Kopanie kryptowalut – co i w jaki sposób kopać ? 

Bartosz Martyka
Bartosz Martyka - Redaktor naczelny Brandsit
5 min

Kopalnie, koparki, wydobywanie, kopanie, górnictwo XXI wieku w INTERNECIE. Wszystko to brzmi nieco jak film sci-fi, a jednak to już element otaczającej nas zewsząd rzeczywistości

Bitcoiny – słyszał o nich już chyba każdy. Od wielu lat nie milknie szum wokół nich. Coraz częściej możemy też usłyszeć, że mogą stać się „pieniądzem idealnym”. Jednak choć o Bitcoinach słyszała już większość z nas, to świadomość tego czym są kryptowaluty i skąd się biorą wciąż jest niewielka.

KRYPTOwaluty

Kopalnie kryptowalut, koparki, wydobywanie, kopanie, górnictwo XXI wieku w INTERNECIE. Wszystko to brzmi nieco jak film sci-fi, a jednak to już element otaczającej nas zewsząd rzeczywistości

Zacznijmy jednak od nazwy: kryptowaluta. Jest to waluta kryptograficzna, a więc rozproszony system księgowy, który bazuje na kryptologii. Dość trudne pojęcie, dla ułatwienia rozbijmy to na elementy, bowiem na kryptologię składają się: kryptografia – gałąź wiedzy o utajaniu wiadomości oraz kryptoanaliza, czyli dziedzina wiedzy zajmująca się metodami przełamywania wszystkich szyfrów. Wykorzystuje się ją między innymi w rozwiązaniach, które zapewniają bezpieczeństwo naszych kart bankomatowych.

- Advertisement -

Pierwszą cyfrową walutą na świecie był Bitcoin. Został wprowadzony w roku 2009. W 2011 roku 1 bitcoin osiągnął już cenę 1$. Obecnie natomiast jest to już zawrotne około 9000$. Na przestrzeni lat wzrosła jednak nie tylko cena Bitcoina, ale również ilość kryptowalut. Dziś możemy mówić już o niemal 1500 kryptowalutach i z każdą chwilą powstają nowe.

Kopanie kryptowalut

Przeglądając fora internetowe i obserwując choć przez chwilę rynek kryptowalut, nie sposób nie zauważyć, że zainteresowanie wydobyciem stale rośnie. Kopanie kryptowalut nie jest już jednak tak proste, jak było na początku. Pierwsze wydobycia bitmonet odbywały się przy pomocy zwykłych komputerów. Jednak ze wzrostem zainteresowania i rozwojem branży, rozwinęła się również technologia ich wydobywania. Mining (z ang. Kopanie) wymaga obecnie specjalistycznych koparek – komputerów o ogromnej mocy obliczeniowej , które do prawidłowego działania potrzebują dużych ilości energii, same natomiast generują duże ilości ciepła. Komputery pozyskują bowiem kryptowaluty wykonując skomplikowane obliczenia – rozwiązują problemy matematyczne, dzięki odpowiedniej mocy obliczeniowej. Mówiąc w dużym uproszczeniu, kopanie kryptowalut polega na użyczeniu mocy obliczeniowej koparki (komputera) do rozwiązywania problemów kryptograficznych, za co „górnik” otrzymuje zapłatę w postaci danej kryptowaluty.

Obecnie koparki można podzielić na dwa rodzaje, te oparte na CPU (ang. central processing unit – Centralna Jednostka Wykonawcza) oraz GPU (ang. graphics processing unit).

Koparki oparte na CPU, które potocznie nazywane są w środowisku ASIC (ang. application specific integrated circuit)  oparte sa na układach scalony zaprojektowanych do realizacji z góry określonego zadania, np. do miningu. Taki dedykowany układ scalony zastępuje cały zestaw układów ogólnego przeznaczenia, dzięki czemu jest mniejszy, tańszy, szybszy, bardziej niezawodny oraz zużywa mniej energii. Wadą jednak takiego rozwiązania jest ograniczenie  pod kątem wydobywania pojedynczej monety, do której układ ASIC został zaprojektowany, dla przykładu między innymi Bitcoin, Litecoin czy Dash.

Natomiast GPU, czyli jednostka obliczeniowa na kartach graficznych, to procesory graficzne składające się z tysięcy jednostek arytmetycznie logicznych (ALU). Mają one w zamierzeniu głównie wykonywać obliczenia potrzebne do uzyskania grafiki 3D, ale ich moc obliczeniowa może być wykorzystana w wachlarzu aplikacji, jak na przykład do skomplikowanych zadań równoległych, dlatego doskonale nadają się do kryptografii. Minusem koparek opartych na GPU jest to, że w porównaniu do niewielkich rozmiarów koparek ASIC zajmują dużo wiecej przestrzeni, a plusem jest to, że są one dużo elastyczniejsze w gestii wyboru kryptowalut, które można wydobywać.

Doskonałym przykładem pokazującym różnice w działaniu CPU i GPU jest poniższy film:

To właśnie ze względu na ogromną wydajność koparek opartych o GPU mówiło się w 2017 roku, że ceny kart graficznych podrożały przez kryptowaluty.

Główni producenci kart graficznych to AMD i NVIDIA.

Kilka przykładowych kryptowalut wydobywanych na GPU to Ethereum (ETH), ZCASH, Ethereum Classic (ETC)

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -