Dowiedz się, gdzie szukać danych o nierzetelnych dłużnikach

Bartosz Martyka - Redaktor naczelny Brandsit

Z długami zmaga się ponad 1,8 mln Polaków, a ich łączna wartość przekracza 25 mld zł . Przyczyny są rozmaite: nagła utrata pracy, choroba, chwilowy brak płynności finansowej. Kiedy osoba zadłużona unika spłaty swoich zobowiązań, może jej to przysporzyć wielu kłopotów – nawet w tak prozaicznych sytuacjach jak podpisanie umowy na abonament telefoniczny. Wszystko dlatego, że dane o nierzetelnych dłużnikach są gromadzone przez Biura Informacji Gospodarczej. Sprawdź, jak działają te instytucje.

Zastanawiasz się, dlaczego banki odmawiają czasem udzielenia kredytu, a operatorzy komórkowi czy kablówki – podpisania umowy na abonament? Jednym z powodów może być brak tzw. zdolności kredytowej wnioskującego, czyli możliwości terminowej spłaty rat wraz z odsetkami – np. ze względu na zbyt małe przychody. To jednak nie wszystko: organizacje finansowe weryfikują również wiarygodność finansową swoich klientów, czyli sprawdzają, czy nie mają oni na swoim koncie zadłużenia. Źródłem takich danych są Biura Informacji Gospodarczej – wykorzystywane przede wszystkim przez renomowane instytucje finansowe oraz większe korporacje.

Biura Informacji Gospodarczej – jak szukać w nich danych o osobach zadłużonych?

W Polsce działają cztery Biura Informacji Gospodarczej: Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A., Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA, Rejestr Dłużników ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A. oraz Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A. Każde z nich jest niezależną instytucją i prowadzi odrębną listę dłużników.

Warto pamiętać, że:

  • dostęp do danych konsumenta w bazie BIG-u mają jedynie firmy, które uzyskały na to zgodę zainteresowanego (np. bank, gdy klient składa wniosek o pożyczkę) oraz on sam – by sprawdzić stan swojego zadłużenia, wniosek można złożyć do każdego z BIG-ów raz na 6 miesięcy, a informacja jest udzielana bezpłatnie;
  • dane o przedsiębiorcach mogą być sprawdzane bez ograniczeń – zarówno przez innych przedsiębiorców, jak i przez konsumentów;
  • do BIG-ów trafiają informacje o długach, których wartość przekroczyła 200 zł (osoby prywatne) lub 500 zł (firmy) – po minimum 30 dniach od upłynięcia terminu spłaty zobowiązania i mogą być przechowywane w bazie nawet do 10 lat.

Jak usunąć swoje dane z bazy dłużników?

Jeśli informacja o Twoim długu trafiła do BIG-u, zgodnie z prawem może tam pozostać maksymalnie do 10 lat od dnia, w którym upłynął termin wymagalności zobowiązania, lub – co bardzo ważne – do momentu, w którym zostanie ono spłacone. Jeżeli uregulujesz należności, wierzyciel ma obowiązek przekazać tę informację do BIG-u, a sama instytucja – „wyczyścić” Twoje konto i przywrócić Ci wiarygodność jako konsumentowi.

W jaki sposób spłacić dług? Najlepiej zacząć od rozmowy z wierzycielem lub reprezentującą go firmą windykacyjną, np. ULTIMO. Jeśli wykażesz chęć współpracy, istnieje duża szansa, że zobowiązanie zostanie rozłożone na niewielkie, łatwe do spłacenia raty. W ten sposób, z dnia na dzień, zbliżasz się do uzyskania finansowej wolności i uwolnienia się od niepotrzebnego stresu.

Artykuł sponsorowany

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *