Języki obce – jakie jest na nie zapotrzebowanie na rynku pracy?

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
6 min

Od najmłodszych lat uczymy się języków obcych. Dzieci już w przedszkolu rozpoczynają naukę angielskiego, która kontynuowana jest przez całą podstawówkę. W liceum najczęściej dochodzi kolejny język obcy. Dorośli równie chętnie zaczynają swoją przygodę z językami – wystarczy popatrzeć na liczbę szkół językowych. Angielski jest oczywiście najpopularniejszy. Następne w kolejności są niemiecki, hiszpański, włoski, francuski, rosyjski. Coraz więcej osób sięga również po inne języki europejskie (np. szwedzki, węgierski), jak również po języki azjatyckie. Dlaczego tak chętnie uczmy się języków? Poza oczywistą ciekawością, zainteresowaniem daną kulturą czy przydatnością w podróżach, w obecnych czasach ich znajomość jest niezwykle ważna na rynku pracy. Pracodawcy z roku na rok zgłaszają coraz większe zapotrzebowanie na pracowników znających języki obce.

Język angielski – obowiązkowy w SSC/BPO

W organizacjach zajmujących się usługami wspólnymi, często menadżer lub inni członkowie zespołu są obcokrajowcami, z którymi porozumiewamy się po angielsku. Firmy SSC/BPO to najczęściej międzynarodowe korporacje – w związku z tym pracownicy mają kontakt ze swoimi współpracownikami z innych krajów. Cała komunikacja e-mailowa również jest prowadzona po angielsku. Wszystkie narzędzia (platformy, programy komputerowe) wykorzystywane w firmie są w tym języku – tak samo jak prowadzone szkolenia.

Aby mieć pewność, że osoba, która dołączy do firmy, będzie w stanie porozumiewać się ze środowiskiem, często podczas procesu rekrutacji przeprowadza się testy językowe. Najczęściej prowadzona jest krótka rozmowa w języku angielskim, którą może prowadzić rekruter lub dedykowany do tej pracy lektor. Zdarzają się również testy pisemne. W niektórych firmach cała rekrutacja jest prowadzona po angielsku (nawet jeśli po obu stronach mamy do czynienia z Polakami).

Czy inne języki również są pożądane w branży SSC/BPO?

Znajomość angielskiego to wymóg konieczny. Jak jednak przedstawia się zapotrzebowanie na inne języki? Otóż możemy powiedzieć, że branża SSC/BPO jest bardzo nastawiona na pozyskanie ludzi, którzy porozumiewają się również innymi językami niż angielski. Firmy z tego sektora świadczą usługi klientom biznesowym z różnych stron świata. Potrzebują więc pracowników, którzy są w stanie kontaktować się ze wszystkimi klientami przedsiębiorstwa.

Firmy doceniają znajomość innych języków niż angielski – często płacą pracownikom dodatek za znajomość języka obcego – forma bywa różna (czasem różnicuje się wynagrodzenie zasadnicze, może też być on wypłacany w formie dodatku do wynagrodzenia zasadniczego). Warto wspomnieć, że im trudniej znaleźć osobę znającą dany język, tym wysokość tego dodatku jest większa.

- Advertisement -

Według raportu ABSL (Sektor Nowoczesnych Usług Biznesowych w Polsce 2018) w 100% firm SCC/BPO wykorzystuje się angielski (dla porównania – polski to około 77%). Kolejne są: niemiecki (71%), francuski (59%), włoski (51%), hiszpański (50%). Rzadsze języki europejskie też są popularne: niderlandzki (35%), rosyjski (34%), portugalski (28%), czeski, szwedzki, duński, norweski (po 25%). Języki azjatyckie to chiński (7%) oraz japoński (3%).

jezykiobce

Znajomość języków w innych branżach

Znajomość języka obcego nie jest pożądana jedynie w branży SSC/BPO. Również w organizacjach z innych sektorów (frmy produkcyjne i handlowe) umiejętność porozumiewania się w języku innym niż ojczysty jest wskazana.

Na Dolnym Śląsku aktywnie poszukuje się osób znające język niemiecki. Powodem jest między innymi obecność wielu firm, które świadczą usługi dla krajów niemieckojęzycznych lub których klientami lub partnerami są przedsiębiorstwa z tego regionu.

Najczęściej poszukiwanym językiem cały czas będzie jednak angielski. Wystarczy zajrzeć na jedną z najpopularniejszych stron z ogłoszeniami o pracę. Znajdziemy tam ponad 21 tysięcy ofert, które wymagają znajomości tego języka. W porównaniu z nim reszta wypada blado. Ponad 3100 ofert dotyczy języka niemieckiego, 700 francuskiego i po około 300: hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego. Trzeba jednak pamiętać, że osób ze znajomością tych języków jest mniej – w związku z tym prawdopodobieństwo, że zaaplikują na ofertę pracy, jest niewielkie. Z tego powodu wiele firm decyduje się poszukać kandydatów w inny sposób – np. poprzez headhunting.

Na jakie wynagrodzenia można liczyć znając języki obce?

Jak już wspomnieliśmy, osób znających język obcy, inny niż angielski, nie ma dużo na rynku. Wobec tego pracodawcy, aby ich skusić do pracy w swoich firmach, muszą oferować dobrą stawkę. Z tego powodu firmy bardzo interesują się ile płacić pracownikom za znajomość języka obcego. Możliwość zobaczenia, jakie są średnie stawki na rynku, pozwoli przedsiębiorcom stworzyć przemyślaną strategię wynagrodzeń, która umożliwi przyciągnięcie najlepszych, a przy tym będzie opłacalna dla firmy.

Firma manaHR od lat zajmuje się opracowywaniem raportów płacowych oraz analiz związanych ze wskaźnikami HR-owymi. Mając na uwadze ciągle rosnące zainteresowanie branży SSC/BPO osobami znającymi języki, manaHR w tym roku zaczęła zbierać dane dotyczące wymaganej znajomości języka obcego w centrach usług wspólnych. Na podstawie tych danych planuje wydać analizę językową dotyczącą wynagrodzeń, która będzie dostępna już jesienią tego roku!

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -