[the_ad_group id="105318"]

Jak składować ciężkie materiały w magazynach? Oto najlepsze rozwiązanie!

[the_ad_group id="105318"]

Jak składować ciężkie materiały w magazynach? Oto najlepsze rozwiązanie!

W magazynie odbywa się załadunek i rozładunek towarów za pomocą urządzeń, jak i ręcznie. W tym celu wykorzystywane są drabiny, podesty i inne elementy, a przeróżne zadania wykonują odpowiedni specjaliści. Magazyn jest miejscem, w którym nie tylko należy zapewnić odpowiednie warunki materiałom, ale też pamiętać o bezpieczeństwie pracowników. Jak powinno się składować ciężkie towary?

Jak właściwie przechowywać materiały?

W magazynie mogą się znajdować produkty, które wymagają szczególnej delikatności, ale również i takie, które potrzebują specjalnych warunków, aby ich składowanie było bezpieczne. W ramach przechowywania powinny być prowadzone zabiegi chroniące towary przed zniszczeniem, zepsuciem i kradzieżą, przy czym to, jakie działania mogą być podjęte, zależy przede wszystkim od właściwości fizycznych i chemicznych tych materiałów. W czasie składowania towary mogą być również poddawane kondycjonowaniu, co ma na celu uzyskanie pożądanego ich stanu.

W magazynie muszą być oczywiście przestrzegane zasady BHP, należy również odpowiednio zorganizować jego przestrzeń. Regały i półki powinny być tak zlokalizowane, aby powierzchnia była optymalnie wykorzystana i wszystkie te elementy nie utrudniały poruszania się po obiekcie. Co ważne, należy także zadbać o utrzymanie odpowiednich warunków środowiskowych, gdyż niewłaściwa temperatura czy wilgotność mogą mieć negatywny wpływ na materiały. Inne czynniki, które mogą być kontrolowane w czasie składowania to:

  • zacienienie,
  • skład atmosfery,
  • przepływ powietrza,
  • drobnoustroje,
  • czas,
  • wzajemne oddziaływanie towarów.

Oczywiście wszystko zależy od tego, jakie produkty są przechowywane w obiekcie – należy do tych kwestii podchodzić indywidualnie. Kolejnym ważnym rozwiązaniem w magazynie są regały. Wybierając je, trzeba mieć na względzie wagę materiałów, które zamierzamy na nich umieścić. Jak należy je dopasować?

Składowanie ciężkich materiałów

regaly-magazynowe

Powierzchnia magazynu powinna być jak najlepiej zagospodarowana, dlatego często stosuje się regały wysokiego składowania. Muszą one charakteryzować się podwyższoną odpornością. Powinny być wykonane z takich materiałów, które są bardzo wytrzymałe, aby możliwe było przechowywanie na nich nawet ciężkich towarów. W dodatku takie regały powinny być odporne na różne warunki w magazynach. Przykładem rozwiązania godnego uwagi są regały paletowe wysokiego składowania, które oferuje firma Mera Metal. Sprawdzą się one w różnych warunkach środowiskowych panujących w magazynie, ale również są odporne na bardzo duży ciężar. Oto, jakie są najważniejsze cechy tych regałów:

  • Można je dostosować do niemal każdej przestrzeni, wagi i wymiarów składowanych towarów, zatem będą one optymalne w przypadku niemal każdego produktu.
  • Pozwalają na dostęp do wszystkich jednostek magazynowych.
  • Ułatwiają kontrolę stanu magazynu.

Szerokość regałów może wynosić 900 mm, 1800 mm, 2700 mm, 3600 mm, a głębokość – 700 mm, 1050 mm. Ich wysokość to ponad 3000 mm. Jeśli interesuje nas składowanie dużej liczby palet, to wówczas możemy zainstalować regały o podwójnej głębokości. W takim przypadku zyskamy możliwość magazynowania dwóch palet na głębokość z każdej strony korytarza.

Regały to jedno, ale w magazynie niezbędne jest również odpowiednie wyposażenie techniczne, a w tym urządzenia oświetleniowe, wentylacyjno-klimatyzacyjne, transportowe, ppoż., oznakowanie poziome i pionowe. To, jakie rozwiązania będą niezbędne, zależy m.in. od wielkości i funkcji magazynu, metod składowania, rodzaju opakowań i jednostek ładunkowych, sposobu przemieszczania materiałów, rodzaju zabiegów konserwacyjnych i nie tylko. Wybór odpowiedniego wyposażenia jest niezbędny do tego, aby magazyn funkcjonował sprawnie, a towary były bezpieczne.

[the_ad_group id="105326"]

Popularne

Trend 24h

[the_ad_group id="105327"]

więcej publikacji

od naszych partnerów