W jaki sposób zabezpieczyć biurowce przed wtargnięciem niepowołanych osób? Ostatecznie, znajdujący się w takich budynkach sprzęt oraz dokumenty z informacjami stanowią naprawdę łakome kąski, które mogłyby zainteresować niejednego amatora cudzej własności. Poznaj najskuteczniejsze systemy zabezpieczeń biurowców – być może znajdziesz wśród nich odpowiednie rozwiązania dla swojej firmy.
Eliminacja zagrożeń
Główną rolą opisywanych systemów zabezpieczeń jest bieżące reagowanie na wszelkiego rodzaju zagrożenia. Wśród najpopularniejszych rozwiązań tego rodzaju znaleźć można:
- – Telewizję przemysłową (monitoring budynku)
- – Procedurę wstępu oparta o karty ID
- – Systemy wykrywające ruch po zamknięciu budynku
Tego typu rozwiązania ma dziś praktycznie każdy biurowiec. Warto jednak pamiętać, że ich rola nie kończy się na sprawdzaniu, czy na terenie budynku pojawiły się niepowołane osoby. Takie systemy również na bieżąco monitorują układy w budynku pod kątem pożarów czy choćby problemów z zasilaniem elektrycznym.
Powyżej wymieniliśmy kilka najbardziej klasycznych zabezpieczeń przed włamywaczami. Warto jednak pamiętać, że to zaledwie część systemów tego typu dostępnych na rynku. Wiele budynków posiada także rozwiązania pozwalające choćby na bieżący monitoring jakości powietrza czy też inteligentne sterowanie układami ogrzewania.
Zabezpieczenie biurowców – ludzie
Automatyczne systemy zabezpieczeń są bardzo istotne, ale warto pamiętać także o czynniku ludzkim, któremu poświęcimy nieco więcej miejsca. Zespół chroniący daną nieruchomość ma przecież bezpośredni kontakt z osobami przebywającymi w nim. Dzięki temu, wiele zagrożeń można znacznie łatwiej i szybciej wyeliminować. Dotyczy to zarówno ochrony w systemie recepcyjnym, jak również ochrony mobilnej, w ramach której pracownicy firmy ochroniarskiej dokonują obchodu budynku.
Jakie kwalifikacje powinny posiadać takie osoby? Obok wiedzy w zakresie ochrony budynków niezbędne jest również przeszkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy, znajomość języków obcych czy umiejętność obsługi systemów monitorujących dany gmach.
Wiedza czy doświadczenie w zakresie ochrony to jednak nie wszystko. Zespół ochroniarzy musi także wykazać się innymi umiejętnościami. Najbardziej prozaiczny przykład to praca na recepcji przy wejściu do danej nieruchomości. Znajdujące się tam osoby powinny mieć elegancką prezencję. Absolutna podstawa to uniform przypominający garnitur, ale także kultura osobista czy płynna znajomość języków obcych Ostatecznie, pozytywne (lub nie) pierwsze wrażenie ma nierzadko ogromny wpływ na odbiór znajdującej się wewnątrz budynku firmy.
Jaki system zabezpieczeń wybrać?
Najlepiej postawić na rozwiązanie dedykowane do Twoich rzeczywistych potrzeb. Wybierając system zabezpieczeń skonsultuj się z firmą świadczącą usługi ochroniarskie. Profesjonalny audyt niedociągnięć Twojego budynku czy fachowa instalacja systemów zabezpieczeń pozwolą Ci chronić się przed niespodziewanymi incydentami