Ad image

Lenovo wprowadza ThinkShield Firmware Assurance dla głębokiej ochrony powyżej i poniżej poziomu systemu operacyjnego

Lenovo ogłosiło wprowadzenie ThinkShield Firmware Assurance, które dołączyło do bogatego portfolio rozwiązań klasy korporacyjnej firmy w zakresie cyberbezpieczeństwa. ThinkShield Firmware Assurance to jedno z niewielu istniejących rozwiązań OEM dla komputerów, które umożliwia głęboką widoczność i ochronę poniżej poziomu systemu operacyjnego. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu widoczności komponentów na poziomie architektury o zerowym zaufaniu (Zero Trust Architecture, ZTA) w celu generowania dokładniejszych i praktycznych informacji na temat zarządzania ryzykiem. ZTA w wyraźny sposób identyfikuje użytkowników i urządzenia, umożliwia przyznawanie odpowiedniego poziomu dostępu, dzięki czemu firma może działać z mniejszym ryzykiem i minimalnymi zakłóceniami. ZTA jest istotną strategią minimalizacji ryzyka szczególnie dla organizacji zmagających się z wdrożeniem rozwiązań o zerowym zaufaniu.

Widoczność i ochrona

Według firmy analityczno-badawczej Gartner 2026 roku zaledwie 10% dużych przedsiębiorstw będzie miało wdrożony sprawnie działający program Zero-Trust, którego efekty będzie można mierzyć i analizować. W 2023 roku był to mniej niż 1% firm. Ze względu na brak widoczności komponentów urządzeń, który może stać się jeszcze większym problemem w hybrydowych środowiskach pracy, organizacje często mają trudności z określeniem poziomu ryzyka związanego z ich sprzętem i używanym oprogramowaniem. Rozwiązanie ThinkShield Firmware Assurance zapewnia komputerom i sieciom, należącym do organizacji większe bezpieczeństwo i pomaga osiągnąć cele z zakresu ZTA.

ThinkShield Firmware Assurance zapewnia zarządzanie krytycznymi komponentami dzięki szczegółowym pomiarom atestacyjnym, które można analizować i oceniać pod kątem ryzyka. Pozwala to na przypisanie poziomu zaufania każdemu urządzeniu. W odróżnieniu od opartych na oprogramowaniu innych firm rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa punktów końcowych ThinkShield Firmware Assurance wykorzystuje specjalny wbudowany kontroler, który dokonuje atestacji krytycznych komponentów i konfiguracji podczas uruchamiania, aby zapewnić platformę opartą na koncepcji root of trust.

ThinkShield Firmware Assurance można szybko wdrożyć, dzięki czemu zespoły IT mogą uzyskać dokładny ogląd swoich flot komputerów i sieci nawet w ciągu kilku godzin, co jest znakomitym wynikiem w porównaniu do dni i tygodni, jakich wymagają rozwiązania innych firm. Dzięki ThinkShield Firmware Assurance organizacje mogą uniemożliwić instalację oprogramowania i komponentów oprogramowania sprzętowego, chyba że są one opatrzone uznanymi i zatwierdzonymi certyfikatami. Ponadto można zapobiec nieautoryzowanym zmianom w systemie BIOS, a jednocześnie zapewnić automatyczne przywracanie systemu.

„Ciągłe innowacje Lenovo w sektorze komputerów są odpowiedzią na zobowiązanie do zapewnienia wszystkim inteligentniejszej technologii opartej na sztucznej inteligencji poprzez ochronę zasobów IT i danych. Cyberbezpieczeństwo jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na to, w jakich obszarach i w jaki sposób sztuczna inteligencja jest wdrażana. Jest kluczowym czynnikiem, dla którego skupiliśmy się na łańcuchu dostaw, bezpieczeństwie poniżej i powyżej poziomu systemu operacyjnego”wyjaśnia Nima Baiati, dyrektor wykonawczy i dyrektor generalny ds. komercyjnych rozwiązań w zakresie cyberbezpieczeństwa w Lenovo. „ThinkShield Firmware Assurance to unikalne rozwiązanie zaprojektowane, aby pomóc klientom lepiej zarządzać ryzykiem i ograniczać je z większym rozeznaniem oraz pewnością”.

Secure by Design

ThinkShield stanowi portfolio rozwiązań bezpieczeństwa Lenovo obejmujące sprzęt, oprogramowanie i usługi. Jest to system kompleksowych zabezpieczeń end-to-end, który zapewnia zaawansowane rozwiązania w postaci wbudowanych zabezpieczeń platformy, ochrony urządzeń i danych przed zagrożeniami, jak również narzędzia do zarządzania bezpieczeństwem, które pomagają chronić krytyczne dla firmy informacje. Od hali produkcyjnej po dostawę do klientów, ThinkShield zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa urządzeń na każdym etapie.
ThinkShield zapewnia ochronę na każdym poziomie, w tym:

  • zabezpieczenie łańcucha dostaw: Lenovo jest jednym z pierwszych producentów OEM komputerów PC z rozwiązaniem zapewniającym bezpieczeństwo łańcucha dostaw opracowanym we współpracy z firmami Intel i AMD, które umożliwia klientom weryfikację komponentów sprzętowych w urządzeniach pod kątem manipulacji: od hali produkcyjnej do ich dostawy do rąk pracowników.
  • zabezpieczenia poniżej poziomu systemu operacyjnego: wbudowane rozwiązania ThinkShield obejmują sprzęt, oprogramowanie sprzętowe, system operacyjny i rozwiązania chmurowe, chroniące przed atakami sprzętowymi, które pomagają w zapewnieniu integralności oprogramowania sprzętowego i przesyłają alerty o wszelkich próbach ataków w czasie rzeczywistym.
  • operacje w systemie i w chmurze: ThinkShield oferuje system zarządzania bezpieczeństwem, obejmujący ochronę punktów końcowych dzięki sztucznej inteligencji, który pozwala na pracę z dowolnego miejsca, zdalne zarządzanie, tworzenie kopii zapasowych w chmurze, uwierzytelnianie bez hasła i ochronę danych. Jest to opatentowane rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo przeglądarki, poczty e-mail i eksploratora plików oraz zautomatyzowane rozwiązanie do naprawy systemu BIOS.

Rozwiązanie Lenovo ThinkShield Firmware Assurance jest już dostępne na rynkach na całym świecie. Więcej informacji na temat rozwiązań w zakresie cyberbezpieczeństwa Lenovo można znaleźć na stronie Lenovo ThinkShield.