E-kantor czy e-platforma społecznościowa?

Bartosz Martyka
3 min

Kantory internetowe obecne są na polskim rynku od 8 lat. W ciągu tego czasu powstało ich w sieci kilkadziesiąt, a Polacy wymieniają w nich rocznie miliardy złotych. Nie wszystkie e-kantory działają jednak na takiej samej zasadzie. Czym się różnią i czy lepiej wybrać typowe e-kantory czy społecznościowe giełdy walut tj. Walutomat?

Typowe e-kantory działają na zasadzie spreadu, czyli kantor zarabia na różnicy między kursem sprzedaży i kupna danej waluty. Rzadko występują dodatkowe prowizje, a jeśli już, dotyczą one przelewów do niektórych banków, czy przelewów zagranicznych. Spread w kantorach internetowych jest bardzo niski, wynosi zaledwie kilka groszy. W porównaniu do kantorów stacjonarnych, czy wymiany w banku, gdzie spready mogą sięgać kilkudziesięciu groszy, to bardzo opłacalna operacja.

Giełdy walutowe

Oprócz kantorów internetowych wyróżniamy też giełdy walutowe. Na tych platformach nie ma spreadu, internauci sami ustalają kurs, po jakim sprzedają/kupują walutę. Serwis pełni tylko rolę pośrednika między użytkownikami i pobiera od nich niewielką prowizję. Największa i pierwsza platforma tego typu to Walutomat.pl, tam prowizja sięga max 0,2%. Serwis skupia ponad 260 tys. klientów prywatnych i biznesowych.

W społecznościowej platformie wymiany walut możemy sami zaproponować kurs, po jakim jesteśmy gotowi sprzedać czy kupić walutę. Wtedy czekamy na oferty od innych użytkowników. To może wydłużyć nam całkowity czas transakcji, zwłaszcza, jeśli chcemy wymienić dużą kwotę. Możemy jednak skorzystać często z opcji, dostępnej np. w Walutomacie, w której system automatycznie dobierze nam kolejne, najbardziej korzystne kursy do naszej wymiany. W ten sposób transakcja przebiegnie bardzo szybko. Osoby, które z góry chcą znać kurs dla całej wymiany, powinny skorzystać z typowych ekantorów. Warto tu jednak zaznaczyć, że kursy zmieniają się co kilka sekund.

REKLAMA

Dodatkowe opcje

Zarówno e-kantory jak i społecznościowe platformy wymiany walut oferują dodatkowe opcje dla swoich klientów. W Walutomacie wymienioną kwotę możesz od razu wysłać na konto swojego klienta, zarówno w Polsce jak i za granicą, gdyż serwis umożliwia przelewy zagraniczne do ponad 30 krajów na świecie.

Warto zwrócić też uwagę na to czy dany serwis ma tzw. wirtualny Portfel, w którym możesz trzymać środki bez konieczności wysyłania ich na konto walutowe do banku. To umożliwia wymianę bez zakładania dodatkowych kont i ponoszenia kosztów ich utrzymania.