Francuzi prowadzą śledztwo w sprawie przemytu technologii chipów. Sprawa jest skomplikowana

Klaudia Ciesielska
2 min

Francuscy sędziowie postawili wstępne zarzuty dwóm obywatelom Chin i dwóm Francuzom w śledztwie dotyczącym Ommic, czołowego dostawcy technologii chipów. Oskarżonym zarzuca się rzekome przemycanie zaawansowanej technologii o potencjalnych zastosowaniach wojskowych do Chin i Rosji, pomimo obowiązujących sankcji i kontroli eksportu.

Ommic, francuski producent półprzewodników z regionu paryskiego, obecnie jest własnością amerykańskiego podmiotu. Francuska prokuratura krajowa, która specjalizuje się w sprawach dotyczących rozprzestrzeniania broni, zainicjowała śledztwo.

Obecnie śledztwo jest prowadzone przez sędziów, którzy prowadzą dochodzenia w sprawie podejrzeń o nielegalny eksport, fałszerstwa i inne podejrzane przestępstwa, zgodnie z informacjami przekazanymi przez anonimowego urzędnika sądowego.

REKLAMA

W marcu sędziowie zainicjowali formalne dochodzenie wobec czterech osób – dwóch Francuzów i dwóch Chińczyków. To sugeruje, że sąd uznaje istnienie istotnych dowodów na potencjalne przestępstwa, ale potrzebują więcej czasu na zbadanie sprawy. Dwie z tych osób są podejrzane o przekazanie chronionych informacji obcym mocarstwom.

Francuski dziennik Le Parisien jako pierwszy doniósł o tej sprawie, podkreślając, że śledczy odkryli podejrzane transakcje eksportowe na prawie 12 milionów euro. Twierdził również, że francuski menedżer firmy jest podejrzany o osobiste dostarczenie chipów rosyjskim klientom, a produkty były eksportowane do chińskich producentów uzbrojenia za pomocą sfałszowanych dokumentów.

Chiński biznesmen z Pekinu, powiązany z chińskim przemysłem obronnym, kupił większość udziałów i przejął kontrolę nad Ommic w 2018 roku. Francuska agencja kontrwywiadowcza podejrzewa, że chiński inwestor próbował przenieść francuską technologię do Chin.

Macom Technology Solutions Holdings Inc., amerykański dostawca półprzewodników z Lowell, Massachusetts, ogłosił w lutym, że kupuje Ommic za 38,5 miliona euro (42,8 miliona dolarów). Le Parisien poinformował, że francuskie organy sądowe zmusiły chińskiego inwestora do rezygnacji z udziałów w Ommic, a firma tymczasowo została przejęta przez państwo przed jej sprzedażą.

Macom podkreślił, że portfolio chipów Ommic oraz jego know-how projektowe znacząco wzmocnią jego pozycję na rynku telekomunikacyjnym, przemysłowym, lotniczym i obronnym. Tymczasem świat czeka na dalszy rozwój sprawy, który z pewnością zaważy na przyszłości międzynarodowego handlu technologiami.