HPE inwestuje w 5G. Firma przejęła Athonet

Izabela Myszkowska
Izabela Myszkowska - Redaktor Brandsit
6 min

HPE przejmuje firmę Athonet i wzmacnia swoją ofertę rozwiązań edge-to-cloud. Athonet jest prywatnym dostawcą technologii sieci komórkowych, a ich dołączenie do HPE Telco i Aruba pozwoli HPE stać się liderem na rynku mobilnych sieci szkieletowych, którego  wzrost do ma wynieść  ponad 1,6 miliarda dolarów do 2026 roku według IDC. 1.

Athonet to włoska firma z siedzibą w Vicenzy, która ma ponad piętnastoletnie doświadczenie w rozwiązaniach 4G i 5G, które udostępnia organizacjom na całym świecie. Athonet jest wielokrotnie nagradzanym pionierem technologicznym i ma na swoim koncie ponad 450 udanych wdrożeń w różnych branżach, m. in. we wiodących operatorów telefonii komórkowej, szpitalach, na lotniskach, portach, przedsiębiorstwach użyteczności publicznej, organizacjach rządowych i bezpieczeństwa publicznego.

Przedsiębiorstwa stoją w obliczu złożonych wyzwań związanych z łącznością w dużych czy odległych lokalizacjach. W tej sytuacji prywatna sieć 5G zapewnia odpowiedni zasięg, niezawodność i mobilność w lokalizacjach takich jak kampusy czy zakłady przemysłowe. Stanowi ona również dopełnienie niedrogiej, posiadającej dużą przepustowość łączności Wi-Fi. Technologia Athonet pozwoli firmie HPE dostarczać prywatne sieci bezpośrednio przedsiębiorstwom, w ramach oferty sieciowej HPE Aruba, a także umożliwi dostawcom usług komunikacyjnych (CSP) szybkie wdrażanie prywatnych sieci 5G u swoich klientów.

“Branża telekomunikacyjna szuka prostszych sposobów wdrażania prywatnych sieci 5G, żeby móc sprostać rosnącym oczekiwaniom klientów pod odnośnie rozwiązań brzegowych. Jednocześnie duże firmy potrzebują spersonalizowanego podejścia do 5G  z niską latencją, rozdzielonymi zasobami, większym zasięgiem i bezpieczeństwem w różnych lokalizacjach – jak np. kampusy czy zakłady przemysłowe. Tego typu rozwiązania uzupełniają możliwości już istniejące sieci bezprzewodowe. Dzięki przejęciu firmy Athonet, HPE będzie oferować jedną z najbardziej kompleksowych ofert w dziedzinie 5G i Wi-Fi dla klientów CSP i korporacyjnych. Ponadto, rozwiązania te będą dostępne w modelu as-a-service za pośrednictwem HPE GreenLake.”

Tom Craig, global vice president and general manager, Communications Technology Group w HPE

Nowe możliwości 5G od firmy HPE 

Po przejęciu HPE zintegruje technologię Athonet z dotychczasowymi rozwiązaniami Aruba w zakresie sieci i CSP, i stworzy prywatne portfolio sieciowe. Pozwoli to na przyspieszoną transformację cyfrową od brzegu sieci po chmurę m.in. poprzez: wysoką przepustowość sieci, łatwiejsze wdrożenie sieci prywatnych 5G, zróżnicowanie usług 5G i Wi-Fi, a także dostosowaniu kosztów do osiągniętych przychodów oraz orkiestrację usług 5G i automatyzację zero-touch. 

- Advertisement -

Inwestycje w 5G sięgają obecnie miliardów dolarów. Dostawcy usług komunikacyjnych szukają więc prostych sposobów na zaspokojenie potrzeb klientów i generowanie nowych przychodów w segmencie B2B poprzez zastosowanie obliczeń brzegowych i prywatnych sieci 5G. Dodanie oprogramowania Athonet do oferty telekomunikacyjnej HPE stanowi rozszerzenie jednej z najbardziej kompleksowych na rynku w segmencie rozwiązań komunikacyjnych. Z tych rozwiązań globalnie korzysta ponad 300 klientów w 160 krajach, łączą one ponad miliard urządzeń mobilnych na całym świecie. Opierając się na dotychczasowych rozwiązaniach dla prywatnych sieci 5G, rozszerzona oferta HPE dla CSP będzie wspierać prywatne sieci 4G i 5G oraz obejmować orkiestrację usług 5G i automatykę na poziomie oferowanym przez operatorów telekomunikacyjnych. Pozwoli to na wprowadzenie nowych usług B2B, które będą spełniać rosnące oczekiwania organizacji w zakresie rozwiązań brzegowych. 

“Athonet powstał, aby dostarczać prywatne rozwiązania 4G i 5G, które zapewniają niezawodność i wydajność klasy operatorskiej, aby sprostać ich rosnącym i coraz bardziej wymagającym potrzebom w zakresie łączności. Cieszymy się, że możemy dołączyć do HPE i połączyć nasze wykwalifikowane zespoły, rozszerzając ofertę wspólnych dostawców usług dla szybko rozwijającego się prywatnego rynku 5G i budując strategię HPE, aby być wiodącym dostawcą rozwiązań typu edge-to-cloud.”

Gianluca Verin, CEO i co-founder Athonet

Prywatne rozwiązania 5G dają nowe możliwości dla przedsiębiorstw. Są one bardzo bezpieczne, łatwe do wdrożenia i zarządzania, gotowe do wysoce wyspecjalizowanych zastosowań takich jak robotyka, przemysłowy IoT, sieci danych czy systemy bezpieczeństwa. Przejęcie Athonet wzmacnia portfolio rozwiązań connected edge firmy Aruba, zapewniając unikatową zdolność do dostarczania w pełni zintegrowanych sieci obejmujących Wi-Fi i prywatne 5G. Integracja z Aruba Central umożliwi menedżerom sieci wspólne administrowanie Wi-Fi i prywatną siecią 5G oraz wykorzystanie wyników analiz przeprowadzanych za pomocą sztucznej inteligencji, automatyzacji przebiegu pracy i niezawodnych zabezpieczeń.

Dzięki platformie HPE GreenLake usługi firmy Athonet będą dostępne w modelu as-a-service, co oznacza, że prywatne sieci 5G mogą być wdrażane przy zmniejszonym poziomie ryzyka i niewielkich inwestycjach wstępnych, a następnie skalowane według potrzeb.

Integracja i dostępność oferty HPE 

Po zawarciu transakcji nabycia firmy Athonet, jej rozwiązania zostaną zintegrowane z oprogramowaniem telekomunikacyjnym firmy HPE, a następnie udostępnione klientom. W niedługiej przyszłości HPE zintegruje te rozwiązania również z portfelem rozwiązań sieciowych Aruba. Zgodnie z planem nabycie zostanie sfinalizowane na początku trzeciego kwartału roku fiskalnego 2023, pod warunkiem uzyskania zgód regulacyjnych i spełnieniu innych wymagań typowych dla takich transakcji. 


1 Źródło: IDC, Worldwide Private LTE/5GWirelessInfrastructure Forecast, 2022–2026, doc #US48891622, marzec 2022. Przewidywana jest kwota ponad 1,6 mld USD przychodów w segmencie przedsiębiorstw (EPC/vEPC i 5G core). 

SOURCES:HPE
Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -