HPE prezentuje nową platformę opartą na Kubernetes

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
6 min

Firma Hewlett Packard Enterprise (HPE) zaprezentowała HPE Container Platform, pierwszą na rynku platformę kontenerową klasy enterprise opartą na Kubernetes, która przeznaczona jest zarówno dla aplikacji chmurowych, jak i monolitycznych aplikacji wymagających trwałej pamięci masowej. Dzięki HPE Container Platform, klienci korporacyjni mogą przyspieszać proces rozwoju nowych oraz istniejących aplikacji – działających na na różnych typach infrastruktury on-premise, w dowolnej chmurze poublicznej, czy brzegu sieci.

Platforma kontenerowa HPE została oparta na sprawdzonych innowacjach pozyskanych przez HPE w wyniku przejęci BlueData i MapR, a także w 100% open source’owym projekcie Kubernetes. To rozwiązanie nowej generacji radykalnie zmniejsza koszty i ogranicza złożoność. Umożliwia uruchamianie kontenerów na różnych typach infrastruktury on-premise przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności pozwalającej na wdrożenia na maszynach wirtualnych i instancjach chmurowych. Klienci – dzięki „odchudzeniu stosu” i możliwości wyeliminowania potrzeby wirtualizacji – zyskują większą efektywność, wyższy poziom utylizacji i poprawę wydajności.

Nowa platforma w unikalny sposób spełnia wymagania związane z wdrożeniami Kubernetes prowadzonymi na dużą skalę i w szerokim zakresie zastosowań, od uczenia maszynowego i analityki na brzegu sieci po implementację CI / CD oraz modernizację aplikacji. Zespoły IT mogą zarządzać wieloma klastrami Kubernetes z izolacją kontenerów różnych organizacji oraz wstępnie zintegrowaną trwałą pamięcią masową. Programiści zyskują bezpieczny dostęp na żądanie do swoich środowisk, dzięki czemu tworzenie aplikacji trwa krócej, a udostępnianie nowego kodu jest szybsze. Przy tym przenośność kontenerów oznacza, że raz napisany kod można później wdrożyć w dowolnym miejscu.

Rozwój aplikacji przesuwa się w kierunku kontenerów, a Kubernetes jest faktycznym standardem kontenerowej orkiestracji – powiedział Kumar Sreekanti, starszy wiceprezes i dyrektor ds. technicznych w Hybrid IT, HPE. Łączymy naszą wiedzę specjalistyczną i własność intelektualną pochodzącą z ostatnich przejęć z open source’owym Kubernetesem, aby stworzyć platformę kontenerową klasy korporacyjnej, jakiej na rynku jeszcze nie było. Nasze podejście, w centrum którego znajdują się kontenery, zapewni przedsiębiorstwom szybszą i tańszą ścieżkę modernizacji aplikacji, zoptymalizowaną pod kątem infrastruktury bare-metal i rozszerzalną na dowolną infrastrukturę – od brzegu sieci po chmurę.

Duże organizacje zdają sobie dzisiaj sprawę, że warunkiem transformacji i zachowania zdolności do konkurowania z branżowymi rywalami jest przyspieszanie innowacji i unowocześnianie aplikacji. A to wymaga z kolei zastosowania kontenerów oraz Kubernetesa do budowania aplikacji chmurowych cloud-native w architekturze mikrousługowej. Co więcej, badania analityków branżowych potwierdzają ten szybki wzrost popularności kontenerów w biznesie:

·       Gartner szacuje, że do 2022 r. ponad 75 proc. globalnych organizacji będzie uruchamiać produkcyjnie skonteneryzowane aplikacje; dla porównania dzisiaj to mniej niż 30 proc.[1]

- Advertisement -

·       Badania IDC pokazują, że 55 procent dużych przedsiębiorstw w USA przyjęło Kubernetes za standard orkiestracji kontenerów[2]

·       Niedawna ankieta przeprowadzona przez 451 Research wskazuje, że 95 proc. nowych aplikacji będzie korzystać z kontenerów[3]

Ponieważ wykorzystywanie kontenerów i Kubernetesa przez duże organizacje obejmuje środowiska produkcyjne, tym samym zaczyna wykraczać poza rozwój oprogramowania i testowanie, dlatego należy skupić się na kilku kluczowych kwestiach, takich jak bezpieczeństwo, zarządzanie wieloma klastrami czy równoważenie obciążenia. Zwłaszcza, że pojawiają się nowe przypadki zastosowania – przetwarzanie danych na brzegu sieci, bazy danych oraz inne. Ponadto znaczna część aplikacji i systemów korporacyjnych nie została stworzona z myślą o chmurze – te tradycyjne monolityczne aplikacje są kosztowne w utrzymaniu, a wiele z nich mogłoby zyskać na konteneryzacji. Jednak zmiana architektury czy przebudowa istniejących aplikacji, tak by stały się cloud-native, jest droga i czasochłonna. Przy tym te aplikacje posiadają wymagania, które wciąż stanowią wyzwanie dla Kubernetes, takie jak trwałość bazowego systemu plików czy migracja.

HPE Container Platform to rozwiązanie „pod klucz”, które w unikalny sposób rozwiązuje te problemy: oprogramowanie BlueData stanowi warstwę kontrolną do zarządzania kontenerami, rozproszony system plików MapR zapewnia trwałość danych w kontenerach a Kubernetes umożliwia ich orkiestrację. To przełomowe podejście pozwala korzystać z zalet kontenerów nie tylko w przypadku chmurowych aplikacji zbudowanych w architekturze mikrousługowej. Konteneryzacja może objąć tradycyjne, monolityczne aplikacje wymagające trwałej pamięci masowej.

Najważniejsze korzyści platformy kontenerowej HPE to, m.in.:

·       modernizacja tradycyjnych, monolitycznych aplikacji bez konieczności zmiany architektury do poziomu zgodnego z nowoczesnymi standardami chmurowymi,

·       możliwość jednokrotnego tworzenia aplikacji i uruchamiania ich w dowolnym miejscu; wypełnienie luki między środowiskami lokalnymi, chmurami publicznymi i brzegiem sieci,

·       większa produktywność programistów i szybsze dostarczanie nowego kodu dzięki uproszczonemu wdrażaniu Kubernetes i zarządzaniu wieloma klastrami,

·       bezpieczeństwo, wydajność i niezawodność klasy enterprise przy niższych kosztach – z kontenerami bare-metal i trwałością danych.

To nowe rozwiązanie uzupełniają istniejące usługi HPE, które wspierają klientów w zakresie strategii kontenerowych, modernizacji aplikacji i wdrożeń chmury hybrydowej. HPE Pointnext dostarcza usługi doradcze i konsultingowe oparte na doświadczeniach zebranych z ponad tysiąca projektów w obszarze chmury hybrydowej oraz wiedzy i najlepszych praktykach pozyskanych w wyniku przejęć Cloud Technology Partners i RedPixie.

Dostępność na świecie

Oprogramowanie HPE Container Platform będzie dostępne na początku 2020 r..

[1] Gartner, Arun Chandrasekaran, “Evolution of Virtualization: VMs, Containers, Serverless — Which to Use When?”, publikacja z 26 września 2019 r.
[2] IDC, Containers and Cloud Management Survey, maj, 2019 r.
[3] 451 Research, Voice of the Enterprise: DevOps Q1 201
Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -