Dyrektorzy ds. informatyki szukają pracowników ze specjalistycznymi certyfikatami

Klaudia Ciesielska
Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit
4 min

Z początkiem października rozpoczął się nowy rok akademicki. Wybierając kierunek studiów, studenci sugerują się tym jakie perspektywy zawodowe będą mieli po ich ukończeniu. Już teraz wiadomo, że wiedza zdobyta podczas zajęć na uczelni musi być uzupełniona przez umiejętności praktyczne zdobyte podczas programów edukacyjnych poświęconych nowym technologiom. Jak wynika z badania „20 Most Significant IT Roles You Should Consider” przeprowadzonego przez IDC, 71 proc. Dyrektorów działów informatyki uważa, że fakt posiadania odpowiednich certyfikatów przez kandydatów do pracy sprawia, że pokładają większą wiarę w ich wiedzę i umiejętności.

Zawody przyszłości według CIO

Analitycy z firmy IDC poprosili Dyrektorów działów informatyki o wskazanie, które stanowiska będą dla nich najbardziej istotne w przyszłości. Na szczycie zestawienia znaleźli się specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa, architekci sieci, deweloperzy IoT, deweloperzy Business Intelligence, twórcy oprogramowania oraz dpecjaliści ds. uczenia maszynowego. Ta klasyfikacja jasno pokazuje obecnym studentom, które kierunki warto wybierać i jakie umiejętności będą im potrzebne na rynku pracy nowych technologii.

Uczestnicy badania IDC podkreślili również znaczącą rolę programów certyfikacyjnych. Zdaniem 82 proc. respondentów wpływają one na wzrost innowacji oraz rozwój biznesu. 71 proc. badanych wskazało ponadto, że podnoszą one jakość obsługi użytkowników końcowych, co jest niezwykle istotne w procesie budowania przywiązania do marki i tworzenia grona lojalnych klientów.

Polscy studenci i uczniowie chętnie podnoszą kwalifikacje IT

Przykładem jednego z największych międzynarodowych programów certyfikacyjnych skierowanych do studentów i uczniów szkół średnich jest Cisco Networking Academy, projekt realizowany we współpracy z lokalnymi instytucjami edukacyjnymi. Od ponad 20 lat w ramach Cisco Networking Academy (NetAcad) na całym świecie kształcą się specjaliści, którzy poza zdobywaniem technicznych umiejętności zyskują również kompetencje związane z rozwojem innowacji, pomagając firmom stawiać czoła wyzwaniom cyfrowej rewolucji. Ewaluacja programu przeprowadzona przez Cisco wykazała, że 70 proc. spośród 7,8 mln absolwentów NetAcad odniosło sukces w branży IT, a wiedza zdobyta w ramach programu pozwoliła zmienić im pracę na bardziej prestiżową i lepiej płatną.

W Polsce Program Cisco Networking Academy został zainaugurowany 18 lat temu. W ciągu ostatniego roku w kursach NetAcad udział wzięło niemal 30 tys. uczniów i studentów. Natomiast od początku działania w Polsce Cisco Networking Academy wykształciła już niemal 180 tys. osób, z których 37 tys. uzyskało gotowość do otrzymania certyfikacji Cisco, stanowiącej potwierdzenie najwyższych kompetencji sieciowych.

- Advertisement -

Kursy odpowiadające na potrzeby biznesu

Wychodząc naprzeciw trendom panującym na rynku, Cisco od tego roku szkolno-akademickiego wprowadza szereg nowych kursów odpowiadających zapotrzebowaniu na specjalistów w następujących obszarach:

  • CCNA Cybersecurity Operations – kurs przygotowujący do certyfikacji i pracy w centrach SOC (Security Operation Center).
  • Programowanie w Python, C oraz C++ na dwóch poziomach zaawansowania.
  • Warsztaty uzupełniające kurs CCNA w zakresie Emerging Technologies z sieci programowalnych (przygotowane we współpracy z DevNet).

Ponadto Cisco uruchomiło Talent Bridge program, mający na celu połączenie absolwentów Networking Academy z partnerami firmy, którzy aktualnie poszukują specjalistów. System generuje listę potencjalnych pracowników na podstawie wybranych kryteriów, takich jak: miejsce zamieszkania, wykształcenie, posiadane certyfikaty czy umiejętności techniczne. Z inicjatywy skorzystało już 1200 uczestników NetAcad.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -