności sprawcy aż do udowodnienia mu winy. Częstokroć szkoda jest ewidentna, zaś najczęstszą praktyką jest wzywanie policji od razu na miejsce zdarzenia, której zadaniem jest zabezpieczenie wszystkich praw. Co jednak, jeśli sprawca uciekł z miejsca zdarzenia lub do winy się nie przyznaje?
Co więcej – częstokroć dochodzi do sytuacji, w której nawet nas osobiście przy zdarzeniu nie ma, gdyż dochodzi do niego na przykład na parkingu w nocy. Wtedy możemy nawet nie posiadać żadnych przypuszczeń, kto ponosi odpowiedzialność za szkody. W teorii to nasz problem, którego nie dało się do tej pory w żaden sposób rozwinąć. W praktyce obecnie można swobodnie stosować wideorejestratory. Ich zadaniem jest rejestrowanie wszelkiego rodzaju zdarzeń, które mogą budzić wątpliwości.
Coraz częściej tego rodzaju filmy są wykorzystywane w prowadzeniu stosownych spraw i można w ten sposób bez większych problemów udowodnić winę i daną sprawę wygrać. Przyjrzyjmy się jednak dokładnie działaniu tego urządzenia.
Jak dokładnie działa wideorejestrator?
Wideorejestrator, to jak sama nazwa wskazuje, urządzenie rejestrujące, nadające się do montażu w samochodzie. Jednakże nie każde tego typu urządzenie jest odpowiednie do pracy w takich warunkach. Stąd specjalny rynek na tego rodzaju sprzęt.
Wideorejestrator w wersji podstawowej, to niewielkich gabarytów urządzenie, które jest podwieszone w okolicy lusterka, na przedniej szybie na jeden z wielu sposobów (stojak, przyssawka, klej itp). Zasilana jest najczęściej kablem USB, podłączanym do gniazda zapalniczki. Oznacza to, że jej praca zaczyna się po uruchomieniu samochodu.
-
Ułożenie oraz konstrukcja kamery sprawiają, że kąt jej nagrywania jest bardzo duży i sięga niemal 180 stopni, w zależności oczywiście od modelu. Oznacza to, że kamera swobodnie nakrywa wszystkie zdarzenia zachodzące za przednią szybą. Pozwala to na uchwycenie wszelkiego rodzaju sytuacji wątpliwych, które mogą prowadzić do uszkodzenia naszego pojazdu.
- Proces zapisu usprawnia specjalny system, który dokonuje zapisu w odpowiednich fragmentach czasowych, często w odcinkach kilkunasto seundowych lub kilko minutowych. Dzięki temu unika się sytuacji, w której doszło do zdarzenia, a na karcie pamięci wideorejestratora nie było miejsca, by je zarejestrować. Działanie te jest dodatkowo wzmocnione coraz powszechniejszym systemem, który reaguje na nawet najdelikatniejsze wstrząsy, które działa również w taki sposób, że uruchamia nagrywanie w momencie wyczucia wstrząsu podczas postoju samochodu, nawet przy zgaszonym silniku. Oznacza to, że jeśli dojdzie do kolizji, to system kamery archiwizuje zapis z tego momentu, by nie został on usunięty i nadpisany i specjalnie zaczyna rejestrację, wykorzystują dodatkowe zasilanie.
Sam wideorejestrator oferuje również znacznie większe funkcjonalności, w zależności od wybranej opcji. Coraz częściej sam pakiet wydatnie się rozbudowuje, dołączając do zestawu również kamerę umieszczoną za tylną szybą.
Dzięki temu monitorowany jest cały samochód, a nasze bezpieczeństwo znacznie wzrasta. Ponadto część nowszych rozwiązań posiada również wbudowany moduł GPS, który albo może służyć za nawigację, albo wprost monitoruje naszą prędkość poruszania się oraz umieszcza miejsce zdarzenia na mapie. Znacznie lepiej poprawia to dochodzenie swoich praw na drodze sądowej oraz przed ubezpieczycielem, gdyż jesteśmy w stanie zaprezentować znacznie więcej informacji na temat zaszłego zdarzenia.
Oczywiście możemy się również zdecydować na model wyposażony w dodatkowe funkcje, takie jak synchronizacja z telefonem i podgląd w czasie rzeczywistym, jest to jednak funkcja dodatkowa, poprawiająca głównie komfort pracy ze sprzętem. Warto zwrócić również uwagę na fakt, iż coraz częściej urządzenia te mają wbudowane specjalne systemy, umożliwiające normalną pracę w nocy i w środowisku o mniejszej ilości światła. To oznacza, że możemy czuć się bezpieczni niezależnie od pory, w jakiej poruszamy się samochodem. Zapraszamy do zapoznania się z rankingiem wideorejestratorów, w którym z pewnością znajdziemy odpowiedni dla siebe model.
Kamera samochodowa – czy to się opłaca? Podsumowanie
Przejdźmy zatem do odpowiedzi na postawione na początku pytanie – dlaczego warto mieć zainstalowany wideorejestrator w samochodzie? Jak dokładnie widać z pełnej analizy tego rodzaju sprzętu, oferowane funkcjonalności w tego typu urządzeniach są bardzo dobrym zabezpieczeniem przed potencjalną szkodą, na którą bylibyśmy narażeni bez kamerki.
Jeśli do zdarzenia dochodzi na drodze, to szanse na ucieczkę sprawcy są bardzo duże.
Nie wszystkie drogi są monitorowane, więc moglibyśmy nigdy nie uzyskać odszkodowania od właściwej osoby. Wideorejestrator tymczasem bez problemu zarejestruje tego typu zdarzenie i możemy dochodzić swoich praw. Specjalny system krótkiego zapisu wraz z zabezpieczeniem archiwizującym zapis z konkretnej chwili, na podstawie czujnika kolizji – to wszystko sprawia, że nie da się nie nagrać całego zajścia. Warto również zwrócić uwagę na możliwość połączenia kamer z dodatkowym rejestratorem z tyłu, który sumarycznie jeszcze bardziej zwiększa bezpieczeństwo naszego poruszania się po drodze.