HTC VIVE ogłasza rozszerzenie programu kosmicznego. Zestaw VR VIVE Focus 3 będzie używany na ISS także w celach zdrowotnych

Po pomyślnym umieszczeniu i instalacji zestawu VR VIVE Focus 3 na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w celu wspierania zdrowia psychicznego załogi, misja została rozszerzona dodatkowo o wsparcie zdrowia fizycznego astronautów. Obecnie zestaw VIVE Focus 3 jest używany także w ramach codziennych ćwiczeń. Andreas Mogensen z Europejskiej Agencji Kosmicznej, dowódca ISS podczas swojej sześciomiesięcznej misji, korzystał z technologii VR i roweru treningowego FERGO zbudowanego przez Duńską Agencję Kosmiczną.

Natalia Zębacka
Natalia Zębacka - Redaktor Brandsit
5 min

Wnętrze stacji kosmicznej podczas dłuższego pobytu na ISS może wydawać się przytłaczające i ciasne, dlatego zestaw VR VIVE Focus 3 został wykorzystany także do codziennych treningów na specjalnym rowerze stacjonarnym. Astronauci chętniej korzystają z treningów, wykorzystując gogle VIVE Focus 3, w których mają dopasowane wizualnie i fizycznie wrażenia z jazdy na rowerze. Podczas treningu sceneria zmienia się w czasie rzeczywistym, a VIVE Focus 3 wysyłają informacje przez Bluetooth do roweru FERGO, który dynamicznie dopasowuje sposób jazdy do panujących warunków. W zależności od ukształtowania i stopnia trudności trasy, opór na kołach staje się większy lub mniejszy. W rzeczywistości wirtualnej Andreas ma do dyspozycji pięć różnych tras rowerowych, nakręconych w jego rodzinnej Danii: Loekken, Silkeborg, Svanninge Bakker, Odense Aasti i nad Jeziorami Kopenhaskimi. Jeden ze szczególnie trudnych scenariuszy przygotowała Isabella Dam z Saltum, zwyciężczyni konkursu z Danii, która udostępniła materiał filmowy przedstawiający jej jazdę na rowerze po plaży Loekken, z wyjątkowymi widokami, w tym bunkrami z czasów II Wojny Światowej.

ISS
źródło: Mat. prasowe

Eksperci tacy jak Jeremy Curtis z Brytyjskiej Agencji Kosmicznej twierdzą, że astronauci przebywający w przestrzeni kosmicznej przez pięć miesięcy mogą stracić do 40% masy mięśniowej i 12% masy kostnej oraz że utrata mięśni jest porównywalna do sytuacji, w której 20-latek w ciągu trzech miesięcy zmieniłby się w 60-latka. Intensywne treningi są bardzo ważne, ponieważ po powrocie na Ziemię niektórzy astronauci spędzili nawet 12 miesięcy na rehabilitacji fizycznej, aby odzyskać pełną sprawność. Będąc w kosmosie, muszą ćwiczyć codziennie przez dwie godziny, aby zminimalizować skutki mikrograwitacji. 

VIVE Focus3
źródło: Mat. prasowe

Andreas jest ambasadorem Fundacji WILD Nature i w rozmowie z nią 17 stycznia 2024 r. powiedział: „Tęsknię za Ziemią. To piękny widok, gdy można usiąść w kopule i popatrzeć na naszą Błękitną Planetę, ale tęsknię za ciepłym słońcem na twarzy, za wiatrem, tęsknię za zapachem trawy i drzew. Po prostu brakuje mi możliwości otwarcia drzwi i wyjścia na zewnątrz i słuchania odgłosów natury. To bardzo niecodzienne laboratorium, w którym się znajdujemy. Jednym z eksperymentów, które tu przeprowadzam, jest zestaw wirtualnej rzeczywistości, którego używam, aby odświeżyć się, aby zadbać o zdrowie psychiczne i jest to naprawdę cudowne, to działa. Jedną z rzeczy, które uwielbiam w tym zestawie wirtualnej rzeczywistości, jest dźwięk, słuchanie śpiewu ptaków, słuchanie szumu wiatru mknącego przez trzciny i liście. Zestaw VR imituje mi wszystko, to za czym tęsknię i w ten sposób bardzo pomaga zachować codzienną higienę psychiczną i fizyczną.”

„Wdrożenie VIVE Focus 3 na ISS w zakresie wsparcia zdrowia psychicznego było kamieniem milowym dla VR i cieszymy się, że możemy wykorzystać ten sukces, rozszerzając inicjatywę o wsparcie zdrowia fizycznego astronautów. W HTC kierujemy się kulturą innowacji i stale poszukujemy nowych sposobów na wprowadzenie najnowocześniejszych, wciągających technologii z korzyścią dla ludzkości. VIVE Focus 3 to pierwszy samodzielny zestaw VR/XR działający w warunkach mikrograwitacji w przestrzeni kosmicznej, co stanowi świadectwo wysiłków naszego zespołu i będzie miało ogromny wpływ na Ziemię i poza nią.”powiedziała Cher Wang, przewodnicząca i współzałożycielka z HTC.

- Advertisement -

„Wspieranie zdrowia fizycznego astronautów w warunkach mikrograwitacji ma kluczowe znaczenie nie tylko dla powodzenia misji, ale dla długoterminowego zdrowia, a także faktycznie wpiera zdrowie psychiczne załogi. Nasz pierwszy rower treningowy, CEVIS, działał na ISS przez ponad 20 lat i dostarczył nam wielu informacji. Nowy rower FERGO to świetne ulepszenie, a połączenie go z doświadczeniem VIVE w dziedzinie VR oznacza, że astronauci mogą być bardziej zaangażowani w ćwiczenia i miejmy nadzieję, także bardziej zmotywowani.”powiedział Thomas A.E. Andersen, dyrektor generalny Danish Aerospace Company.

VIVE Focus 3 transit Image copyright Danis.width 800
źródło: Mat. prasowe

 „Nie można lekceważyć fizycznych wyzwań związanych z życiem w środowisku o niskiej grawitacji, ponieważ astronauci doświadczają utraty masy mięśniowej a także gęstości kości. Nord-Space ApS jest dumny, że wspierał rozwój VIVE, aby umożliwić VR działanie w mikrograwitacji, ponieważ teraz byliśmy w stanie dokonać rzeczywistej i wymiernej pozytywnej zmiany w życiu astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.”powiedział Per Lundahl Thomsen, dyrektor ds. technicznych w Nord-Space ApS.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna to wymagające środowisko, ponieważ sama ISS jest mała, ciasna, zamknięta, i bardzo głośna. Żeby przekonać się na własne oczy w jakich, trudnych warunkach astronauci muszą przebywać dłuższy czas, zapraszamy na wycieczkę na stację, która została sfilmowana podczas poprzedniej misji ESA: Wielka wycieczka po Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z Drew i Lucą.

Udostępnij
- REKLAMA -