in , ,

Jak zaplanować ważne przelewy przed Świętami?

Za chwilę Święta Bożego Narodzenia – dni wolne od pracy dla większości Polaków. Krajowa Izba Rozliczeniowa – instytucja, której zadaniem jest zapewnianie niezawodnych rozliczeń międzybankowych przypomina, że w okresie świątecznym sesje rozliczeniowe funkcjonują w bankach inaczej niż w dni robocze. Dlatego terminowe płatności należy zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem lub skorzystać z przelewów natychmiastowych realizowanych w systemie Express Elixir.

Rozliczenie i rozrachunek transakcji w złotych, zlecanych przez klientów banków, odbywa się w systemie Elixir. Za jego pośrednictwem przeprowadzane są płatności uznaniowe i obciążeniowe osób indywidualnych, firm, a także samych banków. Transakcje rozliczane są w czasie jednej z trzech sesji Elixir, odbywających się w dni robocze o godz. 9:30, 13:30 i 16:00. W dni ustawowo wolne od pracy i weekendy system nie wykonuje żadnych transakcji.

Tegoroczne święta zaczynają się w niedzielę, a kończą we wtorek. Należy zatem pamiętać, że jeśli przelew dotrze do KIR w piątek – 22 grudnia po godz. 16:00, środki trafią na konto odbiorcy dopiero w środę, 27 grudnia – wyjaśnia Tomasz Jończyk, dyrektor Linii biznesowej rozliczenia sesyjne w KIR.

Warto również sprawdzić, jak wygląda harmonogram sesji rozliczeniowych w okresie noworocznym.

W tym roku ostatnim dniem rozliczeniowym będzie piątek – 29 grudnia. Tego dnia odbędą się dwie sesje rozliczeniowe – poranna i popołudniowa. Dlatego wszystkie przelewy przekazane przez banki do rozliczenia w KIR w piątek po godz. 13:30 zostaną rozliczone we wtorek, 2 stycznia, w pierwszej sesji rozliczeniowej systemu Elixir – dodaje Tomasz Jończyk. 

Niezależnie od funkcjonowania systemu Elixir, możemy skorzystać z płatności natychmiastowych realizowanych w systemie Express Elixir, który rozlicza przelewy międzybankowe w czasie rzeczywistym, również w święta. Lista banków oferujących tę usługę znajduje się na stronie: www.expresselixir.pl/tabela-dostepnosci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chcesz wiedzieć więcej?
Zapisz się na nasz newsletter!
SUBSKRYBUJ
konferencja

Konferencja branżowa – jak robić to efektywniej?

GDPR

Jak przygotować się do RODO?