Technika XXI wieku w niemal wszystkich sferach gospodarki gwarantuje ogromne możliwości. Nie inaczej jest w obszarze związanym z nieruchomościami oraz architekturą – eksperci z tych branż coraz częściej sięgają po rozwiązania inteligentnego domu.
Popularny dziś termin „inteligentny dom” odnosi się do wielu różnych instalacji mających wpływ na poprawę komfortu i wzrost bezpieczeństwa domowników. Według badania „Barometr zdrowych domów 2016”, 70% Polaków, którzy decydują się na inwestycje i zmiany w domach, robi to właśnie dla poprawy komfortu oraz energooszczędności budynku. Dane te potwierdzają, że Polacy coraz bardziej przekonują się do wysoce zaawansowanych instalacji i chcą poprawić warunki bytowe w budynku, w którym spędzają nawet 90% swojego życia.
Zamiana ról
Inteligentne domy to takie, które odwróciły swoją rolę z biernej na aktywną. Ich kluczowym zadaniem jest przejęcie rutynowych zadań, które do tej pory wykonywane były przez domowników oraz asystowanie im w codziennym życiu poprzez dostarczanie różnego rodzaju informacji.
– Najczęściej stosowane urządzenia w polskich domach to te z zakresu sterowania oświetleniem, roletami, drzwiami i oknami, ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją, a także instalacje alarmowe oraz sprzęt RTV. System FIBARO może częściowo przejąć nad nimi kontrolę i ułatwić życie domowników, na przykład poprzez automatyczne gaszenie świateł w pustych pokojach — mówi Krzysztof Banasiak, wiceprezes FIBARO.
Widać wyraźnie, że wśród popularnych instalacji są te poprawiające komfort, np. sterowanie roletami czy zainstalowanymi w domu urządzeniami RTV, które uruchomić można głosowo bądź też mieć je pod kontrolą dzięki aplikacji na smartfonie, tablecie czy laptopie. Komfortowy może być też system klimatyzacji czy automatycznego nawadniania trawnika.
– Wiele korzyści z takiego systemu wynieść mogą również osoby niepełnosprawne, których mobilność jest w jakimś stopniu ograniczona. Tutaj świetnie sprawdza się głosowe sterowanie systemem. FIBARO jest kompatybilne m.in. z Amazon Echo, Google Home oraz Apple HomePod – dodaje Krzysztof Banasiak.
Rentowność inwestycji w inteligentny dom
Wobec inteligentnych i zaawansowanych rozwiązań pojawiają się pytania dotyczące związanych z tym kosztów. Wiele osób w dalszym ciągu mylnie odbiera opłacalność takich inwestycji, traktując je jako wymagające znacznych nakładów finansowych. Tymczasem, Starter Kit FIBARO, w którego skład wchodzi centrala oraz 5 urządzeń to koszt dużo niższy niż koszty flagowych telefonów od topowych producentów. Przede wszystkim jednak nie należy automatyki domowej traktować wyłącznie jako wydatku; o wiele lepiej pasuje tu termin „rentowna inwestycja”. Automatyka oznacza bowiem mniejsze zużycie prądu czy ogrzewania, pozwala też oszczędzać na wiele innych sposobów. Przykładowo, niedawno wprowadzone przez FIBARO głowice termostatyczne mogą zredukować rachunek o nawet 42%.
Nie ulega wątpliwości, że to, co potrafi automatyka domowa, może przypominać filmy science fiction. Jedyna różnica jest taka, że rozwiązania są dostępne na wyciągnięcie ręki. Pełna kompatybilność należących do systemu inteligentnego domu urządzeń i instalacji pozwala na zarządzanie nimi z poziomu jednej platformy. W systemie FIBARO jest ponad 170 różnych rozszerzeń, które pozwalają na połączenie polskiego systemu z rozwiązaniami producentów takich jak Yamaha, Samsung, Yale czy też D-Link.
Bez wątpienia inteligentne domy i mieszkania będą coraz bardziej wszechobecne, także w Polsce. Wygoda i komfort w połączeniu z bezpieczeństwem okażą się tu decydujące, również dlatego, że systemy takie wdrażać można nie tylko w budynkach wznoszonych od podstaw, ale też w tych już wybudowanych. Co więcej, problemem nie jest nawet wzrastająca mobilność społeczeństwa – rozwiązania FIBARO można spakować i ponownie skonfigurować w nowym mieszkaniu. Tak więc możliwości ich zastosowania z każdym rokiem są coraz większe.