HPE wprowadza jednolitą platformę analityczną i Data Lakehouse zoptymalizowane dla środowisk hybrydowych

Klaudia Ciesielska
Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit 9 min
9 min

W erze gospodarki opartej na wiedzy dane stały się fundamentem każdej inicjatywy transformacji cyfrowej – bez względu na branżę, w jakiej działa organizacja. Natomiast analityka danych stała się kluczem do osiągania sukcesów przez przedsiębiorstwa. Mówiąc najprościej, dane zapewniają przewagę konkurencyjną. Jednak dla większości organizacji skuteczna modernizacja z wykorzystaniem danych pozostaje poważnym wyzwaniem. Do tej pory organizacje miały do dyspozycji jedynie tradycyjne platformy analityczne, które albo zostały stworzone dla środowisk lokalnych i nie posiadały funkcji w pełni dostosowanych do chmury, albo wymagały skomplikowanej migracji do chmur publicznych. To z kolei groziło zamknięciem w ekosystemie jednego dostawcy, wysokimi kosztami i koniecznością wprowadzenia nowych procesów. W tej sytuacji rynek Big Data i oprogramowania analitycznego – który według prognoz IDC osiągnie wartość 110 mld. USD do 2023 r. – oczekiwał na przełomową innowację.[1]

Odpowiedzią na to są dwie rewolucyjne usługi chmurowe HPE GreenLake, które pozwolą organizacjom zapomnieć o kompromisach.  Zostały one zaprojektowane i zoptymalizowane z myślą o zapewnieniu czterech kluczowych korzyści:

1.     Przyjazne rozwiązanie dla różnych użytkowników analityki oraz SQL i specjalistów data science.

2.     Najwyższa wydajność.

3.     Możliwości wyboru i otwarty ekosystem, dzięki wykorzystaniu oprogramowania typu open source w środowisku hybrydowym.

4.     Zmniejszenie całkowitego kosztu posiadania (TCO) nawet o 35 proc. dla wielu kluczowych obciążeń.

Zbudowane od podstaw, otwarte i dostosowane do chmury, nowe usługi analityczne HPE GreenLake pomogą przedsiębiorstwom w ujednoliceniu i modernizacji danych, a także pozwolą na analizę wszystkich danych w firmie – od brzegu sieci po chmurę w dowolnej lokalizacji. Nowe rozwiązanie umożliwia skalowanie lakehouse’ów Apache Spark i przyspieszanie wdrożenia projektu sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego. HPE Greenlake dla analityki obejmuje HPE Ezmeral Unified Analytics oraz HPE Ezmeral Data Fabric Object Store.

HPE Ezmeral Unified Analytics

Rozwiązanie HPE Ezmeral Unified Analytics jest pierwszą w branży jednolitą, nowoczesną i hybrydową platformą analityczną i Data Lakehouse. Dzięki temu, że HPE dostarcza nowoczesną analitykę lokalnie w modelu Greenlake, zapewnia ona wyższą o 35 proc.[2] efektywność kosztową w porównaniu do chmury publicznej.

1.     Jest to pierwsze rozwiązanie na rynku, którego architektura została zoptymalizowana pod kątem wykorzystania trzech kluczowych innowacji: optymalizacja pod kątem środowiska Spark opartego na Kubernetes oraz wdrażanego lokalnie, dzięki czemu zyskuje się typową dla chmury elastyczność i zwinność.

2.     Obsługa różnorodnych typów danych pochodzących z plików, tabel, strumieni i obiektów na jednej, spójnej platformie, dzięki czemu unika się silosów i ułatwia inżynierię danych.

3.     Wykorzystanie potencjału znajdującego się na brzegu sieci, dzięki udostępnieniu platformy danych dla środowiska, które rozciąga się od brzegu sieci po hybrydową chmurę.

Zamiast skupiać się na zapewnieniu, żeby wszystkie dane znajdowały się w chmurze publicznej, rozwiązanie HPE Ezmeral Unified Analytics zostało zoptymalizowane dla wdrożeń lokalnych i hybrydowych. Przy tym wykorzystuje ono oprogramowanie open source, aby zapewnić możliwość swobodnego przenoszenia danych zgodnie z potrzebami. Zaprojektowaliśmy nasze rozwiązanie zapewniając odpowiednią elastyczność i skalowalność. Dzięki odpowiedniej elastyczności i skalowaniu, może ono obsłużyć duże firmowe zbiory danych, lub inaczej lakehouse’y, umożliwiając klientom prowadzenie zaawansowanych analiz w dowolnej lokalizacji.

HPE Ezmeral Data Fabric Object Store

Magazyn danych HPE Ezmeral Data Fabric Object Store – pierwsza w branży spójna platforma danych, która obejmuje magazyn obiektów S3, różnorodne typy danych, optymalizację pod kątem analityki oraz całe środowisko firmy rozciągające się od brzegu sieci po chmurę. Rozwiązanie można wdrożyć bezpośrednio na platformie sprzętowej (bare metal), a dzięki zgodności z Kubernetes, zapewnia całościowy obraz rozproszonych zasobów danych przedsiębiorstwa. Dodatkowo, platforma daje zunifikowany, bezpieczny dostęp do wszystkich danych w ramach modelu w pełni dostosowanego do chmury dla najbardziej wymagających aplikacji. HPE Ezmeral Data Fabric Object Store został wyposażony w S3 interfejs API i zoptymalizowany pod kątem zaawansowanych analiz. Dzięki temu umożliwia orkiestrację zarówno aplikacji jak i danych z poziomu jednej platformy, zapewniając nie tylko pełną kontrolę, ale jednocześnie wyjątkową wydajność przy niewielkich nakładach.

Wybrane kluczowe funkcje:

·       Zoptymalizowana wydajność analityczna: HPE Ezmeral Object Store został zaprojektowany z myślą o skalowalnych magazynach obiektów; to jedyne na rynku rozwiązanie, które obsługuje pliki, strumienie, bazy danych, a teraz także obiektowe typy danych w ramach ujednoliconego magazynu, zoptymalizowanego pod kątem maksymalnej wydajności dla różnorodnych obciążeń analitycznych w dowolnej lokalizacji.

·       Globalna synchronizacja danych w skali całego środowiska od brzegu sieci po chmurę: orkiestracja klastrów i danych pozwala na obsługę rozproszonych operacji na brzegu sieci, a pojedyncza globalna przestrzeń nazw zapewnia uproszczony dostęp do różnych topologii w każdej lokalizacji z poziomu dowolnej aplikacji czy interfejsu. Chociaż wykonywany jest mirroring, tworzone są kopie migawkowe i dane są replikowane, to zaawansowane mechanizmy bezpieczeństwa i reguły zapewniają odpowiednim osobom oraz aplikacjom dostęp do właściwych danych zawsze wtedy, kiedy jest to potrzebne.

·       Ciągłe skalowanie: przedsiębiorstwa mogą rozwijać się płynnie, ponieważ w miarę rosnących potrzeb wystarczy dodawać węzły i konfigurować nowe reguły dotyczące trwałości danych a całą resztą zajmie się rozwiązanie.

·       Równowaga wydajności i kosztów: dostosowując się do małych lub dużych obiektów, reguły automatycznego tieringu bez angażowania pracowników przenoszą dane z wysokowydajnej pamięci masowej na rozwiązania bardziej ekonomiczne.

Rozwój ekosystemu partnerów HPE Ezmeral

HPE Ezmeral Marketplace miał swoją premierę w marcu 2021 r. Umożliwia on szybkie tworzenie uporządkowanych środowisk i dedykowanych silników analitycznych opartych na kompletnych rozwiązaniach walidowanych przez zaufanych partnerów ISV. Ponieważ w kolejnym roku 76 proc. przedsiębiorstw planuje używać lokalnej, dostarczanej i zarządzanej przez zewnętrzne firmy infrastruktury prywatnej chmury na potrzeby obciążeń związanych z danymi i analityką[3], HPE prezentuje sześciu nowych partnerów ISV, w tym: NVIDIA NGC, Pepperdata, Confluent, Weka, Ahana oraz gopaddle.

Od początku istnienia do programu partnerskiego HPE Ezmeral dołączyło  37 partnerów[4], żeby ułatwiać firmom realizację podstawowych scenariuszy użycia i typowych obciążeń, w szczególności w obszarze Big Data oraz AI/ML. Obecnie program partnerski rozszerza wsparcie również na projekty open source, takie jak Apache Spark, oferując przedsiębiorstwom możliwość przeniesienia obciążeń do nowoczesnej, w pełni dostosowanej do chmury architektury.

Platforma Edge-to-Cloud HPE GreenLake oraz HPE Ezmeral napędzają transformację przedsiębiorstw, a także samego HPE

Portfolio oprogramowania HPE Ezmeral stanowi istotny element usług HPE GreenLake. Z usług w zakresie analityki danych korzystają m.in. GM Financial oraz Bidtellect. Od wprowadzenia (czerwiec 2020 r.) rozwiązanie HPE Ezmeral zyskało zaufanie wielu nowych organizacji, pokonując zarówno tradycyjną konkurencję Big Data, jak i dostawców chmury publicznej.

Mimo trwającego w wielu organizacjach procesu transformacji cyfrowej, ogromne ilości aplikacji i danych nadal będą pozostawać w środowisku lokalnym i na brzegu sieci. Dzięki elastycznym i zunifikowanym rozwiązaniom analitycznym HPE, organizacje będą mogli maksymalnie wykorzystać swoje dane, bez względu na to, gdzie się powstają i gdzie ostatecznie trafiają, w skali całego środowiska – od brzegu sieci po chmurę.

Dostępność i dodatkowe informacje

HPE Ezmeral Unified Analytics i HPE Ezmeral Data Fabric Object Store będą dostępne w postaci chmurowych usług HPE GreenLake odpowiednio od listopada 2021 r. i pierwszego kwartału 2022 r.

[1] IDC, Worldwide Big Data and Analytics Software Forecast, 2021–2025, lipiec 2021 r.
[2] Na podstawie wewnętrznej analizy konkurencji HPE, wrzesień 2021 r.
[3] 451 Research, Voice of the Enterprise: Data & Analytics, Data Platforms 2021
[4] Wewnętrzna dokumentacja HPE dotycząca listy partnerów prowadzonej przez grupę

Udostępnij