Erly – nieszablonowy statup naładuje telefony dzięki IoT

Bartosz Martyka
Bartosz Martyka - Redaktor naczelny Brandsit
3 min

Orange Polska wdraża usługę IoT umożliwiającą jednoczesne ładowanie tysiąca telefonów komórkowych podczas imprez masowych. Współpracuje przy tym ze startupem Erly, wybranym w trakcie programu Orange FAB. Rozwiązanie będzie wkrótce testowane podczas jednego z największych  festiwali muzycznych w Polsce.

Erly pozwala na wypożyczanie powerbanków, przy pomocy stworzonej przez startup aplikacji. Klienci mogą rejestrować się w aplikacji i za jej pomocą wypożyczać powerbanki, dzięki którym mogą ładować swoje smartfony bez konieczności stania przy ładowarce.

Rozwiązanie dostarczone przez Orange pozwala na zebranie danych z urządzeń służących do zarządzania powebankami. Dane te przesyłane są za pośrednictwem sieci GSM do platformy Orange – IoT – Live Object. Mogą dotyczyć na przykład stopnia naładowania poszczególnych powerbanków podłączonych do urządzenia, częstotliwości wypożyczeń, długości trwania jednego wypożyczenia itp. Platforma ma także możliwość analizy tych danych i prezentacji. Jest to kompleksowa usługa składająca się z  dostępu do sieci, karty SIM, platformy IoT Live Objects oraz API komunikacyjnego.

Aktualnie rozwiązanie jest w fazie testów, które pozwolą sprawdzić jakie dane w takich sytuacjach są niezbędne dla dostawców, jaka powinna być częstotliwość ich przesyłania i jak duże powinny być paczki danych. Informacje takie pozwolą wskazać jakie rozwiązania dostępne obecnie, na przykład LTE-M, umożliwią w przyszłości sprawnie zarządzanie tego typu urządzeniami. Każde z obecnie dostępnych rozwiązań, takich jak LTE-M,  LoRa, czy 2G, posiada bowiem nieco inną specyfikę, która ma swoje ograniczenia i możliwości – niektóre mają duże ograniczenia prędkości transmisji, inne nie pozwalają na przenoszenie urządzeń między stacjami bazowymi, jeszcze inne – mają ograniczoną częstotliwość przesyłania danych.

Jesteśmy otwarci na nowe usługi oraz kreatywnych przedsiębiorców chcących wspólnie z Orange tworzyć swoje rozwiązania w oparciu o ekosystem IoT. Uruchomiliśmy technologię LTE-M oraz platformę Live Objects, jako pierwsi w Polsce masowo udostępniamy komercyjne usługi API (Aplication Programming Interfaces) po to, aby takie firmy jak Erly osiągnęły sukces biznesowy –  Sebastian Grabowski Dyrektor IoT i Zaawansowanych Technologii w Orange Polska
By przetestować praktyczne zastosowania i zaprezentować pełnię możliwości, jakie niesie rozwój Internetu Rzeczy bazujący na LTE-M, Orange Polska zaprasza do współpracy mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, w tym start-upy. Przyjmowanie zgłoszeń rozpoczęło się 20 czerwca i potrwa do 10 września.  Zgłaszać się mogą podmioty realizujące projekty Smart city, Smart home, Smart car, Smart industry, Smart building, Assets tracking, Smart Metering, Smart Health itp. Uczestnicy będą mieli do dyspozycji ekspertów, systemy, technologie i laboratoria Orange wspierające tworzenie nowych rozwiązań. Wypracowane produkty i usługi będą testowanie i rozwijane z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń oraz platformy Orange Live Object IoT. Startupy zostaną zaproszone do akceleracji w ramach Programu Orange FAB.
Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -