Kawa, czyli hit inwestycyjny 2022, tańsza o ponad 25%

Izabela Myszkowska
Izabela Myszkowska - Redaktor Brandsit 2 min
2 min

Kawa była wśród hitów inwestycyjnych w 2022 r., ale zaczęła bardzo szybko tanieć. Reakcją na taką sytuację są zmiany typowo spekulacyjne.

– Cena kawy nie jest wysoka w porównaniu do tego co obserwowaliśmy na początku 2022 r. i także przed kilkoma miesiącami, także nie jest wysoka w porównaniu do sytuacji sprzed 3-4 latmówi Michał Stajniak, ekspert XTB. Nie potwierdziły się też prognozy, że cena kawy będzie rosła w kolejnych latach.

Spadek cen kawy jest efektem poprawy sytuacji w logistyce, gdy były problemy z dostawami wielu produktów, a na dostawy kawy trzeba było czekać nawet dwa miesiące. I dotyczyło to nawet dużych kontrahentów.

Jednocześnie prognozy spowolnienia gospodarczego w 2023 r. mogą spowodować, że różne używki będą konsumowane w mniejszym stopniu, inflacja i recesja wpłynie na popyt konsumencki. I dotyczy to popytu nie w krajach najbardziej rozwiniętych, ale w Chinach i Indiach.

W tych dwóch krajach drzemie największa siła wzrostu popytu. Światowy popyt na kawę ma rozwijać się zdecydowanie wolniej niż tego oczekiwano przed dwoma laty, a inwestorzy są zmęczeni wcześniejszymi wzrostami cen kawy, gdy były wysokie.

Redukcja wzrostu popytu może być duża, prawie dwukrotna. Dotyczyć to 2023 i 2024 r.

Reakcją na taką sytuację są zmiany typowo spekulacyjne.

– W ostatnich kilku tygodniach mamy potężny wzrost pozycji krótkich na kawie i jej ceny wzrosły ocenia ekspert XTB.Jednak trend pozostaje wyraźnie spadkowy, jeżeli będziemy uwzględniać kurs dolara.

To właśnie ze względu na zmiany na rynku walutowym jest potencjał do dalszego spadku cen kawy.

W 2022 r. kawa była wśród hitów inwestycyjnych kontraktów terminowych, zwłaszcza w pierwszych miesiącach.

Dla konsumentów te zmiany są mniej istotne. Cena światowe kawy miały 1% wpływ na ceny w kawiarniach, ten wpływ zwiększył się do 2-3%. Najważniejsze są koszty usług.


Źródło: MarketNews24

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz