Ad image

Japonia zrywa z przeszłością: koniec ery dyskietek w administracji publicznej

Japonia ogłosiła zakończenie używania dyskietek we wszystkich rządowych systemach, osiągając kluczowy etap w modernizacji swojej administracji. Minister ds. cyfryzacji Taro Kono poinformował o tym historycznym osiągnięciu, podkreślając determinację kraju w dążeniu do pełnej cyfryzacji.

Natalia Zębacka - Redaktor Brandsit 2 min

Japonia ogłosiła historyczne zwycięstwo w kampanii na rzecz eliminacji dyskietek z administracji publicznej. Po dwudziestu latach od szczytu popularności tego nośnika danych, rząd wyeliminował ich użycie we wszystkich swoich systemach, osiągając kluczowy krok w modernizacji biurokracji.

Agencja Cyfrowa Japonii, ustanowiona w 2021 roku podczas pandemii COVID-19, ogłosiła, że do połowy czerwca 2024 roku zniosła 1034 przepisy regulujące stosowanie dyskietek, pozostawiając jedynie jedno ograniczenie związane z recyklingiem pojazdów. Taro Kono, minister ds. cyfryzacji, ogłosił ten sukces w oświadczeniu dla Reutersa: „Wygraliśmy wojnę z dyskietkami 28 czerwca!”.

Modernizacja administracji

Ustanowienie Agencji Cyfrowej było odpowiedzią na ujawnione podczas pandemii braki w systemie biurokratycznym Japonii, który wciąż opierał się na papierowych dokumentach i przestarzałych technologiach. Pandemia COVID-19 i związane z nią wyzwania, takie jak ogólnokrajowe testy i szczepienia, uwidoczniły potrzebę pilnych reform w zakresie cyfryzacji.

Taro Kono, charyzmatyczna postać z imponującą liczbą 2,5 miliona zwolenników na platformie X (dawniej Twitter), od dawna jest orędownikiem nowoczesnych technologii. Zanim objął stanowisko ministra ds. cyfryzacji w sierpniu 2022 roku, pełnił funkcje ministra obrony, ministra spraw zagranicznych oraz nadzorował wdrażanie szczepionki COVID-19.

Wyzwania na drodze do cyfryzacji

Pomimo osiągnięć, droga Japonii do pełnej cyfryzacji nie była wolna od przeszkód. W czasie pandemii aplikacja do śledzenia kontaktów okazała się nieskuteczna, a proces wdrażania rządowej cyfrowej karty identyfikacyjnej My Number postępował wolniej niż zakładano, z powodu licznych problemów z danymi.

Kolejne kroki w cyfryzacji

Eliminacja dyskietek to ważny krok w kierunku modernizacji, jednak przed Japonią wciąż wiele wyzwań. Sukces Agencji Cyfrowej w eliminacji przestarzałych technologii jest sygnałem, że rząd jest zdeterminowany, aby sprostać wymaganiom nowoczesnego społeczeństwa. Minister Kono zapowiedział dalsze działania mające na celu cyfryzację administracji i poprawę infrastruktury technologicznej.