Dobry router czyli jaki?

Bartosz Martyka
Bartosz Martyka - Redaktor naczelny Brandsit
5 min

W obecnych czasach nikt już nie wyobraża sobie życia bez dostępu do Internetu. Dlatego też tak dobrze rozwija się rynek urządzeń łączących nasz dom, mieszkanie czy nawet telefon z Internetem. Najcenniejszy jest Internet bezprzewodowy nazywany bardzo często potocznie jako po prostu wi-fi. Dlatego też routery bezprzewodowe schodzą ze sklepowych półek jak świeże bułeczki. Ale na co zwrócić uwagę przed zakupem urządzenia, które u nas sprawdzi się najlepiej? Czy może to obojętne jaki router kupimy, bo każdy i tak połączy nas z siecią? Zdecydowanie nie jest to obojętne, a urządzenia różnią się między sobą wieloma parametrami.

Kto jest dostawcą Internetu?

Odpowiedź na to pytanie jest ważna, ponieważ Internet do budynku i naszego mieszkania może być dostarczany kablem lub bezprzewodowo. A każda sieć może mieć swoją technologię dostępu. Najpopularniejszą w Polsce są technologie: komórkowe 3G/LTE, ADS, VDSL, xDSL. Dlatego też ważne jest, aby router był kompatybilny z technologią operatora Internetu, ponieważ jeśli urządzenie nie będzie dostosowane do odbioru Internetu w ten sposób zwyczajnie będzie bezużyteczne.

Przykładowo operatorzy kablowi (kabel koncentryczny, światłowód) wykorzystują technologię dostępu DOCSIS albo GPON. Do korzystania z tej technologi optymalny będzie router w technologi xDSL. W wypadku łącza od operatora jednej z sieci komórkowych np. Play, Orange kupowany router powinien mieć albo miejsce na włożenie karty SIM albo złącze USB, do którego będzie można podłączyć modem z kartą SIM dany przez operatora sieci.

W wypadku wątpliwości można zapytać wprost przedstawiciela dostawcy sieci o wykorzystywane technologie i poprosić nawet o listę kompatybilnych routerów. Oczywiście operator może zaproponować model sprzedawany w swojej ofercie razem z usługą, ale podstawowych informacji o technologiach powinien udzielić bez problemu.

- Advertisement -

Standard wi-fi

Routery bezprzewodowe mają różne standardy. W ofertach sklepów są nie tylko te najnowsze, ale też nieco starsze, które owszem będą działać, ale nie uzyskamy dzięki nim szybkiego połączenia sieciowego, nawet jeśli nasz operator nam takie dostarcza. Dlatego warto wiedzieć, że obecnie powszechnie używany standard to standard 802.11n, który obsługuje częstotliwość 2,4 GHz oraz 5 GHz, a maksymalna prędkość internetu wynosi 600 mb/s. Najnowszym standardem jest jednak standard 802.11ac, który obsługuje częstotliwości 5 GHz, a maksymalna prędkość wynosi tutaj 2,6 GB/s. Warto jednak wiedzieć, że najnowszy standard będzie kompatybilny ze starszymi urządzeniami na tej samej częstotliwości.

Antena i zasięg urządzenia

Warto wiedzieć, że zasięg routera jest zależny też od standardu, a właściwie od częstotliwości. Niższa częstotliwość 2,4 GHz polecana jest do dużych domów, mieszkań czy miejsc, gdzie jest wiele ścian działowych, ponieważ uzyskuje większe zasięgi. Natomiast częstotliwość 5 GHz jest szybsza, ale charakteryzuje się mniejszą odpornością na zakłócenia i mniejszym zasięgiem.

Routery wyposażone są w anteny, które służą do transmisji radiowej. Zazwyczaj router ma 2 anteny, które pozwalają na rozprowadzenie sygnału po danej powierzchni. Im więcej anten, tym lepsze rozprowadzanie sygnału, co przydaje się w dużych mieszkaniach czy kilku kondygnacyjnych domach. Na szczęście można kupić też wzmacniacze sygnału, jeśli mamy wyjątkowo duży dom albo grube mury i wiele ścian działowych. Przeszkody takie jak ściany ograniczają zasięg urządzenia. Na każdym routerze jest też napisane jaki jest jego maksymalny zasięg w metrach np. 100 m.

Bezpieczeństwo naszych danych

Routery bezprzewodowe są najbardziej podatne na zagrożenia. Nic dziwnego – wszak transmisja odbywa się w przestrzeni publicznej i może dotrzeć do każdego. Dlatego też stosuje się w nich rozmaite zabezpieczenia, które umożliwiają zabezpieczenie sieci. Podstawowe zabezpieczenie to WPA/WPA2, które szyfruje i chroni sieć przed dostępem niepowołanych osób. Stosuje się również uwierzytelnienie MAC, które pozwala na pracę w sieci urządzeniom o określonym adresie MAC. Aby chronić dane wychodzące z sieci domowej do globalnej sieci warto rozważyć zakup routera, na którym można skonfigurować wirtualną sieć prywatną, czyli VPN. Jest to narzędzie, które umożliwia szyfrowanie połączenia sieciowego i ochronę prywatności w Internecie. Więcej na ten temat można przeczytać w portalu https://www.dobryvpn.pl/, który zajmuje się szczegółowo tą tematyką. Większość modeli routerów ma też wbudowany firewall, co warto uwzględnić przy zakupie. Jeśli chcemy więc chronić swoje dane warto postawić na router z najlepszym na tę chwilę zabezpieczeniem.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -