Flippening – jeśli inwestujesz, musisz znać ten termin

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
4 min

Flippening to termin związany z najważniejszymi obecnie kryptowalutami – Bitcoinem i Ethereum. Określa wzajemną zależność między nimi i tym samym utratę dotychczasowej, dominującej pozycji Bitcoina na rynku krypto. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym jest flippening, przeczytaj poniższy tekst!

Czym jest kapitalizacja rynkowa?

Z pojęciem flippeningu łączy się nierozerwalnie inne określenie, mianowicie kapitalizacja rynkowa. W odniesieniu do kryptowalut kapitalizację rynkową można zdefiniować jako wartość rynkową danej kryptowaluty w określonym czasie. Wyjaśnijmy to na przykładzie.

Załóżmy, że rozpatrujemy dwie sieci o pewnej liczbie wszystkich „coinów”. Niech będzie to sieć Xcoin i Ycoin. Całkowita liczba „coinów” dla Xcoina wynosi 1000 i wszystkie są w obiegu. Z kolei YCoin jest siecią typu Proof of Work, a w obiegu znajduje się 80 000 ze wszystkich 100 000 „coinów”. Obecna cena rynkowa Xcoin to $10, a Ycoin – $ 3. Która z kryptowalut ma większą kapitalizację rynkową? Do obliczeń posłużmy się wzorem:

Kapitalizacja rynkowa = podaż w obiegu × cena

- Advertisement -

Wówczas:

Kapitalizacja rynkowa Xcoin = 1 000 × $10 = $10 000

Kapitalizacja rynkowa Ycoin = 80 000 × $3 = $240 000

Mimo że jeden Ycoin jest ponad 3 razy tańszy niż jeden Xcoin, wartość sieci Ycoin jest wyższa niż wartość Xcoin. To właśnie dlatego kapitalizacja rynkowa jest lepszym parametrem rzeczywistej wartości kryptowaluty niż cena „coina”.

Co ma wspólnego kapitalizacja rynkowa z flippeningiem?

Bardzo dużo. Flippening jest terminem ukutym w 2017 r. Powstał prawdopodobnie ze zbitki słów „to flip”, czyli obrócić, odwrócić oraz „happening” oznaczające wydarzenie. Flippening odnosi się do sytuacji hipotetycznego przewyższenia kapitalizacji rynkowej Ethereum (ETH) nad kapitalizacją rynkową Bitcoina (BTC). Jeszcze raz podkreślmy, że dla obliczenia kapitalizacji nie jest porównywany kurs Ethereum i Bitcoina, lecz podaż wycenionych „coinów” znajdujących się w obiegu. Warto nadmienić, że nasz przykład, którym posłużyliśmy się do wyjaśnienia pojęcia kapitalizacji, jest wzorcowy i nie oddaje w pełni rzeczywistości.

Ograniczenia dla flippeningu

W realnym świecie nie wszystkie dostępne „coiny” znajdą się na rynku – część z nich została bezpowrotnie stracona (np. w rezultacie utraty hasła do rachunku, na którym są zgromadzone). Poza tym na rynku kryptowalut stosuje się sposoby, żeby obniżyć całkowitą podaż danej kryptowaluty. Istnieje pojęcie tokenów deflacyjnych, aktywnie zmniejszających podaż. Jednym ze sposobów na jej ograniczenie jest tzw. wypalanie monet. Załóżmy, że całkowita podaż przykładowego Vcoina wynosi 10 mln, a cena pojedynczego „coina” to $1. Pewna grupa postanawia skupić 1 mln Vcoinów i wypalić je. Po wykupieniu i ogłoszeniu wypalenia całkowita podaż wynosi 9 mln, a cena pozostaje nadal na poziomie $1. Nietrudno obliczyć, że kapitalizacja rynkowa przed wypaleniem wynosiła $10 mln, a po wypaleniu $9 mln.

Flippening – czy jest nieunikniony?

Obecnie pierwsze miejsce pod względem kapitalizacji rynkowej zajmuje Bitcoin. Ethereum plasuje się za nim. Choć Bitcoin zawsze dominował pod względem kapitalizacji, jego pozycja rynkowa pod tym względem w ostatnich latach znacznie się osłabiła. Spadek ten był szczególnie widoczny w połowie 2017 roku i na początku 2018 roku. Wielu posiadaczy Ethereum liczyło wówczas na realizację flippeningu. Zdarzenie to jednak nie wystąpiło, a także nie miało miejsca później, choć wielu inwestorów liczy na flippening w niedalekiej przyszłości. Istnieje w sieci nawet witryna, która pozwala śledzić na bieżąco zależność pomiędzy kapitalizacją Bitcoina a kapitalizacją Ethereum.

Udostępnij
- REKLAMA -