LOG Plus – zarządzanie zasobami IT, prostsze niż myślisz

Materiał Partnera
15 min

Okres pandemii to czas wzmożonej cyfryzacji firm. Dane Gartnera wskazują, że w 2020 roku sprzedaż sprzętu IT, w tym komputerów i laptopów, mocno wzrosła w porównaniu do lat poprzednich. Przez wdrożenie pracy zdalnej firmy zwiększyły ilość posiadanego sprzętu, który wymaga odpowiedniej konserwacji, przede wszystkim ze strony software’owej. Jak w tej sytuacji zadbać o spójność w zakresie licencji i zapewnić organizacji odpowiednią wiedzę dotyczącą wykorzystania konkretnych programów?

Wyobraźmy sobie sytuację, w której firma ma do wykonania pewne zlecenie z określonym deadlinem. Poszczególne etapy i zadania wykonują pracownicy różnych działów. W teorii wszystko powinno pójść zgodnie z planem. Każdy proces realizowany w ramach zlecenia ma swojego właściciela, który ma do dyspozycji odpowiednie narzędzia. Jednak w momencie przejścia z teorii do praktyki okazuje się, że grafikowi jakiś czas temu wygasła licencja na oprogramowanie, ale dotychczasowe zadania mógł wykonywać w innym programie. Dane istotne dla zlecenia, które miały znajdować się w odpowiednim systemie, znajdują się w pliku Excela, bo niektórym pracownikom łatwiej z niego korzystać. Moment realizacji zlecenia to zdecydowanie za późno, aby łatać takie luki. Sytuacja pracy zdalnej również wymaga odpowiednich rozwiązań. Aby uchronić się przed tego typu chaosem oraz stratami liczonymi nie tylko w czasie, ale również w wielkości strat finansowych, firmy powinny wdrożyć skuteczne zarządzanie zasobami IT. W tym celu warto skorzystać z właściwego oprogramowania, które dostarczy odpowiednich informacji w prosty i szybki sposób.

Prostota i skuteczność

Na rynku dostępne są oprogramowania będące odpowiedzią na konieczność dobrego zorganizowania zarządzania zasobami IT. Jednym z takich rozwiązań jest oprogramowanie LOG Plus w wersji 1.7.70. firmy LOG Systems, które testowałem przez nieco ponad tydzień. LOG Plus pozwala na intuicyjne zarządzanie zasobami i procesami IT w firmie. Przez kilka dni testów miałem okazję przekonać się, że oprogramowanie jest przede wszystkim wyjątkowo łatwe w obsłudze oraz posiada bardzo istotne funkcje, czyli opcję inwentaryzacji sprzętu i oprogramowania, a także zbiorcze zarządzanie licencjami.

LOG Plus – budowa oprogramowania

Do korzystania z oprogramowania LOG Plus wystarczy przeglądarka WWW uruchomiona na dowolnym urządzeniu, pracującym pod kontrolą jakiegokolwiek systemu operacyjnego, także na urządzeniach mobilnych. Wystarczy zalogować się na stronie internetowej portalu administracyjnego udostępnionego oprogramowania. LOG Plus działa w modelu klient-serwer, dlatego rozpoczęcie pracy z oprogramowaniem wiąże się z koniecznością zainstalowania Agenta. Ale najpierw skupmy się na tym, jak zbudowany jest LOG Plus.

Najważniejszą cechą oprogramowania LOG Plus jest jego modułowa budowa. W testowanej wersji dostępnych jest osiem modułów – CMDB, SAM, SAM for ITS, Data Warehouse, Monitoring Standard, Device Management, Scripts, Remote Desktop. Pogrupowano je w cztery kategorie: ITAM (IT Asset Management), ITSM (IT Service Management), Bezpieczeństwo i Zdalne Zarządzanie. Producent oprogramowania zapowiada, że w perspektywie roku ich liczba wzrośnie do 20. Zastosowany podział na grupy i moduły pozwala na łatwiejszy zakup niezbędnych dla danej firmy funkcjonalności i jeszcze lepsze dopasowanie oprogramowania do jej potrzeb.

Podstawowymi modułami oprogramowania są CMDB i SAM. Pierwszy z nich, Configuration Management Database (CMDB) – baza danych zarządzania konfiguracją, to kluczowy element całego środowiska. Baza ta używana jest do przechowywania informacji o zasobach sprzętowych i programowych. Gromadzone są w niej też powiązania dotyczące poszczególnych zasobów i licencji.

