W magazynie odbywa się załadunek i rozładunek towarów za pomocą urządzeń, jak i ręcznie. W tym celu wykorzystywane są drabiny, podesty i inne elementy, a przeróżne zadania wykonują odpowiedni specjaliści. Magazyn jest miejscem, w którym nie tylko należy zapewnić odpowiednie warunki materiałom, ale też pamiętać o bezpieczeństwie pracowników. Jak powinno się składować ciężkie towary?
Jak właściwie przechowywać materiały?
W magazynie mogą się znajdować produkty, które wymagają szczególnej delikatności, ale również i takie, które potrzebują specjalnych warunków, aby ich składowanie było bezpieczne. W ramach przechowywania powinny być prowadzone zabiegi chroniące towary przed zniszczeniem, zepsuciem i kradzieżą, przy czym to, jakie działania mogą być podjęte, zależy przede wszystkim od właściwości fizycznych i chemicznych tych materiałów. W czasie składowania towary mogą być również poddawane kondycjonowaniu, co ma na celu uzyskanie pożądanego ich stanu.
W magazynie muszą być oczywiście przestrzegane zasady BHP, należy również odpowiednio zorganizować jego przestrzeń. Regały i półki powinny być tak zlokalizowane, aby powierzchnia była optymalnie wykorzystana i wszystkie te elementy nie utrudniały poruszania się po obiekcie. Co ważne, należy także zadbać o utrzymanie odpowiednich warunków środowiskowych, gdyż niewłaściwa temperatura czy wilgotność mogą mieć negatywny wpływ na materiały. Inne czynniki, które mogą być kontrolowane w czasie składowania to:
- zacienienie,
- skład atmosfery,
- przepływ powietrza,
- drobnoustroje,
- czas,
- wzajemne oddziaływanie towarów.
Oczywiście wszystko zależy od tego, jakie produkty są przechowywane w obiekcie – należy do tych kwestii podchodzić indywidualnie. Kolejnym ważnym rozwiązaniem w magazynie są regały. Wybierając je, trzeba mieć na względzie wagę materiałów, które zamierzamy na nich umieścić. Jak należy je dopasować?
Składowanie ciężkich materiałów
Powierzchnia magazynu powinna być jak najlepiej zagospodarowana, dlatego często stosuje się regały wysokiego składowania. Muszą one charakteryzować się podwyższoną odpornością. Powinny być wykonane z takich materiałów, które są bardzo wytrzymałe, aby możliwe było przechowywanie na nich nawet ciężkich towarów. W dodatku takie regały powinny być odporne na różne warunki w magazynach. Przykładem rozwiązania godnego uwagi są regały paletowe wysokiego składowania, które oferuje firma Mera Metal. Sprawdzą się one w różnych warunkach środowiskowych panujących w magazynie, ale również są odporne na bardzo duży ciężar. Oto, jakie są najważniejsze cechy tych regałów:
- Można je dostosować do niemal każdej przestrzeni, wagi i wymiarów składowanych towarów, zatem będą one optymalne w przypadku niemal każdego produktu.
- Pozwalają na dostęp do wszystkich jednostek magazynowych.
- Ułatwiają kontrolę stanu magazynu.
Szerokość regałów może wynosić 900 mm, 1800 mm, 2700 mm, 3600 mm, a głębokość – 700 mm, 1050 mm. Ich wysokość to ponad 3000 mm. Jeśli interesuje nas składowanie dużej liczby palet, to wówczas możemy zainstalować regały o podwójnej głębokości. W takim przypadku zyskamy możliwość magazynowania dwóch palet na głębokość z każdej strony korytarza.
Regały to jedno, ale w magazynie niezbędne jest również odpowiednie wyposażenie techniczne, a w tym urządzenia oświetleniowe, wentylacyjno-klimatyzacyjne, transportowe, ppoż., oznakowanie poziome i pionowe. To, jakie rozwiązania będą niezbędne, zależy m.in. od wielkości i funkcji magazynu, metod składowania, rodzaju opakowań i jednostek ładunkowych, sposobu przemieszczania materiałów, rodzaju zabiegów konserwacyjnych i nie tylko. Wybór odpowiedniego wyposażenia jest niezbędny do tego, aby magazyn funkcjonował sprawnie, a towary były bezpieczne.
Artykuł sponsorowany