Ile można zarobić na koncie oszczędnościowym?

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit 3 min
3 min

Oszczędzanie wchodzi w nawyk coraz liczniejszemu gronu Polaków. Chociaż możliwości odkładania i pomnażania kapitału jest kilka, sporo osób wybiera konto oszczędnościowe. Kalkulator pokazuje, ile można dokładnie na tym zarobić. Dowiedz się więcej.

Niskie stopy procentowe nie zachęcają do korzystania z kont oszczędnościowych, ponieważ wiąże się to z niskim zyskiem. Wystarczy jednak znaleźć odpowiedni produkt bankowy, który pozwoli na wypracowanie odsetek wyższych niż przeciętne.

Konto oszczędnościowe – kalkulator oszacuje zyski

Zastanawiasz się, jak duży zysk przyniesie konto oszczędnościowe? Kalkulator jest narzędziem, które pozwala na szybkie i wygodne oszacowanie odsetek. Banki udostępniają go bezpłatnie – bez konieczności wpisywania szczegółowych informacji. Jak to działa?

Przykład 1.  Kalkulator Konta Oszczędnościowego oferowanego przez Toyota Bank. Załóżmy, że dysponujesz kwotą 45 000 zł. Przy pierwszej kapitalizacji zysk wyniesie niemal 30 zł. W kolejnych miesiącach odsetki będą wyższe za sprawą mechanizmu procentu składanego.

Z każdym miesiącem zysk będzie wyższy – szczególnie, jeśli systematycznie będziesz wpłacał kolejne pieniądze.

Przykład 2. W ciągu kilku miesięcy oszczędności wzrosły do kwoty 78 000 zł. Przy oprocentowaniu 2% w skali roku, zysk wyniesie ponad 80 zł.

Jak wybrać dobre konto oszczędnościowe?

Wybór konta oszczędnościowego nie jest trudny – musisz tylko kierować się kilkoma ważnymi czynnikami. Warto zwrócić uwagę m.in. na:

  • oprocentowanie – od niego w dużej mierze zależy wysokość zysków, jakie pokaże kalkulator konta oszczędnościowego
  • opłaty – związane z prowadzeniem rachunku oszczędnościowego i powiązanego z nim rachunku osobistego; nie powinno okazać się, że kwota prowizji jest wyższa lub równa wypracowanym odsetkom
  • wypłatę z konta – jest to możliwe, ale wiąże się zwykle z kosztem – warto sprawdzić, jak wysokim
  • inne warunki – mowa np. o promocyjnym oprocentowaniu tylko dla nowych klientów.

Im więcej parametrów porównasz, tym korzystniejsze będzie oszczędzanie na takim rachunku.

Konto oszczędnościowe – to się opłaca

Kalkulator konta oszczędnościowego pokazuje, że korzystanie z tego typu rachunku może być opłacalne. Warto jednak założyć go nie tylko z powodu możliwości osiągania zysków. Na korzyść tego rozwiązania przemawiają jeszcze:

  • bezpieczeństwo kapitału – niezależnie od sytuacji finansowej na rynku oraz sytuacji konkretnego banku, pieniądze są bezpieczne
  • gwarancji zysków – odsetki wypłacane są zawsze – także wtedy, gdy korzystasz z pieniędzy zgromadzonych na rachunku oszczędnościowym (zyski są pomniejszane proporcjonalnie).

Rozważ konto oszczędnościowe, jeśli zależy Ci na budowaniu poduszki finansowej i zwiększaniu bezpieczeństwa. To lepsze niż trzymanie pieniędzy w przysłowiowej skarpecie.

Udostępnij