LOG Plus, LOG Systems
Mapy powiązań

Z kolei, dzięki modułowi SAM (Software Asset Management) możliwe jest automatyczne przeprowadzenie audytu oprogramowania na stacjach roboczych użytkowników. Moduł w przejrzysty sposób prezentuje bilans licencji. Dzięki niemu, użytkownik od razu widzi nie tylko ilość licencji do zainstalowania, ale także m.in. informacje o tym, w jakim stopniu i czy w ogóle oprogramowanie jest wykorzystywane w firmie oraz którzy pracownicy korzystają z niego najmniej.

LOG Plus, LOG Systems
Stan oprogramowania

Instalacja Agenta

Jak już wspomniałem, aby rozpocząć pracę z oprogramowaniem LOG Plus należy pobrać i zainstalować Agenta. Jest to mały program instalowany na komputerach (i serwerach), który zbiera informacje o podzespołach komputera, statusie połączenia z internetem, loginach użytkowników, zainstalowanym oprogramowaniu oraz o statystykach użycia oprogramowania. Są to informacje niezbędne do prawidłowego działania LOG Plus. Agenta znajdziemy na portalu administracyjnym na liście Zasobów. Po wejściu w zasób „Komputery” widoczny jest przycisk „Pobierz Agenta”. Klikając na niego, pobieramy plik .msi, który należy zainstalować na urządzeniach końcowych. Instalacja Agenta jest bardzo prosta i nie wymaga specjalnej wiedzy technicznej. W przypadku, gdy użytkownik nie może zainstalować Agenta, musi dodać komputery ręcznie. Późniejsza zmiana konfiguracji Agenta możliwa jest z poziomu Ustawień.
Dostępnych opcji konfiguracyjnych Agenta jest bardzo dużo. Co ważne, są one dobrze i zrozumiale nazwane, dzięki czemu użytkownik od razu wie, do czego dana opcja służy. Ich włączenie lub wyłączenie sprowadza się do zaznaczenia odpowiedniego pola wyboru, a część parametrów można wybierać z przejrzystych, rozwijanych list.

Wśród najważniejszych opcji należy wymienić funkcje uniemożliwiające proste odinstalowanie Agenta, blokowanie nośników danych, monitoring operacji na plikach oraz kontrolę wydruków. Dzięki temu, możemy w znaczący sposób zwiększyć bezpieczeństwo firmowych danych. Bardzo przydatną funkcją jest także monitoring operacji dla dysków w chmurze (Google Driver, OneDrive, Dropbox itp.).

Dzięki Agentowi, LOG Plus prezentuje bardzo istotne dane. Z punktu widzenia zarządzania zasobami IT ważna jest kontrola obciążenia procesora, obciążenia pamięci, działania programów, a także zakres monitoringu użytkowników dotyczący logowania, adresów IP, uruchomionych procesów, adresów URL itp. Przydatną jest opcja powiadomień informująca o problemach z wydajnością sprzętu. Podczas testu komunikaty dotyczyły m.in. długiej kolejki dysku twardego i wysokiego obciążenia procesora.

LOG Plus, LOG Systems
Akcje przypisane do użytkownika

W ustawieniach Profili Agenta zdefiniować można własne parametry związane z audytem sprzętu i oprogramowania, w tym ścieżki dostępu do skanowanych zasobów, typów plików czy kluczy rejestru. Działanie Agenta można skonfigurować również z określeniem działu, w którym znajduje się komputer, jego lokalizacji czy konkretnego użytkownika. Dzięki temu, użytkownik otrzymuje przejrzyste dane, dostosowane do jego indywidualnych potrzeb.

LOG Plus, LOG Systems
Ustawienia profili Agenta

Przyjazny interfejs

Bezsprzecznie, największą zaletą oprogramowania LOG Plus jest czytelny i nowoczesny interfejs, zaprojektowany z dużym naciskiem na przejrzystość i prostotę. Korzystanie z oprogramowania jest intuicyjne, a użytkownik jest bardzo dobrze nawigowany. Wyraźnie widać, że producent zadbał o wygodę i dobre doświadczenia użytkownika. Co ważne, interfejs jest w pełni responsywny, a więc dobrze prezentuje się zarówno na tablecie czy smartfonie.
Świetnym przykładem dbałości o czytelność oprogramowania jest moduł CMBD, w którym znajduje się główne menu z Zasobami, zorganizowane w postaci łatwych w odbiorze kafelków. Wchodząc w poszczególne pozycje mamy w jasny sposób przedstawione zarówno dane dotyczące danego zasobu, jaki i powiązanych z nim elementów. Istotną cechą interfejsu LOG Plus jest to, że do danych można dotrzeć na kilka sposobów, korzystając z różnych menu.

Oprogramowanie LOG Plus dzieli nasze zasoby na Osoby, Komputery, Serwery, Maszyny Wirtualne, Infrastrukturę sieciową, Pozostałe elementy sieci, Urządzenia mobilne, Monitory, Drukarki, Nośniki danych i czytniki, Systemy informatyczne, Oprogramowanie, Licencje oraz Umowy. Pomiędzy zasobami istnieją powiązania, które można śledzić i analizować, a także stworzyć własne, np. przypisanie konkretnych komputerów do działu księgowości. Najbardziej oczywistą z nich jest relacja osoba-komputer-oprogramowanie-licencja. Jednym kliknięciem można też przejść od jednego, do drugiego powiązanego zasobu. Na przykład, od komputera do programów, a następnie do przypisanych poszczególnym aplikacjom licencji.

LOG Plus, LOG Ssytems
Kafelkowy interfejs pozwala na łatwe zarządzanie zasobami i jest wyjątkowo czytelny

Zarządzanie licencjami

Jedną z ważniejszych funkcji oprogramowania LOG Plus jest zarządzanie licencjami. Oprócz standardowej możliwości rozliczania licencji, aplikacja monitoruje też, jak już wspomniałem, wykorzystanie oprogramowania wśród użytkowników. Dzięki temu, można określić rzeczywiste zapotrzebowanie pracowników na dany program, a następnie optymalnie przydzielić lub zakupić potrzebne czy też brakujące licencje. Co ważne, Agent LOG Plus monitoruje, jakie aplikacje zostały instalowane przez użytkowników bez wiedzy przełożonych. Komunikat o nowym programie pojawia się natychmiast w powiadomieniach. Takie funkcjonowanie programu przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo i ochronę firmowych danych.

LOG Plus, LOG Systems
Zarządzanie licencjami – informacje o niezgodności licencji

Zagłębiając się w kwestię zasobów i ich przypisania do osób i działów, każdy zasób ma swoja kartę informacyjną, zawierającą szczegółowe charakterystyczne dla niego informacje. Mogą to być zainstalowane na danym komputerze programy, czy też informacje o konfiguracji sprzętowej. Licencje, którymi dysponujemy możemy w dowolnej chwili edytować, zmienić powiązanie lub dołożyć nowe, w chwili, gdy zakupiono dodatkowe lub nowe oprogramowanie. Takie zasoby można przypisać albo do komputera, albo bezpośrednio do osoby. Dzięki temu, użytkownik korzystający z oprogramowania w chmurze, może z niego korzystać na dowolnym urządzeniu.

LOG Plus, LOG Systems
Karta informacyjna zasobu, tu komputera
LOG Plus, LOG Systems
Cykl życia zasobu – tu użytkownika

Wbudowana w LOG Plus baza oprogramowania, automatycznie rozpoznaje aplikacje znajdujące się na urządzeniach końcowych. Z punktu widzenia administratora, istotna jest funkcja automatycznego rozpoznawania rodzaju licencji, wraz z uprawnieniami do obniżenia ich wersji. Opcja ta przydaje się w chwili, gdy Agent nie rozpozna jednostanowiskowych licencji na oprogramowanie, które zainstalowane jest na komputerze użytkownika. Tak też było w moim przypadku – Agent nie wydobył z systemu kluczy rejestracyjnych i nie oznaczył mojego oprogramowania jako legalnego software’u z przydzielonymi licencjami.  Musiałem je więc poprzydzielać „ręcznie” z poziomu oprogramowania LOG Plus.

Na szczęście, proces przydzielania i dodawania licencji jest intuicyjny i bardzo prosty. Przy wprowadzaniu licencji, którymi dysponujemy, niezwykle przydatną funkcją LOG Plus jest katalog produktów zawierający kilkaset tysięcy pozycji wraz z kodami producenta i, jeśli to możliwe, z cenami. W ten sposób można bardzo szybko dotrzeć do najlepszej, optymalnej pod względem kosztów i wykorzystania licencji. Wszystkie przypisania z uwzględnieniem prawa licencji są czytelnie oznaczone w tabelach listujących oprogramowanie znajdujące się na danym komputerze.

LOG Plus, LOG Systems
Baza informacji o oprogramowaniu pozwala optymalnie dopasować licencje do potrzeb

Wirtualny pulpit i skrypty

LOG Plus posiada opcje wirtualnego pulpitu oraz możliwości zdalnego wykonywania skryptów. Do dyspozycji jest kilka przygotowanych przez twórców oprogramowania skryptów, realizujących najpotrzebniejsze zadania są to m.in. archiwizacja profili użytkownika, defragmentacja dysku, wyświetlenie listy procesów w systemie Windows, zakończenie procesu czy wyświetlenie listy oprogramowania.

Każdy skrypt możemy własnoręcznie edytować, dzięki temu łatwo go przeanalizować i poprawić. Oczywiście, możliwe jest również przygotowanie własnych skryptów. Dostępna jest też opcja importu z dysku gotowych skryptów PowerShell lub Batch. Wszystkie skrypty mogą być uruchamiane z możliwością parametryzacji. Możemy też zlecić ich wykonanie zarówno dla pojedynczego komputera, jak i dla grupy urządzeń końcowych. W LOG Plus użytkownik ma również dostęp do historii uruchomień oraz informacji o statusie wykonania poszczególnych skryptów.

LOG Plus, LOG Systems
Zarządzanie skryptami

Zdalny pulpit pozwala przejąć kontrolę nad komputerem użytkownika. Dzięki temu, administrator może rozwiązać „na odległość” większość pojawiających się problemów dotyczących konfiguracji lub problemów związanych z korzystaniem z firmowych programów. Za tą funkcjonalność odpowiada zainstalowany na urządzeniu końcowym Agent i portal administracyjny. Aby podłączyć się do wybranego urządzenia zdalnym pulpitem, wystarczy wywołać funkcję Zdalnego pulpitu, korzystając z przeglądarki internetowej, nawet na urządzeniu mobilnym.

LOG Plus, LOG Systems
Uruchomienie zdalnego pulpitu
LOG Plus, LOG Systems
Zdalny pulpit w działaniu

LOG Plus – podsumowanie po tygodniu użytkowania

LOG Plus jest przykładem zastosowania najlepszych praktyk IT, a także przekazania użytkownikowi świetnego narzędzia do zarządzania zasobami IT wzbogaconego o know-how. Myślę, że oprogramowanie docenią pracownicy działów IT przede wszystkim za prostotę wdrożenia, przyjazny interfejs, zgodność ze stosowanymi praktykami w IT oraz możliwość obsługiwania najważniejszych zadań w jednym narzędziu. Poza tym, LOG Systems wspiera użytkowników, dostarczając materiały instruktarzowe. Podczas korzystania z LOG Plus, jedynym momentem, w którym potrzebowałem wsparcia się wiedzą od producenta była zmiana ustawień agenta z poziomu oprogramowania LOG Plus. Jednak na stronie https://dokumentacja.logsystem.pl/display/LP/ dostępnych jest mnóstwo informacji i tutoriali związanych z oprogramowaniem. Producent zadbał więc o wsparcie proste wytłumaczenie poszczególnych funkcji.

LOG Plus, LOG Systems
Powiadomienia informują administartora o zdarzeniach wpływających na wydajność i wykorzystanie zasobów

Oprogramowanie działa stabilnie, pozwala w prosty sposób zarządzać zasobami IT, a do tego dostarcza mnóstwo informacji przydatnych z poziomu zarządzania przedsiębiorstwem (dla CEO, CFO). Informacje uzyskiwane z aplikacji LOG Plus pozwalają niemal natychmiast uzyskać oszczędności. Dzięki pracy Agentów, bardzo szybko wiadomo, jak zarządzać licencjami i z jakich programów można zrezygnować. Dzięki bazie aplikacji można też zoptymalizować zakupy wersji oprogramowania z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych „downgradów” do wersji software’u używanego w firmie. Bardzo szybko można też zobaczyć jak dużo czasu poszczególni pracownicy spędzają w danej aplikacji i czy nie korzystają w godzinach pracy ze stron internetowych w celach prywatnych.

Podsumowując, nie udało mi się znaleźć niczego, do czego poważnie można się przyczepić. LOG Plus pokazuje, że polski producent ma doświadczenie w budowaniu skomplikowanych systemów informatycznych i naprawdę odrobił zadanie domowe.

Udostępnij