Gdzie warto trzymać swoje oszczędności? Poznaj zalety konta oszczędnościowego

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit 3 min
3 min

Na rachunku osobistym udało ci się odłożyć pewną kwotę i zastanawiasz się, co z nią zrobić? Jeśli nie masz pilnych wydatków, zacznij oszczędzać i mnożyć zyski. W osiągnięciu tego celu pomoże konto oszczędnościowe, które – chociaż kojarzy się z niskim oprocentowaniem – niesie za sobą wiele korzyści. Poznaj jego najważniejsze zalety.

Rekordowo niskie stopy procentowe wpływają na niskie oprocentowanie depozytów bankowych, w tym konta oszczędnościowego. Nie jest to jednak powód, dla którego należy rezygnować z odkładania środków i pomnażania zysków. Jeśli poznasz najważniejsze zalety rachunku oszczędnościowego, szybko przekonasz się, że gromadzenie pieniędzy w taki sposób ma sens.

Konto oszczędnościowe – dlaczego warto?

Konto oszczędnościowe ma wiele korzyści, dzięki którym oszczędzanie może być efektywne.

1. Gwarancja zysków

Nie ma znaczenia, jak duży jest kapitał. Jest nieistotne, że w trakcie trwania okresu rozliczeniowego wypłacasz część zgromadzonych środków. Konto oszczędnościowe daje gwarancję zysków – bank wypłaca odsetki zawsze, a ich wysokość jest proporcjonalna do zgromadzonego kapitału.

 

2. Bezpieczeństwo środków

Pieniądze odkładane na koncie oszczędnościowym są bezpieczne. Nie ma ryzyka utraty choćby części kapitału – niezależnie od sytuacji na rynku finansowym. Nie należy również obawiać się niewypłacalności banku – i w tym przypadku oszczędzający może odzyskać 100% wpłaconych środków, co zapewnia Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

3. Swobodny dostęp do pieniędzy

Konto oszczędnościowe, w przeciwieństwie np. do lokaty, zapewnia stały dostęp do pieniędzy. Można z nich korzystać w dowolnym momencie – bez ryzyka utraty wypracowanych odsetek. Dzięki temu zgromadzone środki można traktować jako „bufor bezpieczeństwa” w razie nieprzewidzianych wydatków.

4. Możliwość oszczędzania już od 1 złotówki

Pieniądze możesz odkładać na konto oszczędnościowe już od pierwszej złotówki. W tym przypadku banki nie ustalają minimalnych kwot depozytów. Takie podejście nie tylko zachęca, ale również motywuje do systematycznego oszczędzania.

5. Dowolna częstotliwość wpłat

W przypadku konta oszczędnościowego możesz wpłacać pieniądze, kiedy chcesz i kiedy możesz. Masz tutaj pełną elastyczność, co pozwala na lepsze dopasowanie do aktualnej sytuacji materialnej.

Zanim założysz konto oszczędnościowe, porównaj oferty

Chcesz mieć pewność, że konto oszczędnościowe spełnia twoje oczekiwania w każdym aspekcie? Nie możesz decydować się na przypadkową ofertę. Musisz porównać dostępne propozycje, które mogą różnić się zaledwie detalami.

Przede wszystkim zwróć uwagę na oprocentowanie – to nieprawda, że wszystkie produkty nie pozwalają zarabiać. Wśród rachunków oszczędnościowych są takie, które zapewniają promocyjne oprocentowanie na poziomie 2% w skali roku (niezmienne przez 12 miesięcy).

Nie bez znaczenia są też opłaty za prowadzenie rachunku osobistego powiązanego z kontem oszczędnościowym, a także prowizje pobierane za ewentualne wypłaty środków

Udostępnij