Kenia ma zastrzeżenia do projektu kryptograficznego CEO OpenAI

Klaudia Ciesielska
Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit
3 min

W świecie kryptowalut, nowa technologia często przyciąga zarówno zainteresowanie, jak i kontrowersje. Worldcoin, ambitny projekt kryptograficzny, który wykorzystuje skanowanie tęczówki do stworzenia unikalnej tożsamości cyfrowej, jest tego doskonałym przykładem. Założony przez współtwórcę OpenAI Sama Altmana, projekt przyciągnął uwagę globalnej społeczności, ale teraz staje w obliczu niepewności, na przykład w Kenii.

Kenia wstrzymuje projekt

Zaledwie tydzień po uruchomieniu, rząd Kenii zdecydował się wprowadzić hamulec, wstrzymując działalność Worldcoin w kraju. Powód? Obawy dotyczące prywatności i bezpieczeństwa. Wydaje się, że niejasność co do sposobu przechowywania skanów tęczówek oraz “niepewność” związana z kryptowalutą załączoną do projektu, sprawiły, że Urząd Komunikacji Kenii postanowił dokładniej przyjrzeć się tej inicjatywie.

Nie był to jednak jedyny powód do kontrowersji. Według raportu opublikowanego przez Rest of World, większość Kenijczyków uczestniczyła w projekcie nie z pełnym zrozumieniem celów, ale kierując się atrakcyjną nagrodą – około 50 USD w kenijskich szylingach. To podniosło pytania dotyczące etyki zachęcania ludzi do udostępniania swoich danych biometrycznych w zamian za korzyści finansowe.

Odpowiedź Worldcoin

Na falę krytyki odpowiedział Alex Blania, dyrektor generalny firmy macierzystej Worldcoin Tools for Humanity. Na swoim Twitterze stwierdził, że firma zawiesiła weryfikacje World ID, kontynuując współpracę z lokalnymi organami regulacyjnymi. Dodał również, że system World ID został zaprojektowany z myślą o prywatności użytkowników i firma zamierza kontynuować swoje działania na skalę globalną.

Inne kraje dołączają do przeglądu

Kenia to nie jedyny kraj z rezerwą podcodzący do projektu Worldcoin. Francja, Niemcy i Wielka Brytania również zastanawiają się nad ewentualnymi problemami związanymi z ochroną prywatności użytkowników. Pomimo tych obaw, Worldcoin twierdzi, że dane biometryczne są trwale usuwane po rejestracji, pozostawiając tylko unikalny zestaw liczb, IrisCode, reprezentujący tożsamość użytkownika.

Co dalej dla Worldcoin?

Z rejestracją ponad 2 milionów ludzi na całym świecie, projekt Worldcoin ma potencjał, by stać się kluczowym graczem w świecie kryptowalut. Jednak to, czy uda się to osiągnąć, będzie zależało od zdolności firmy do radzenia sobie z obawami dotyczącymi prywatności i regulacjami w różnych krajach.

Czas pokaże, czy Worldcoin zostanie uznany za rewolucyjny projekt kryptograficzny, czy też stanie się przykładem dla innych firm o potencjalnych pułapkach związanych z biometrią i kryptowalutami.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -