Druk 3D w medycynie – pionierski zabieg z udziałem MedApp

Klaudia Ciesielska
Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit
3 min

Rozwój technologii dotyka niemalże każdej dziedziny życia, a w przypadku medycyny jest szczególnie istotny. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, wiele osób ma szanse na wyleczenie. Tak jest w przypadku rozwiązania MedApp (konkretnie systemu Carna Life Holo i druku cyfrowego 3D), które zostało zastosowane podczas pierwszego na świecie zabiegu udrożnienia tętnic płucnych.

W środę, 23 sierpnia w Klinice Krążenia Płucnego, Chorób Zakrzepowo-Zatorowych i Kardiologii Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku, przy współpracy z lekarzami z I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego został przeprowadzony pierwszy na świecie zabieg przezskórnej angioplastyki balonowej (BPA) z wykorzystaniem systemu do obrazowania trójwymiarowego Carna Life Holo oraz druku cyfrowego 3D. Pacjentem był 67-letni mężczyzna z ciężkim nadciśnieniem płucnym zakrzepowo-zatorowym (CTEPH, ang. – chronic thromboembolic pulmonary hypertension), które utrzymuje się pomimo przebytej w 2011 r. operacji kardiochirurgicznej.

W lipcu 2013 r. jako pierwsi w Polsce wykonaliśmy zabieg BPA, a jako jedni z pierwszych na świecie rozpoczęliśmy regularny program leczenia chorych z CTEPH za pomocą tej metody. Użycie systemu Carna Life Holo firmy MedApp oraz druku cyfrowego 3D pozwoli uczynić zabieg BPA bardziej efektywnym, tzn. skróci się czas jego trwania – powiedział dr n. med. Szymon Darocha z otwockiej kliniki

Zabieg BPA jest bardzo skomplikowany. Anatomia tętnic płucnych jest złożona, a obecne w nich zmiany zakrzepowo-zatorowe dodatkowo utrudniają nawigację i podejście specjalistyczną aparaturą w okolice skrzeplin. Przeprowadzenie zabiegu utrudnia dodatkowo wysokie ciśnienie w tętnicy płucnej oraz przewlekła niewydolność nerek, na którą cierpi pacjent. W takiej sytuacji ilość środka cieniującego (kontrastu), który stosuje się do obrazowania zmian w naczyniach płucnych musi być ograniczona. Dzięki wykorzystaniu systemu Carna Life Holo lekarz przeprowadzający zabieg będzie mógł widzieć trójwymiarowy obraz narządów pacjenta, a dodatkowym wsparciem będzie ich wydrukowanie w 3D.

CTEPH jest rzadką chorobą, będącą następstwem przebytej zatorowości płucnej. Jej główne objawy to postępująca duszność, bóle w klatce piersiowej czy obrzęki kończyn dolnych. Jeżeli nie podejmie się działań terapeutycznych, to rokowanie w tej chorobie jest złe – prawie połowa pacjentów nie przeżywa okresu pięciu lat.

MedApp powstał po to, żeby wspierać ratowanie ludzkiego życia. Cieszymy się, że nasze rozwiązania znajdują zastosowanie w leczeniu tak skomplikowanych chorób, jak CTEPH. Wirtualna rzeczywistość ma przed sobą nieograniczone możliwości, a to co niedawna było w sferze fantazji staje się rzeczywistością – powiedział Mateusz Kierepka, prezes MedApp

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -