Dołącz już teraz do uczestników Plebiscytu 

BITy 2022

Jakie narzędzia są niezbędne przy tworzeniu strony deweloperskiej?

Udostępnij

Programiści front-end wykorzystują w swojej pracy wiele narzędzi, bibliotek i frameworków, dzięki czemu programowanie jest bardziej wydajne, optymalne, a także pozwala dostosować witrynę internetową dla potencjalnych odbiorców. Jakie narzędzia są potrzebne przy tworzeniu strony internetowej?

O czym należy pamiętać, tworząc stronę internetową?

Strona internetowa to przede wszystkim dokument internetowy w formie elektronicznej, który umożliwia organizację oraz prezentację informacji. Witryna online powinna być zaprojektowana tak, aby umożliwić użytkownikom łatwy dostęp do najnowszych wiadomości, wydarzeń czy też zasobów związanych z informacjami z danej branży. Ponadto strona internetowa powinna być odpowiednio pozycjonowana, tak by ułatwić wyszukiwanie najważniejszych, kluczowych informacji oraz pojawiać się na pierwszych stronach wyszukiwarki Google.

Aby strona online była prawidłowo skonstruowana, musi być stworzona przez programistę, developera, który zastosuje odpowiednie narzędzia. Warto wspomnieć, że do developmentu przyda się między innymi narzędzia do audytów. Takie narzędzie automatycznie przeprowadzi darmowy audyt strony online, aby zobaczyć, ile zyskamy, wprowadzając zwykle niewielkie zmiany. Przeprowadzona analiza pozwoli na lepszą ocenę naszego serwisu przez wyszukiwarki, a także jego użytkowników.

Przydatne narzędzia oraz funkcje, które osoba przeprowadzająca audyt i optymalizację stron internetowych wykorzystuje to między innymi:

  • inspect, edycja kodu, a także CSS;
  • wyszukiwarka;
  • konsola;
  • analiza wersji mobilnej witryny internetowej;
  • ruch sieciowy;
  • audyt.

Jakich narzędzi używa programista do tworzenia witryn online?

Istnieje wiele narzędzi niezbędnych do stworzenia strony internetowej. W zależności od rodzaju strony potrzebne będą różne narzędzia. Jeśli dana osoba tworzy stronę internetową do użytku osobistego, może potrzebować tylko edytora tekstu i przeglądarki internetowej. Jeśli jednak tworzy witrynę internetową dla firmy lub organizacji, prawdopodobnie będzie używać więcej narzędzi, technologii informatycznych, języków programowania takich jak HTML, CSS, PHP, JavaScript, Bootstrap, SQL itp. Najczęściej programista korzysta z programu do pisania kodu jak Visual Studio Code. Git, GItHub jest używany do aktualizacji zmian w kodzie strony. Natomiast narzędzie Browser Developer Tools służy do debugowania, sprawdzania poprawności, działania funkcji kodu.

Ważne jest, aby dobrać odpowiednie narzędzia do swoich potrzeb. Nie wszystkie usługi są odpowiednie dla każdego typu strony internetowej. Osoba tworząca stronę powinna zbadać różne narzędzia i wybrać te, które najlepiej pasują do danego projektu.

Wskazówki dotyczące korzystania z właściwego zestawu narzędzi różnią się w zależności od typu witryny. Istnieją jednak ogólne rady, które pomogą w prawidłowym korzystaniu z dowolnego narzędzia. Na przykład zawsze warto robić kopię plików, nad którymi się pracuje, zanim wprowadzi się jakiekolwiek zmiany. Pomoże to zachować oryginalne informacje i uniknąć utraty danych cyfrowych strony.

Podsumowanie

Istnieje wiele narzędzi niezbędnych do stworzenia strony internetowej. W zależności od rodzaju portalu online potrzebne będą różne programy deweloperskie. Jeśli dana osoba tworzy stronę internetową do użytku osobistego, może potrzebować zwykłego edytora tekstu oraz przeglądarki internetowej. Do budowania zaawansowanych witryn online będą potrzebne profesjonalne narzędzia developerskie, znajomość odpowiednich języków programistycznych, technologii czy też narzędzi SEO, przeprowadzania audytu strony itp.

Jak widać, front-end developerzy używają wielu narzędzi. Każdy z nich jest bardzo ważny, a każdy ma wpływ na szybkość i wydajność pisania kodu. Wybór odpowiedniego narzędzia zależy wyłącznie od danego programisty.

Źródło:audytyseo.pl

Zobacz

Czy CPK ma znaczenie militarne? Horała odpowiada

CPK ma znaczenie dla bezpieczeństwa państwa i będzie lotniskiem, które również będzie możliwe do wykorzystania militarnego w razie potrzeby. Ale takich lotnisk mamy w Polsce sporo, kolejne się przyda, ale nie jest kluczowe - stwierdził w czwartek wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

PIE: UE importuje 76 proc. ropy i 68 proc. gazu spoza OECD

UE importuje 76 proc. ropy naftowej i 68 proc. gazu z państw spoza OECD, a w przypadku 11 z 30 tzw. surowców krytycznych, niezbędnych do przeprowadzenia transformacji energetycznej, zależność Unii od importu przekracza 85 proc. - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Już niedługo 3 na 4 zatrudnionych będą stanowić millennialsi. Czy to dobrze?

Badania rynku pracy pokazują, że jedynie co piąty pracodawca...

Wiceprezes PAN obawia się o przyszłość instytutów akademii

W obliczu cen energii sytuacja instytutów PAN jest kryzysowa - powiedział PAP wiceprezes Polskiej Akademii Nauk (PAN) prof. Romuald Zabielski. Naliczenia za energię do końca roku są większe w stosunku do tych z początku roku nawet o kilkaset procent - dodał.

Kończy się era dominacji rosyjskiej w sferze gazu

Kończy się era dominacji rosyjskiej w sferze gazu; dzisiaj rozpoczynamy nową epokę - suwerenności energetycznej, wolności energetycznej i zwiększonego bezpieczeństwa - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości otwarcia gazociągu Baltic Pipe w Budnie k. Goleniowa (woj. zachodniopomorskie).

Prof. Wichniak: zaburzenia snu trzeba leczyć jak najszybciej

Zaburzenia snu trzeba leczyć jak najszybciej, gdy tylko pojawią się jakiekolwiek objawy bezsenności, nie zwlekajmy z wizytą u specjalisty – przekonywał w piątek prof. Adam Wichniak.
- Reklama -

REKLAMA